Bezglutenska pita od grčkog jogurta, blitve i prosa
Ovu pitu sam prvi puta probala prije nekoliko godina kod svoje tete. Ona ju radi barem jednom tjedno, a veliki je pobornik zdrave prehrane bez glutena tako da sigurno nećete požaliti ako usvojite ovaj recept 🙂
Ja sam ga mrviiiiicu promijenila, meni je u originalu pita malo suha pa sam htjela dobiti malo sočniju teksturu.
To sam pokušala na par načina, ali mi se definitivno najbolje pokazalo dodavanje biljnog grčkog jogurta s kojim dobijete pomalu sirastu teksturu i okus.
Što se jogurta tiče, koliko znam (ispravite me ako znate bolje) na našem tržištu jedino Sojade ima grčku verziju.
Ako ne možete nabaviti biljni grčki jogurt, slobodno upotrijebite i obični biljni jogurt. Samo pripazite da nije slatkast. Ne znam za vas, ali meni je većina slatkasta (Alpro,Dm-ov…) Opet, Sojade mi je tu najbolja opcija, njihov jogurt ima najsličniji okus pravom klasičnom jogurtu. Ali ako preferirate neki drugi brend- samo dajte!
Osim blitve, možete upotrijebiti i špinat, pak choy, tikvicu (pazite na višak vode), brokulu, čak i kelj, dodajte šampinjone ili kukuruz…svašta nešto se da napraviti.
Brzo, ukusno i zdravo – može li bolje?
Recept: bezglutenska pita s grčkim jogurtom, blitvom i prosom
Sastojci:
– Velika šalica prosa (oko 300 grama)
– 100 ml vode
– Veliko pakiranje biljnog grčkog jogurta (400 ml)
– Poriluk
– 500-700 grama blitve
– Nekoliko žlica maslinovog ulja
– Sol
– Sezam
Postupak:
Proso namočite nekoliko sati (najmanje sat vremena), zatim ga procijedite, prebacite u blender i izblendajte dok ne dobijte teksturu sličnu brašnu. Dodajte vodu, sol i mlaz maslinovog ulja.
Poriluk narežite na kolutove te ga zdinstajte na malo maslinovog ulja. Dodajte nasjeckane listove blitve i dinstajte par minuta dok blitva ne povene. Ako želite, prije toga je možete malo i blanširati. Ja preskočim taj korak, jer mi ne smeta ako nije baš jako mekana.
U tavicu s porilukom i blitvom dodajte grčki jogurt, malo sve posolite i probajte. Doradite sa začinima po želji (ja samo solim).
Smjesu jogurta i blitve prebacite u proso i sve dobro promiješajte (ili kratko zblendajte na niskoj brzini).
Protvan obložite masnim papirom za pečenje, smjesu ravnomjerno rasporedite i stavite peći na 200 stupnjeva 25 minuta do pola sata. Zadnjih 5-10 minuta pečenja pitu pospite sa sezamom.
Kad je gotova, izvadite je iz pećnice i pustite da se malo ohladi i stisne (u suprotnom će se raspadati prilikom rezanja)
Nemojte se zabrinuti ako se pri kraju pečenja pita malo napuše, meni se to dogodi svaki put, ali se redovno spusti. 🙂
I još jedna stvar koja je meni važna – spremljena u posudu s poklopcem i nakon 2 dana (u hladnjaku) je jednako ukusna i sočna! Možda i dulje, ali kod mene ne preživi više od toga. Idealna je za nositi na posao ili školu, za doručak, užinu ili laganu večeru.
Druge fine i zdrave recepte potraži u rubrici DOBRA HRANA.
Nataša Rajčević,
– Gastro zvijezda 2019. u kategoriji zdrava i vegetarijanska hrana
– strastvena zaljubljenica u hranu i pripremu iste. Čvrsto vjerujem da ono što unosimo u sebe uvelike utječe na naše fizičko, ali i psihičko zdravlje i upravo se zbog toga svojim receptima trudim ljudima približiti hranu biljnog podrijetla te pokazati kako ona može biti itekako ukusna i zanimljiva.
Izvor: Burboniborovnice.com
Foto: Burbon_i_borovnice
POST COMMENT