Fitoaromaterapijski pristup atopijskom dermatitisu
Atopijski dermatitis (neurodermitis, ekcem) je višeuzročna upalna kožna bolest koja se najčešće javlja u ranom djetinjstvu, pogađa djecu i odrasle a možemo je prepoznati po karakterističnom crvenilu izazvanom upalom, suhoći i ljuskanju gornjeg sloja kože te svrbežu.
Često je povezan s alergijama na hranu i pelud, astmom, alergijskim rinitisom, a javlja se i smanjena otpornost na bakterijske, virusne i gljivične infkecije kože.
Alergijske reakcije na hranu jedan su od faktora koji pogoršava atopijski dermatitis te je potrebno napraviti pretrage IgE (alergija) i IgG4 (intolerancija) kojima se ispituje je li organizam stvorio protutijela na uobičajene namirnice kao što su jaja, mlijeko, žitarice, voće i povrće. Najćešće se javljaju rekacije na mlijeko te jaja, gluten, soju, kikiriki, čokoladu te konzervanse.
Fitoaromaterapijski pristup atopijskom dermatitisu
Korijen čička (Arctium lappa) i divlja maćuhica (Viola tricolor) najpoznatije su biljke kojima djelujemo na atopičnu kožu, tradicionalno se koriste kod različitih upalnih kožnih procesa (dermatitis, psorijaza, seboreja, akne). U terapiju ih uvodimo ili nakon sikavice (Sylibum marianum) i korijena maslačka (Taraxacum officinale) koji čiste i regeneriraju jetru ili nakon što se smiri stanje drugim biljkama, budući da gotovo uvijek izazivaju privremena pogoršanja prije nego što nastupi poboljšanje.
Biljno ulje boražine (Borago officinalis) bogato je vitaminima A, D, E i K i visokom koncentracijom gama-linolenske kiseline, koristimo ga kod upalnih procesa, dermatitisa, suhe kože, strija, ožiljaka, psorijaze, kao i uvijek kada je kožu potrebno regenerirati. Koristi se i dermalno i oralno. Odrasle osobe uzimaju 2×1 malu žličicu boražine dnevno, nakon obroka.
Biljno ulje noćurka (Oenothera biennis) bogato je gama-linolenskom kiselinom koja djeluje protuupalno te se često koristi izvana i iznutra u terapiji atopičara. Nezaobilazno je u njezi suhe, osjetljive i ljuskave kože, dermatitisa, psorijaze, seboreje, bolnih i neredovitih menstruacija, mioma, reumatoidnog artritisa. Odrasle osobe uzimaju 3×1 malu žličicu noćurka dnevno, nakon obroka.
Crni kim (Nigella sativa) biljno je ulje koje se tradicionalno koristi kod liječenja alergija i atopijskog dermatitisa, za jačanje imunološkog sustava te preventivno kod sezonskih alergija. Sadrži oko 70 % nezasićenih masnih kiselina, djeluje protuupalno i balansira imunološki sustav. Uglavnom se koristi iznutra. Oralna doza za odraslu osobu iznosi 2 male žličice dnevno.
Ulja bogata omega 3 masnim kiselinama koja djeluju protiv suhoće kože iznutra s vremenom su postala standard u liječenju AD-a. Za djecu se uglavnom koriste na žličicu ili u obliku sirpa, dok ih odrasli koriste u obliku kapsula.
Uljne kapsule s eteričnim uljem mravinca (Origanum compactum) često propisujemo za odrasle i djecu iznad 14 godina pogotovo ako se mikrobiološki dokaže da je osoba pozitivna na Candida vrste. Mravinac djeluje antibaketrijski, protuvirusno i protuljivično pa tako pomaže, umjesto antibiotika, kod infekcija kože s bakterijama i gljivicama. Za razliku od antibiotika eterično ulje mravinca djeluje i protiv patogenih gljivica tako da ne dolazi do disbalansa crijevne i urgogenitalne flore.
Sugeriramo i oralno uzimanje PROBIOTIKA, kod odraslih npr. Lactibiane Tolerance i Maxi-flore u obliku tableta, a kod djece probiotike u prahu kao što su Babybiane Imedia. Probiotici djeluju na disbalans flore te tako kroz djelovanje na imunološki sustav u probavnom sustavu pomažu i kod kožnih problema.
