baba ganoush

Baba Ganoush – savršeni ljetni namaz

 

Nastavljamo s patlidžanima 🙂 Danas sam se odlučila na svima dobro poznati namaz- Baba ganoush.

Koliko zabavno zvuči kad ga izgovarate toliko ga je zabavno i praviti. Radi se o namazu od patlidžana i tahinija i karakterističan je za Bliski istok. Njegova priprema je jako jednostavna, a okus će vas sigurno oduševiti. Iako će teoretski lijepo funkcionirati i bez tahija, moja preporuka je da taj korak ne preskačete.

U nastavku ću vam napisati i superjednostavni recept za tahini koji možete napraviti u nekoliko minuta. Naravno, tahini pastu možete i kupiti u svim većim supermarketima.

No natrag na baba ganoush!! Gotov namaz možete poslužiti uz topli kruh, tortilje, salate… jako je svestran i uklopit će se u razne kombinacije kao što su falafeli ili popečci od povrća. Možete ga koristiti i kao namaz u sendvičima ili burgerima ili kao dodatak raznim salatama. Iako, vjerujte mi, najbolji je sam uz obične krekere ili kruh. Dodajte tome i čašu vina i dobili ste moju omiljenu večeru 🙂

baba ganoush recept

Recept: namaz Baba Ganoush

Sastojci:
– 3 srednja patlidžana
– 1 režanj češnjaka (ili više, po vlastitom ukusu)
– Sok pola limuna
– 3 žlice maslinovog ulja
– Žlica crvene dimljene paprike
– Malo soli
– Peršin/chilly/ljubičasti luk/svježa menta za dekoraciju
– 3 žlice tahinija
(po želji možete dodati i žlicu jogurta, to sam i ja napravila ovaj put)

baba ganoush recept

Idealno bi bilo patlidžane peći na otvorenom plamenu ili na roštilju kako biste dobili karakterističnu aromu dima. No nećemo komplicirati, sličnu aromu dobijete i ako ga ispečete u pećnici i dodate dimljenu papriku. Ja ga uglavnom pečem cijeloga, s korom. Ako želite skratiti vrijeme pripreme jednostavno ga narežite na deblje kolutove i pecite 20-ak minuta.

Prije pečenja patlidžan nekoliko puta zarežite nožem ili probodite vilicom i pecite 45 minuta do sat vremena (ovisno o veličini) na 180-200 stupnjeva i okrenite svakih 15 minuta.

Kad vidite da je patlidžan dovoljno mekan ugasite pećnicu i pustite da se malo ohladi. Ogulite ga i meso patlidžana prebacite u cijedilo, prekrijte s čistom krpom i pustite barem pola sata da se sav višak vode ocijedi. Nakon toga ga prebacite u multipraktik skupa s češnjakom, tahinijem, limunom, dimljenom paprikom i soli.

Zblendajte i postupeno dodajite maslinovo ulje kako bi namaz bio što kremastiji. Kad postignete željenu teksturu vaš baba ganoush je gotov. Sada možete umiješati i žlicu jogurta. Probajte i po želji dodajte još soli, limuna ili dimljene paprike (ja uvijek na kraju dodam jos malo od svega).

Možete ga držati u hladnjaku do 4 dana (naravno, ako ga ne pojedete u prvih 5 minuta :)) Prije posluživanja ga ostavite kratko na sobnoj temperaturi i po želji pospite peršinom, mentom, chillijem i ljubičastim lukom.

DOBAR TEK!!

baba ganoush

Recept za tahini pastu

*za tahini pastu potrebno vam je:
– Šalica sezama
– Dvije žlice maslinovog ulja
– Malo soli

Sezam istresite na vruću suhu tavu i lagano ga tostirajte na srednjoj vatri. Miješajte cijelo vrijeme kako sezam ne bi zagorio. U tom slučaju tahini će vam biti jako gorak. Čim osjetite miris sezama gotov je.

Prebacite ga iz tave kako se ne bi nastavio peći. Kad se malo ohladi stavite ga u multipraktik ili blender. Blendajte dok ne dobijete mrvičastu smjesu i onda lagano dodajte ulje dok ne dobijete glatku pastu.

Povremeno zaustavite sjeckalicu te ostružite sezam s rubova kako bi se sve ravnomjerno usitnilo.

Kad dobijete gustu, homogenu kremu možete dodati još malo ulja. Tako po vlastitom ukusu regulirate njegovu gustoću.

Pred kraj dodajte i prstohvat soli (taj korak slobodno preskočite ukoliko želite tahini koristiti u slatkim jelima).

Cijeli proces će trajati 15-ak minuta, ovisno o jačini vašeg blendera.

Gotovu pastu zatvorite u staklenku i držite u hladnjaku do mjesec dana.

 

Recept za patlidžan punjen bulgurom i lećom čeka vas ovdje, a druge fine i zdrave recepte potraži u rubrici DOBRA HRANA.

 

Nataša Rajčević, 

Gastro zvijezda 2019. u kategoriji zdrava i vegetarijanska hrana 

– strastvena zaljubljenica u hranu i pripremu iste. Čvrsto vjerujem da ono što unosimo u sebe uvelike utječe na naše fizičko, ali i psihičko zdravlje i upravo se zbog toga svojim receptima trudim ljudima približiti hranu biljnog podrijetla te pokazati kako ona može biti itekako ukusna i zanimljiva.

 

Posjetite: Burboniborovnice.com

Foto: Burbon i borovnice

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.