Akne – kako uspješno čistiti i njegovati problematičnu kožu?

 

Njega kože sklone aknama jedna je od najširih i najzahtjevnijih skincare tema. Ipak, poznavanje i razumijevanje procesa te odabir dobrih proizvoda mogu značajno poboljšati stanje kože kako u tinejdžerskoj, tako i u odrasloj dobi.

Za preporuke vezane uz njegu kože sklone aknama pitali smo doktora Janea Basarovskog, vlasnika poliklinike Derma Studio te autora Instagram profila Moj Dermatolog.

„Kada govorimo o aknama, važno je krenuti od samih uzroka. Potencijalnih uzroka je mnogo: hormonalne promjene, loša rutina njege lica, odabir pogrešnih proizvoda, loše čišćenje lica, genetski faktor, zdravstveni izazovi. I samim time jedne idealne rutine nema, ali postoje univerzalne preporuke koje mogu značajno popraviti stanje kože,“ ističe doktorBasarovski te u prvom redu preporučuje usmjeravanje pažnje na čišćenje kože lica.

Akne i čišćenje lica

Na početku svake priče o aknama uvijek stoji pravilno čišćenje i umivanje lica. Za razliku od onog što brojni internetski savjeti kažu, potrebno je čistiti lice svaki dan, ne samo onda kada nosimo šminku.
Šminku je potrebno skidati temeljitim umivanjem kvalitetnim proizvodima, a sve je popularnija i metoda duplog čišćenja lica koja doista donosi sjajne rezultate. To je tehnika čišćenja kože koja je postala popularna širom svijeta zbog svoje učinkovitosti u uklanjanju nečistoća i šminke s lica.

„Ovaj postupak sastoji se od dvije faze. Prvi korak uključuje korištenje uljnog sredstva za čišćenje (uljni čistač ili balzam za čišćenje) kako bi se rastopila šminka, SPF, zagađivači iz okoline i višak sebuma na koži. Nakon što se uljna nečistoća ukloni, drugi korak uključuje upotrebu blagog vodenog čistača (poput gel čistača ili kremastog čistača) kako bi se uklonile preostale nečistoće i osigurala potpuna čistoća kože. Kada se kombiniraju, ova dva koraka pomažu u temeljitom čišćenju kože, čineći je svježom i pripremljenom za daljnju njegu, poput tonika, seruma ili krema. Duplo čišćenje posebno je korisno navečer kako bi se osiguralo da su sve nečistoće koje se nakupljaju tijekom dana temeljito uklonjene,“ ističe doktor Jane koji kao kvalitetno rješenje preporuča Vichy Normaderm čistač. Osim toga, redovito mijenjanje jastučnica te brisanje lica papirnatim ručnicima također je važan dio priče jer nečistoća s jastučnica ili ručnika jednako tako može narušiti stanje kože.

Salicilna kiselina – borac protiv akni

Kao ključan sastojak za kožu s problemom akni doktor Jane prepoznaje salicilnu kiselinu. Ona je već godinama sastojak koji se navodi u prvom redu. Za razliku od alfa-hidroksi kiselina (AHA), koje su topive u vodi, salicilna kiselina je topiva u ulju, što joj omogućuje da prodire dublje u pore kože. Pomaže u eksfolijaciji unutarnje strane pora kako bi se uklonile mrtve stanice kože i višak sebuma.

„Salicilna kiselina također ima protuupalna svojstva, što je čini posebno korisnom za smanjenje crvenila i upala povezanih s aknama. Pored čišćenja pora, salicilna kiselina pomaže u eksfolijaciji površinskog sloja kože, potičući obnovu kože i osvježavajući njezin izgled,“ napominje doktor Jane te dodaje kako je salicilna kiselina svakako dio večernje rutine. Također, svako korištenje kiselina apsolutno zahtjeva korištenje zaštitnog faktora na licu tijekom dana. Proizvodi koji su medicinski testirani te sadrže salicilnu kiselinu su oni iz La Roche Possay Effaclar linije, koja je danas lako dostupna i u drogerijama te brojnim ljekarnama.

Retinoidi

„Posljednjih nekoliko godina baš svi pričaju o retinoidima i uistinu su jako korisni, ali potrebno ih je koristiti dosljedno i pravilno,“ objašnjava doktor Jane. Retinoidi su skupina vitamina A i njihovih derivata koji se koriste u dermatologiji i proizvodima za njegu kože, posebno za tretmane protiv starenja i akni. Njihovi učinci uistinu su moćni te polaze od anti-age djelovanja pa sve do tretiranja akni.

„Proizvodi s retinoidima dio su noćne rutine, a najčešće dolaze u obliku seruma. Međutim, ono što je poznato svima jest da su iritacije u vidu crvenila i perutanja moguće nuspojave. Stoga preporučujem polagano uvođenje slabijeg retinoida u rutinu. Dakle, mali postotak retinoida i postupno uvođenje.“ Dodaje i kako primjena kreće od dva puta tjedno te se postupno dolazi do svakodnevnog korištenja, a korištenje zaštitnog faktora tijekom dana obavezno je jer retinol, kao i salicilna kiselina, čini kožu dodatno osjetljivom na sunce.

„Na kraju bih doista htio istaknuti da je njega lica samo vrh ledenjaka njege kože sklone aknama. Treba obratiti pažnju na životne navike, poput prehrane, izbjegavanja nezdrave hrane i vježbanja. Ponekad su potrebne i dodatne pretrage te pregledi, kao što je primjerice posjet stomatologu ili provjera hormona. Međutim, uz ozbiljan i cjelovit pristup, pravilno prilagođenu rutinu i promjene životnih navika, rezultati su neizbježni,“ zaključuje doktor Jane.

 

Možda vas zanimaju i ovi tekstovi:

Zašto nastaju akne te postoji li rješenje iz prirode

Više o temama skin-carea možete pročitati u našoj rubrici SVJESNA LJEPOTA

 

 

Foto: Unsplash, Pexels

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)