Prirodna njega atopične kože
Za prirodnu njegu atopične kože najčešće se koristi karite tj. shea maslac (Butyrospermum parkii) jer vrlo rijetko izaziva alergijske reakcije, a odično njeguje suhu kožu, miješa se s biljnim uljima boražine, noćurka ili avokada i koristi neograničeno, jer nema štetnog djelovanja. Bogat je stearinskom, oleinskom i linolnom kiselinom, štiti kožu od isušivanja, vraća joj vlažnost i mekoću, koristi se kod dermatitisa, pelenskog osipa, seboreje, psorijaze, bora, strija, opekotina od sunca.
LANOLIN je masnoća životinjskog podrijetla koja se dobiva čišćenjem vune pomoću vruće vode te dodatnim pročišćavanjima kako bi se uklonile nečistoće. Štiti kožu od isušivanja pa se koristi kod osjetljive kože sklone iritiacijama, za njegu nježne i osjetljive kože beba, suhu i oštećenu kožu (dermatitis, ekcem, psorijaza).
CO2 ekstrakt nevena (Calendula officinalis) snažno potiče regeneraciju oštećene kože, zarastanje rana, djeluje protuupalno pa se koristi za njegu atopične i suhe kože, upalnih procesa na koži koji svrbe, dermatitis.
CO2 sjemenki crnog ribiza (Ribes nigrum) i CO2 trputaste lisičine (Echium plantagineum) bogata su gama-linolenskom i afa-linolenskom kiselinom, djeluju protuupalno, koriste se u kombinaciji sa shea maslacem.
Eterična ulja su visoko koncentrirani ekstrakti dobiveni iz različitih dijelova biljke destilacijom ili hladnim tiještenjem. Zbog malih molekula vrlo brzo kroz kožu ulaze u organizam pa ih uvijek nanosimo na kožu razrijeđena u biljnim uljima.
Eterično ulje prave lavande (Lavandula angustifolia) njeguje sve tipove kože, a posebno oštećenu i osjetljivu kožu te ubrzava zacjeljivanje kože, eterično ulje njemačke kamilice (Chamomilla recutita) djeluje protuupalno kod kožnih alergija, iritacija, dermatitisa, seboreje, psorijaze te ostalih upalnih bolesti kože, a eterično ulje sjeme mrkve (Daucus carota) djeluje protuupalno i regenerirajuće te izvanredno njeguje oštećenu kožu.
Cvjetna vodica tj. hidrolat hamamelisa (Hamamelis virginiana) dobiva se destilacijom biljnog materijala, a djeluje izrazito protuupalno i regenerira kožu, smanjuje crvenilo, svrbež i ljuštenje kože, jedan je od rijetkih hidrolata čija je upotreba službeno propisana u medicinskoj fitoterapiji. U kliničkim studijama (Korting, 1993.) pokazuje gotovo isti protuupalni efekt kao i kortizonske kreme, ali bez negativnih popratnih efekata.
Protuupalno i antialergijski djeluje također i hidrolat njemačke kamilice (Chamomilla recutita) koji se koristi kod osipa, osjetljive kože, ogrebotina, psorijaze, dermatitisa, svrbeža.
Hidrolat paprene metvice (Mentha x piperita) raslađuje, djeluje protuupalno, koristi se kod svrbeža i alergijskih reakcija kože, opekotina, ugriza komaraca, za njegu kože nakon sunčanja.
Terapija beba do 6 mjeseci
Većina beba tu toj dobi je na ishrani majčinim ili nadomjesnim mlijekom ako majka ne doji. Kako dijete sve prima putem majčinog mlijeka, majka može uzimati EPS čička ili čaj korijena čička.
Majka dojilja može uzimati 1 malu žličicu noćurka nakon obroka, 2x dnevno, 1 kapsulu omega-3 preparata sa visokom dozom EPA i DHA, 1-2x dnevno nakon obroka te probiotik Lactibiane Tolerance.
Terapija beba izvana vrlo je jednostavna, koristimo pripravke koji djeluju protuupalno i okluzivno te vlaže i regeneriraju kožu: tonik od hidrolata hamamelisa, balzam od shea maslaca i lanolinsku kremu.
Terapija djece od 6 mjeseci do 3 godine
Prelaskom s majčinog mlijeka na drugu hranu uvodimo jednostavnu terapiju koja uključuje probiotike u prahu (kod manje djece potrebno je paziti na količinu te koristiti 1/3 propisane doze).
