Krade energiju
Daje li šećer energiju? Upravo suprotno, od prevelike količine šećera će ti se spavati. Kad ga jedemo, gušterača proizvodi hormon inzulin kako bi maknuo šećer iz krvotoka i odnio ga u stanice za stvaranje energije. No, prevelika količina šećera u krvi potiče naglo izlučivanje velike doze inzulina. Ubrzo dolazi do naglog pada šećera i zamora.
Može potaknuti srčani udar
Šećer je loš za srce čak i kod naizgled zdravih osoba. Studije pokazuju da šećer potiče jetru da proizvodi ureičnu kiselinu, što povisuje tlak. A povišen tlak povećava rizik od srčanog i moždanog udara. Osim toga, šećer utječe i razinu kolesterola te dovodi do oštećenja krvnih žila. Sve navedene probleme možeš razviti i ako imaš normalan indeks tjelesne mase.
Potiče gljivične infekcije
Prehrana puna šećera može biti faktor zbog kojeg češće dolazi do gljivičnih infekcija. Češće dolazi i do upale sluznice usta. Oni koji su skloni takvim infekcijama, trebaju smanjiti unos šećera i velike su šanse da će doći do naglog poboljšanja općeg zdravstvenog stanja.
Može uzrokovati demenciju
Neki dokazi upućuju na to da kontinuirano visoka razina šećera u krvi može dovesti do starenja mozga, odnosno demencije.
Šećer je poput alkohola štetan za jetru
S obzirom na štetu koju stvara jetri, neki stručnjaci vjeruju da je šećer u istom rangu s alkoholom. Kalorije koje se ne potroše pohranjuju se u jetri u obliku masti, što tijekom vremena može dovesti do stanja koje se naziva masna jetra, čiji uzrok nije alkohol.
Bolest je češća kod muškaraca nego kod žena i češće se javlja nakon 50. godine. Iako većina oboljelih ima prekomjernu tjelesnu težinu, moguće je razviti masnu jetru čak i ako imate normalan indeks tjelesne mase, ali unosite previše šećera.
Ne liječi li se, jetra postaje puna ožiljaka, što rezultira cirozom – nepopravljivom štetom na jetri. Kad jetra postane masna, to mijenja način na koji tijelo obrađuje šećer. Naime, kad su organi puni masnoća, inzulin nije tako osjetljiv i ne djeluje brzo.
Fruktoza može uzrokovati probavne probleme
Previše šećera dovodi do toga da fruktoza završi u crijevima, gdje je fermentiraju bakterije koje se tamo nalaze, što uzrokuje simptome kao što su vjetar, krčanje crijeva i proljev.
Veći rizik od raka
Uza sve navedeno, brojne studije su otkrile da ljudi s visokim razinama šećera u krvi imaju veću vjerojatnost za razvoj raka, uključujući i rak jetre, gušterače, dojke i debelog crijeva.
Moguće je da su povišene razine glukoze povezane s povećanim količinama faktora rasta (koji stimuliraju stanice da se razmnože) i upalnim čimbenicima što, ubrzava rast crijevnih polipa od kojih se neki kasnije razviju u rak.
Šećer će te postarati
Smatra se da razgradnja šećera u tijelu usporava proizvodnju kolagena i vlakana elastina kože.