
Donosimo 3 savršena recepta za fermentiranu hranu iz kuharice Maje Kefeček
Fermentacija je jedan od najstarijih i najvažnijih tehnoloških postupaka konzerviranja namirnica.
Nekada davno, dok nismo imali hladnjake, hrana se brzo kvarila. Kako bi se uspjela sačuvati kiseljenjem i fermentacijom hrana se štitila od kvarenja. Proces fermentacije ipak je vrlo važan, jer hrana koja se fermentira postaje puna probiotika, enzima i dobrih bakterija koje pomažu u održavanju zdrave crijevne flore i time utječu na cjelokupno zdravlje organizma.
Fermentacija djelomično razgrađuje sastojke hrane, čineći je lakše probavljivom, a hranjive sastojke lakše dostupnima, povećava nutritivnu vrijednost hrane, pomaže u regulaciji pH ravnoteže. Osim toga, fermentirani proizvodi pomažu i kod detoksikacije, u borbi protiv alergija, pri regulaciji tjelesne težine, jačaju imunitet, pomažu i smanjuju štetne masnoće u krvi.
Fermentiranih proizvoda ima dosta, iako možda niti ne razmišljamo što je sve od hrane koju konzumiramo fermentirano. Ocat, jogurt, kefir, kiseli kupus i slično samo su neki od fermentiranih proizvoda koje često konzumiramo.
Međutim, fermentirati se može mnogo više od toga: povrće (kupus, mrkvu, zeleno lisnato povrće, daikon…), postoje fermentirani brašnasti proizvodi poput dose (fermentirane indijske palačinke), možete napraviti i fermentirane namaze, zatim začine te napitke.
Kako bi ste pronašli mjesto u svojoj ishrani za fermentirane namirnice donosimo 3 recepta iz kuharice Maje Kefeček Basta – Fermentirano – u izdanju Nakladničke kuće Planetopija.
Kuharica sadrži tridesetak recepata za razna jela, napitke pa čak i egzotične začine pomoću kojih ćete osvježiti svoju prehranu, ali i tijelo.
Recept: Kokosov kefir
½ l kokosove vode
2 žlice kristala vodenog kefira
Postupak:
Kokosovu vodu pomiješajte s kristalima vodenog kefira (ne koristite metal!). Ostavite da fermentira na sobnoj temperaturi 1-2 dana.
Gotovi napitak možete čuvati u hladnjaku nekoliko dana.
Napomena: Umjesto kokosove vode možete korisiti i prirodni jabučni ili neki drugi
Recept: Namaz od fermentiranih sjemenki
100 g bundevinih sjemenki
2-3 žlice bučinog ulja
½ pečene bundeve hokaido (srednje veličine)
sol, po želji
sojino vrhnje ili sojin jogurt
Postupak:
Bundevine sjemenke stavite u vodu i namačite 2-3 dana dok ne fermentiraju. Isperite i bacite vodu.
U blenderu pomiješajte sjemenke, pečenu bundevu, ulje i po želji sol. Dodajte postupno sojinog jogurta ili vrhnja dok ne dobijete željenu konzistenciju.
Čuvajte u hladnjaku 2-3 dana. Smjesa i dalje fermentira, pa namaz duljim stajanjem dobiva kiseli okus.
Korištenje: uz pečeni kruh, rižine krekere i sl.
Recept: Ljekoviti ječmeni slad s pikantnim češnjakom
1 glavica češnjaka
komad đumbira, otprilike koliko i češnjaka
1 limun + sok 1 limuna
1-2 dl ječmenog slada
Češnjak i đumbir sitno nasjeckajte i pomiješajte s oguljenim i narezanim limunom i sokom limuna, prelijte s ječmenim sladom i pomiješajte. Ostavite da odstoji na sobnoj temperaturi tjedan dana prije upotrebe. Po želji procijedite kroz gazu ili koristite sve zajedno.
Korištenje: možete jesti nekoliko žlica dnevno, kao prevenciju u doba prehlada ili protiv začepljenog nosa ili možete dodavati u preljeve za salatu, kaše, čaj i sl.
Recepti preuzeti iz kuharice Fermentirano, Maje Kefeček Basta u izdanju Planetopije.
Fotografija i stiliziranje hrane: Maja Danica Pečanić
POST COMMENT