Ayurvedski doručak – jesenska zobena kaša
Po Ayurvedi bilo bi poželjno da usklađujemo našu prehranu s godišnjim dobima. Na jesen dominira “vata” dosha koja je suha i hladna. Zato su u ova doba godine posebni preporučljivi topli, redoviti i hranjivi obroci koji smiruju vatu.
Ayurveda vjeruje da nam priroda uvijek daje pravu stvar u pravo vrijeme – dakle u prehrani bismo trebali težiti sezonskim namirnicama. Za jesen su nam posebno dobar izbor svo korjenasto povrće koje ima energiju zemlje u sebi (ta energija smiruje vatu koja je po prirodi nemirna) poput celera ili cikle, buče, cjelovite žitarice i orašasti plodovi. Zahvaljujući svojim masnim i uglavnom zagrijavajućim svojstvima, orasi spuštaju vatu i uzemljuju nas.
Ova topla zobena kaša je savršen izbor za opuštajući doručak vikendom, zagrijat će vas i odličan je izvor vitamina, minerala i zdravih masnoća.
Recept: Jesenska zobena kaša
Sastojci za kašu:
– 8 žlica sitnih zobenih pahuljica
– 250 ml vode
– 150 ml biljnog mlijeka
– 150 g pirea od buče
– prstohvat soli
– prstohvat naribanog muškatnog oraščića
– 1/2 žličice kurkume
– 1/2 žličice cimeta
– 1 žlica “chai” začina
– javorov sirup po želji (ovisi koliko slatko volite svoj doručak)
Sastojci za karamelizirane jabuke:
– 1 jabuka
– 1 žlica biljnog maslaca
– 2 žlice javorovog sirupa
– sok od 1/2 limuna
– žličica cimeta
Sastojci za topping::
– žlica kikiriki maslaca
– žlica konopljinih smjemenki
– 5 pekan oraha
Priprema kašice:
Sve sastojke ubacite u lonac i kuhajte 5 minuta uz često miješanje.
Priprema karameliziranih jabuka:
Prvo utopite biljni maslac u tavi. Narežite jabuke ili na kockice ili na ploške i ubacite ih u tavu. Dodajte javorov sirup, limunov sok i cimet. Miješajte dok jabuke ne omekšaju.
Druge fine i zdrave recepte potraži u rubrici DOBRA HRANA.
Marie Wasler
– Ono što najviše volim su životinje, priroda i kuhanje. Zato sam se okrenula veganskom stilu života i trudim se živjeti na što održiviji način. Kao yoga učiteljica vjerujem da konzumacijom proizvoda životinjskog porijetla ne unosimo samo hranu, nego i osjećaje, iskustva i strahove živih bića što utječe na naše mentalno i spiritualno zdravlje. S toga obožavam približavati biljnu kuhinju široj populaciji i pokazati koliko biljke mogu biti fine.
Foto: Marie Wasler
POST COMMENT