Fermentacija: saznajte dobrobiti fermentirane hrane za zdravlje
Posljednjih nekoliko godina sve više pažnje se posvećuje povezanosti između fermentirane hrane i zdravlja crijeva. Fermentacija, drevna metoda konzerviranja hrane, prirodno obogaćuje hranu probioticima, ključnima za održavanje zdrave crijevne flore i podršku imunološkom sustavu.
Ovaj članak istražuje kako fermentirana hrana može doprinijeti vašem zdravlju i pruža detaljan recept za pripremu kimchija, tradicionalnog korejskog fermentiranog jela i još jednog iznenađenja na kraju.
Dobrobiti fermentacije za naše zdravlje
Uloga probiotika u zdravlju crijeva
Probiotici su živi mikroorganizmi koji kada se konzumiraju u dovoljnim količinama imaju pozitivne učinke na zdravlje domaćina, posebno na probavni sustav. Fermentirana hrana kao što su kiseli kupus, kimchi, kefir, kombucha i jogurt, prirodni je izvor probiotika. Redovitim uključivanjem ovih namirnica u prehranu možete doprinijeti raznolikosti i ravnoteži crijevne mikroflore, što je ključno za dobro zdravlje.
Fermentacija: Više od konzerviranja
Iako je fermentacija poznata kao metoda konzerviranja, njeni blagotvorni učinci na zdravlje idu dalje od toga. Proces fermentacije pretvara šećere i ugljikohidrate u organske kiseline, plinove ili alkohol, obogaćujući hranu probioticima, povećavajući njezinu nutritivnu vrijednost i čineći je lakše probavljivom. Također, fermentacija može povećati dostupnost određenih nutrijenata i fitokemikalija.
Psihološke prednosti fermentirane hrane
Zanimljivo je da konzumacija fermentirane hrane bogate probioticima može imati i pozitivne učinke na mentalno zdravlje. Istraživanja sugeriraju povezanost između crijevne mikroflore i funkcija mozga, ukazujući na potencijalne prednosti za smanjenje simptoma depresije i anksioznosti kroz poboljšanje crijevne flore.
Kako integrirati fermentiranu hranu u svoju prehranu
Uključivanje fermentirane hrane u prehranu može biti jednostavno i ukusno. Počnite s malim porcijama kako bi se vaše tijelo postupno naviknulo na povećani unos probiotika. Dodajte porciju kiselog kupusa ili kimchija uz ručak, uživajte u kefiru ili jogurtu bogatima probioticima za doručak ili eksperimentirajte s kombuchom kao osvježavajućim napitkom. Fermentirani proizvodi poput miso paste mogu obogatiti okus juhama i umacima, dodajući složene arome uz zdravstvene benefite.
Recepti s fermentiranom hranom
KIMCHI
Sastojci:
– 1 velika glavica kineskog kupusa, narezanog na četvrtine
– 1/4 šalice soli
– Voda
– 2 žlice ribljeg umaka (ili sojinog umaka za vegetarijansku varijantu)
– 1 žličica šećera
– 2-3 žlice korejskog chili praha (gochugaru)
– 1/4 šalice sitno sjeckanog mladog luka
– 1/4 šalice naribanog đumbira
– 8 češnjeva češnjaka, zdrobljenih
– 1 srednja mrkva, julienne
– 1 mali daikon, julienne
Priprema:
1. Kupus pospite solju i prelijte s dovoljno vode da se potpuno pokrije. Ostavite da odstoji oko 2 sata, a zatim dobro isperite i ocijedite.
2. U velikoj zdjeli, pomiješajte riblji umak, šećer, chili prah, mladi luk, đumbir, i češnjak. Dodajte mrkvu i daikon i dobro promiješajte.
3. Dodajte kupus u smjesu i dobro promiješajte rukama (koristite rukavice).
4. Stavite kimchi u steriliziranu staklenku, pritisnite da izbacite zrak i osigurate da je tekućina iznad povrća.
5. Ostavite da fermentira na sobnoj temperaturi 1-5 dana, povremeno provjeravajući i otpuštajući plinove. Zatim pohranite u hladnjak i uživajte u kimchiju kao prilogu, u kimchi palačinkama ili kimchi prženoj riži.
Za detaljan video o pripremi kimchija, posjetite moj Instagram profil @martin.reljanovic gdje možete naći i još mnogo drugih kulinarskih savjeta i recepata.
SMOOTHIE S KEFIROM I ŠUMSKIM VOĆEM
Sastojci:
– 1 šalica kefira
– 1 šalica smrznutog šumskog voća
– 1 banana
– 1 žlica meda (po želji)
– prstohvat cimeta
Priprema:
Sve sastojke stavite u blender i miksajte dok ne postanu glatki. Po želji možete dodati med za slatkoću i cimet za dodatnu aromu. Ovaj hranjiv smoothie odličan je izbor za brz i zdrav doručak ili osvježavajući međuobrok.
Za ponijeti sa sobom
Fermentacija nudi brojne zdravstvene prednosti, posebice kada je riječ o zdravlju crijeva i probavi. Integriranjem fermentirane hrane u našu prehranu, možemo ne samo uživati u jedinstvenim okusima, već i potaknuti naše opće zdravlje i blagostanje.
Bilo da je riječ o dodavanju kiselog kupusa u salatu ili uživanju u kefiru, postoji mnogo načina kako možemo iskoristiti prednosti fermentirane hrane. Uz malo kreativnosti, fermentirani proizvodi mogu postati ukusni i zdravi dio naše svakodnevne prehrane. Ako se želite baviti svjesnijom prehranom, naučiti nove recepte i usput se lijepo podružiti i zabaviti, javite mi se na @martin.reljanovic na Instagramu i pridružite se na grupnoj ili individualiziranoj kulinarskoj radionici.
Foto: Freepik
POST COMMENT