Donosimo recepte i savjete za ekološko čišćenje doma
Kemijska sredstva za čišćenje često izazivaju alergijske i nadražajne reakcije, ekološki su neprihvatljiva, mnoga su čak i otrovna ili kancerogena, a i redovito nam odvlače novac iz kućnog budžeta.
Čišćenje doma s homemade proizvodima je mnogo jednostavnije nego što ti se čini na prvu. Sve što ti je potrebno već imaš u kuhinji.
Napraviti svoje sredstvo za čišćenje traži malo vremena i truda i nekoliko sastojaka. Iako postoje isprobani recepti za baš sva sredstva za kućanstvo koja možeš zatrebati, danas ćemo se pozabaviti s osnovnima. Sveto trojstvo ekoloških homemade sredstava za čišćenje čine – limunska kiselina, alkoholni ocat i soda bikarbona.
Foto: Freepik
Limunska kiselina
Limunska kiselina se pokazala kao jedno od najsnažnijih prirodnih sredstava za čišćenje. Pogodna je za čišćenje raznih površina, uspješno uklanja kamenac, možeš ju iskoristiti za dezinfekciju površina, uklanja neugodne mirise. Limunsku kiselinu možeš po vrlo povoljnoj cijeni nabaviti u bilo kojem dućanu, a ako ne želiš koristiti kupovnu možeš se poslužiti i svježe cijeđenim limunovim sokom, ali znaj da će ti trebati veće količine i da će to ipak koštati nešto više od limunske kiseline u prahu.
Univerzalno sredstvo za čišćenje na bazi limunske kiseline
– 1 litra vode
– 1 čajna žličica limunske kiseline ili sok 2 veća limuna
– 15 – ak kapi eteričnog ulja limuna
Sve skupa pomiješaj i stavi u bocu s raspršivačem. Tvoje univerzalno sredstvo za čišćenje je spremno.
Alkoholni ocat
Alkoholni ili bijeli ocat je čudotvorni čistač kućanstva. Gotovo da nema toga za što ga ne možeš iskorisiti. Niti jedno kemijsko sredstvo s kojim sam se susrela ne uklanja tako brzo i savršeno naslage kamenca. S njim je idealno čistiti kupaonice, naročito pipe i pločice, kuhinjske površine, masne naslage na kuhinjskim elementima, naslage plijesni u perilicama, stakla, ma sve! Mnoge odbija intenzivan i jak miris octa, ali ne brini – ishlapi za tren. A da bi sve ipak bilo mirišljavije i ugodnije u svoju mišanciju uvijek možeš ubaciti i nekoliko kapi eteričnog ulja, poput onoga od lavande.
Sredstvo za pranje stakla na bazi alkoholnog octa
– 0,5 l vode
– 150 ml alkoholnog octa
– nekoliko kapi eteričnog ulja lavande
Sve pomiješaj i stavi u bocu s raspršivačem. Tvoje sredstvo za savršeno čiste prozore je spremno.
Sredstvo za uklanjanje gljivica i kamenca
– 0,5 l vode
– 0,5 l alkoholnog octa
– nekoliko kapi eteričnog ulja eukaliptusa
(opcionalno za bolje rezultate 100 g boraksa – može se kupiti u ljekarnama)
Ako radiš bez boraksa samo pomiješaj. U slučaju da želiš jače sredstvo pomiješaj alkoholni ocat i eterično ulje. Vodu zagrij do ključanja, ukloni s vatre te uz miješanje dodaj boraks. Kada se otopina ohladi dodaj mješavinu octa i eteričnog ulja. Prije svake uporabe protresi bocu. Nakon što željenu površinu pošpricaš ovim sredstvom ostavi da djeluje 15-20 minuta. Ponekad je potrebno ponoviti postupak.
Soda bikarbona
Soda bikarbona je apsolutno must have u kućanstvu. Soda je jako dobro abrazivno sredstvo pa s njom možeš očistiti kupaonicu, npr. posipaj kadu ili umivaonik ili stijenku WC školjke. Za savršen rezultat kod čišćenja WC školjke dodaj i šalicu alkoholnog octa. Dogodit će se reakcija, ali potpuno bezopasna i odradit će čišćenje. Ostavi da djeluje sat ili dva. Sve isperi i divi se novom sjaju kupaonice.
Uklanjanje tvrdokornih naslaga masnoće iz pećnice/sa štednjaka
– pola šalice sode bikarbone
– pola šalice kuhinjske soli
– 2 dcl vode
– 1 dcl alkoholnog octa
Površinu koju čistiš prvo posipaj mješavinom sode bikarbone i soli. Vodu i ocat pomiješaj te stavi u bocu s raspršivačem. Pošpricaj po sodi i soli. Nakon pola sata izribaj sa spužvicom.
Omekšivač za rublje
Većina nas koja koristi vodu iz vodovoda susreće se s vrlo tvrdom vodom zbog čega nam je rublje često vrlo tvrdo i gotovo je nezamislivo prati ga bez dodatka omekšivača za rublje. Uvijek možeš dodati žličicu sode bikarbone u perlicu, kako bi se prilikom pranja spriječilo taloženje kamenca na njoj. A ovako možeš napraviti i vlastiti omekšivač za rublje:
– 100 g sode bikarbone
– 700 ml vode (idealno destilirane)
– 600 ml alkoholnog octa
– eterično ulje po izboru
Prilikom pripravljanja omekšivača zbog spoja sode bikarbone i octa doći će do reakcije pa je potrebno pripremiti znatno veću posudu u kojoj ćeš miješati sastojke, kako ti sve ne bi završilo izvan posude. Prvo u posudu stavi sodu te joj dodaj 100 ml vode. Na to počni polako dodavati alkoholni ocat. Kada se sva soda otopi smjesa će prestati ključati. Tada dodaj ostalih 600 ml vode i promiješaj. Na kraju dodaj 10- ak kapi eteričnog ulja. Omekšivač koristi kao i bilo koji drugi i uživaj u mekom i mirisnom rublju.
I za završni touch čistoće operi pod vodom u koju ćeš dodati nekoliko kapi eteričnog ulja (čajevac, lavanda, eukaliptus, bor…).
Uživaj u svom čistom i mirisnom domu.
Indira Juratek
Foto: Unsplash
POST COMMENT