Dobra knjiga: 6 novih knjiga koje želimo pročitati ovog svibnja
Po mnogima najljepši mjesec u godini – svibanj – otvorio nam je svoja vrata u raskoši mirisa, boja i zelenila.
Ovog mjeseca se i u našim knjižarama može pronaći raskoš novih knjiga koje svakako želimo pročitati na dekici na livadi. Koje su nas se najviše dojmile saznajte u nastavku.
6 NOVIH KNJIGA KOJE ŽELIMO PROČITATI OVOG SVIBNJA
Sloboda od iluzije – knjiga o egu, Osho
Živimo u vremenima „lažnih vijesti“ i pitamo se zašto naša stvarnost izgleda tako iskrivljeno. Osho našu „lažnu osobnost,“ ego, navodi kao glavni uzrok. Ego označava vašu ambiciju da budete superiorniji od drugih, da budete važniji, da budete netko tko posjeduje moć nad ljudima, pomoću politike ili novca. Sve su to različite dimenzije vašeg ega. Ako nastavite ispunjavati te želje nikada nećete biti zadovoljni, ispunjeni. Ova knjiga je antologija kompleksnih problema ega, ambicije, moći i destruktivnosti iz perspektive suvremenog mistika. Ego predstavlja suprotnost od vašeg pravog sebstva. Vi niste ego. On vam nikada ne dozvoljava da dobijete uvid u svoje pravo sebstvo. Osho predstavlja buntovni pristup, a najveća pobuna jest postati promatrač našeg ega. Osoba bez ega nije egoistična niti ponizna, ona je jednostavno autentična, iskrena.
Nevidljivi život Addie LaRue, V. E. Schwab
Francuska, 1714. godine. Addie LaRue želi samo jedno: osloboditi se okova života u provinciji kako bi mogla sama gospodariti svojom sudbinom. U trenutku očaja ona sklopi pogodbu s vragom, koji joj zauzvrat obeća slobodu i vječnu mladost. No cijena toga je visoka: svatko koga susretne, ubrzo će je zaboraviti. I tako mlada žena započinje putovanje kroz stoljeća koje ju odvodi na različita mjesta iz europske povijesti, spoznavajući pritom tanku granicu između samoće i malodušnosti. Pustolovina je to u kojoj Addie LaRue pokušava ostaviti svoj trag u vremenu i prostoru, u povijesti i umjetnosti: ona je nepoznata muza starih majstora, bezimena ljepotica u pjesmama velikih pjesnika. No tristo godina kasnije, Addie u jednom antikvarijatu u New Yorku upoznaje mladića koji ju je zapamtio… Nevidljivi život Addie LaRue je povijesno-fantastični roman, gorko-slatka ljubavna priča, no ujedno i hommage umjetnosti i umjetničkom nadahnuću. Uz faustovski zaplet te promišljanja o moralu i smislu života, ovaj roman nadilazi okvire žanra fantastike i svevremenskom ljepotom klasika jamči zadovoljstvo čitanja svakome tko ga uzme u ruke. Prijevod hrvatskog izdanja potpisuje Jelena Pataki. “Za nekoga osuđenog na zaborav, Addie LaRue čudesno je nezaboravna, a njezina priča radosno je prizivanje besmrtnosti.” – Neil Gaiman, autor romana Američki bogovi
Dom za neželjene djevojčice, Joanna Goodman
U Quebecu, sredinom dvadesetoga stoljeća, Francuzi i Englezi se međusobno toleriraju, oprezno se uljudno ophodeći, slično kao roditelji Maggie Hughes. Maggien otac, kojemu je materinski jezik engleski, za svoju kćer ima ambicije koje ne uključuju udaju za siromašnoga Francuza, Gabriela Phénixa, mladića sa susjedne farme. Ali Gabriel je zarobio Maggieno srce. Kada ona kao petnaestogodišnjakinja zatrudni, njezini roditelji primoraju je da malenu Elodie dade na posvajanje i ponovno se vrati „na pravi put“.
Elodie odrasta u jednom siromašnom sirotištu u Quebecu. Takvo već samo po sebi dovoljno nesigurno postojanje doživljava tragičan preokret kada je Elodie, zajedno s tisućama ostale siročadi iz Quebeca, proglašena umobolnom, kao posljedica novoga zakona kojim se više financijskih sredstava osigurava za psihijatrijske bolnice nego za sirotišta. Pretrpjevši odvratno postupanje redovnica, Elodie naposljetku stječe slobodu kao sedamnaestogodišnjakinja, kada je gurnuta u jedan nepoznat i često uznemirujuć svijet.
