DIY biljna kozmetika: Ružmarin
Ružmarin (Rosmarinus officinalis) kulinarska je biljka koja nudi razne blagodati i to ne samo za aromatiziranje hrane. Ova biljka potječe iz mediteranske regije, gdje su prehrana i način života poznati po svojim okusima i izobilju.
Ružmarin je zimzeleni grm i vrlo je cijenjen zbog svojih hranjivih tvari, kao i zbog antioksidativnog djelovanja. Osim toga, njegova kiselina i eterično ulje imaju antibakterijska svojstva, poboljšavaju pamćenje i potiču cirkulaciju krvi u cijelom tijelu, što pomaže u ublažavanju glavobolja i sprječavanju gubitka kose.
Posebno mjesto zauzeo je na popisu sastojaka kozmetike kao “čisti konzervans” pa se tako nalazi u sredstvima za čišćenje kože, tonicima, kremama, sapunima i maskama za lice.
Obiluje vitaminima A i C, željezom i kalcijem, a redovnim konzumiranjem možemo osjetiti njegove razne dobrobiti, poput zaštite od slobodnih radikala, jer i vitamin A i C djeluju kao antioksidansi za neutralizaciju oštećenja u tijelu.
U ružmarinu se nalazi prirodni fito-polifenol zvan karnosol, koji sprječava oštećen izgled kože, zateže ju, ali i jača vene te pomaže u smanjenju znakova starenja pomažući regeneraciju stanica.
Studija iz 2013. hvali ružmarin zbog njegove antioksidativne aktivnosti, procjenjujući njegovu učinkovitost u višestrukim testovima. Ovo istraživanje pokazalo je da primjena eteričnog ulja ružmarina pomaže u borbi protiv starenja kože upravo zbog antioksidansa. Identificira ružmarin kao jednu od rijetkih biljaka koje utječu na elastičnost i zategnutost kože, pružajući prirodan način za smanjenje pojave finih linija i bora. Studija je pokazala da ružmarin, zajedno s nekoliko drugih biljaka, ima vrijedna svojstva obnavljanja stanica.
Ostali važni nutrijenti koje ružmarin sadrži su vitamini B, koji su potrebni svakoj stanici za stvaranje energije.
DIY biljna kozmetika: Ružmarin
Ružmarin za ispiranje kose
1/2 šalice suhog ružmarina
1/2 šalice maslinovog ulja
Pomiješajte sve sastojke u posudi koju ćete grijati na pari dok se ulje ne zagrije. Nakon toga, pustite da se ružmarin marinira u ulju još 20 minuta. Listove odvojite, procijedite i ulijte ulje ružmarina u bocu ili zdjelu. Premažite vlasište i vrhove kose eliksirom za jačanje, a zatim zamotajte kosu u topli ručnik. Ostavite da djeluje na kosi 20 minuta, potom operite kosu šamponom kako biste uklonili višak ulja.
Zimski piling za stopala od ružmarina i mente
1 i 1/2 šalice smeđeg šećera
1/4 šalice epsomove soli
1 šalica baznog ulja kao što je maslinovo, jojoba ili badem
5 do 10 kapi eteričnog ulja ružmarina
5 do 10 kapi eteričnog ulja paprene metvice
Pomiješajte šećer, sol i bazno ulje u zdjeli srednje veličine dok se smjesa ne sjedini. Naizmjenično dodajte jednu kap paprene metvice i jednu kap ulja ružmarina kako biste bili sigurni da je miris ravnomjerno raspoređen. Spremite smjesu u hermetički zatvorenu staklenku u kupaonici i istrljajte stopala nekoliko puta tjedno kad se tuširate.
Tonik od ružmarina za borbu protiv akni
3/4 šalice vode
1 svježa grančica ružmarina
1 žlica crnog papra u zrnu
2 žlice jabučnog octa
Nanesite ovaj tonik na masnu ili mješovitu kožu kako biste smanjili mrlje i smirili upale. Zakuhajte 3/4 šalice vode, zatim ubacite ružmarin i crni papar. Kad polovica vode ispari iz lonca, isključite vatru i pustite da se ohladi. Nakon što se tekućina ohladi, ulijte je u praznu bocu i dodajte jabučni ocat. Svaku večer nakon čišćenja lica vatom utapkajte tonik na kožu. Ova količina dovoljna je za jedan ili dva tjedna korištenja.
Petra Sever
Foto: Unsplash, Pexels
POST COMMENT