Maggie, u braku s poslovnim čovjekom koji žudi za tim da zasnuje obitelj, ne može zaboraviti kćer koju je bila prisiljena ostaviti i slučajan ponovni susret s Gabrielom potiče je da donese iznimno stresnu odluku. Tijekom godina, životi Maggie i Elodie se isprepliću, ali nikada ne dotiču, no naposljetku se spajaju kada Maggie pođe u potragu za svojom davno izgubljenom kćeri, razotkriti istinu koja im je objema bila uskraćena
Čarolija derviške flaute – Vizije Ainali Babe, Abdullah H. Dornbrach
U „Vizijama Ainali Babe“ šah Abdullah Halis priča priču o inicijaciji, koju je u osmanskoj tradiciji prenio Šahbenderzadeh Ahmet Hilmi pod nazivom ‘Dubine vizija’. Pomoću zvuka flaute derviša Ainali Babe, koji stvara vizije, odveden u prošla vremena i na nepoznata mjesta, Radži doživljava fantastične, bizarne pustolovine dirljive ljepote; iako sve to, na prvi pogled, djeluje daleko, na kraju se ipak prepoznaje kao nešto blisko, izazivajući u isto vrijeme potištenost i sreću. To je upravo cilj ovog djela. Osobnosti i događaji koji se pojavljuju u vizijama, predstavljaju prvobitna stanja i osobine ljudske duše, koja gonjena čežnjama, strahovima i nadom, mora proći kroz takve pustolovine, ukoliko se želi duhovno razviti. Zbog svega toga je, od davnina, sadržaj ove pripovijetke vrlo dragocjen i smatran svojevrsnom inicijacijom. Tko nije, bar jednom, poželio razgovarati s kamenom ili upoznati svijet iz perspektive mrava, ostajući istovremeno svoj! Dječji snovi i snovi čovječanstva postaju stvarni putem čarolije derviške flaute: prizori moćnih iskonskih sila, nastajanje planeta, borba između svjetla i tame. ‘Dok je iz znanosti proisteklo bezbroj bajki, istinsko znanje i istinska spoznaja dobile su pečat bajke.’ – stanovnik Grada Ludosti
Šaman, iscjeljitelj, mudrac – Kako iscijeliti sebe i druge uz pomoć energetske medicine obiju Amerika, Alberto Villoldo
Dr. Alberto Villoldo, psiholog i medicinski antropolog, proteklih je 25 godina proučavao šamanske tehnike iscjeljivanja uz potomke drevnih Inka na području Anda i Amazone. Ova knjiga predstavlja praktični i revolucionarni program iscjeljivanja koji se temelji na tradicionalnim metodama koje postoje više od 5000 godina, a do sada su bile nedostupne u većini svijeta. U ovom nevjerojatnom istraživanju, Villoldo objašnjava ključne koncepte šamanskog iscjeljivanja, poput svjetlosnog energetskog polja koje okružuje naša materijalna tijela. Dok nas podučava vidjeti i utjecati na utiske koje bolest ostavlja u ovom polju, daje nam jedinstvenu priliku da iscijelimo sebe i druge. On produbljuje i temu života onkraj smrti, navigirajući misterioznim, nevidljivim svijetom uz pomoć znanja znanstvenika i mudrosti šamana. ‘Villoldo piše poput Castanede, dovitljivo, lucidno i lirski’.
Divan život, Frank Martela
Finski filozof Frank Martela, specijaliziran za pitanja značenja i smisla u životu, predstavlja teško filozofsko pitanje na pristupačan i razumljiv način. Iako nas obasipa podacima, poviješću, statistikama, eksperimentima iz psihologije i razmišljanjima velikana svjetske misli kao što su Aristotel, Nietzsche, Schopenhauer, Seneka i Tolstoj, sigurnom nas rukom vodi do jednostavnih odgovora na veliko pitanje: zašto je (moj) život vrijedan življenja? Dijelom filozofsko razmatranje, dijelom praktična knjiga, zadovoljit će svakog tko – bilo laički, bilo akademski – promišlja smisao života i traži način da unese više značenja i svrhe u svoj život. Duhovito, lucidno, toplo i prisno – u isto vrijeme izaziva naš um i umiruje naše srce.
Ostale prijedloge knjiga koje valja pročitati potraži u rubrici DOBRA KNJIGA.
Foto: Pexels, PR
POST COMMENT