Oralno se uzima biljno ulje boražine u dozi od 15 kapi dnevno za dijete do 10 kg težine pomiješano sa hranom, a 20-30 kapi za dijete težine 10-20 kg i tekuće riblje ulje 2 ml (1/4 male žličice) za djecu do 10 kg i 2,5-3 ml (malo više od 1/2 male žličice) za djecu od 10-20 kg.
Oralno uzimanje biljnog ulja crnog kima preporučujemo djeci nakon godine dana starosti u dozi od 10-15 kapi dnevno. Zbog boljeg okusa možete ga umiješati u žličicu agavinog sirupa.
U ovoj dobi djeci se NE preporučuje korištenje biljaka kao što su divlja maćuhica i korijen čička za čišćenje organizma već EPS crnog ribiza te arabinogalaktan (prebiotici iz biljke ariša).
S obzirom da su se djeca već susrela s različitim namirnicama oko 2. godine preporučuje se određivanje moguće alergije (IgE) i intolerancije (IgG4) na hranu.
Terapija djece od 3 godine do 14 godina
Biljno ulje crnog kima (Nigella Sativa), boražine (Borago officinalis) i riblje ulje u ovom periodu koristi se u dozi od 1/2 do 1 male žličice ovisno o dobi djeteta.
Probiotici se mogu koristiti u dozi kao za odraslu osobu, npr. Lactibiane Tolerance, Omnibiotic AAD 1-2x dnevno ili Maxi-flore 1x dnevno.
Djeca ove dobi već su razvila zreli imunološki odgovor, stoga se mogu testirati na puni profil intolerancija i alergija na hranu. Može se napraviti pretraga na anti Candida IgG ili analizu stolice na kvasce i gljivice. U slučaju pozitivnog nalaza, a ukoliko je dijete starije od 10 godina, terapija kapsulama s eteričnim uljem mravincem bit će od velike pomoći, no NE koristite ih bez stručnog nadzora i savjeta certificiranog fitoaromaterapeuta.
U ovoj dobi može se započeti s terapijama djelovanja na jetru i kožu, EPS ekstraktima čička, divlje maćuhice i crnog ribiza ukoliko je AD vezan uz alergije na hranu ili pelud.
Terapija odraslih osoba
Kod odraslih osoba potrebno je napraviti dijagnostičke pretrage koje uključuju jetrene probe, IgE i IgG4 kako bi znali koje namirnice izbjegavati, a po potrebi i pretraga stolice na gljivice, kvasce, patogene bakterije i parazite.
Oralno suplementiranje je jednostavno: omega3 kiseline, biljna ulja boražine (1 mala žličica 2x dnevno) ili noćurka (1 mala žličica 3x dnevno), crni kim (1 mala žličica 2x dnevno), probiotik (npr. Maxi-flore ili Lactibiane Tolerance).
Infekcija i jači disbalansi flore tretiraju se kapsulama sa eteričnim uljem mravinca, na jetru djelujemo sikavicom, divljom maćuhicom, artičokom, korijenom maslačka i korijenom čička. Na jetru izbjegavamo djelovati u početku terapije jer čišćenje jetre u početku često izaziva pogoršanje simptoma. Nakon što se simptomi smire preporučuje se redovno provoditi čišćenje jetre 2-3 x godišnje EPS biljnim ekstraktima dezmodija, lista koprive, korijena čička, korijena maslačka, sikavice, divlje maćuhice.
Preporuka je smanjiti unos kazeina (mlijeko) i glutena, konzervirane hrane, suhomesnatih proizvoda te obratiti pažnju na psihosomatiku.
Potreban je individualan pristup te preporučujemo da uvijek oko terapije konzultirate certificiranog fitoaromaterapeuta.
Recepture za fitoaromaterapisjko liječenje atopijskog dermatitisa
Preporučujemo korištenje kvalitetnih sastojaka za izradu prirodne kozmetike: hladno prešanih i nerafiniranih biljnih ulja, nerafinirani shea maslac, kemotipizirana eterična ulja te hidrolate bez dodatka alkohola i konzervansa.
Tonik od hamamelisa
U 200 mL hidrolata hamamelisa dodajte 1/2 male žličice biljnog glicerola. Nanosite na kožu raspršivanjem ili blazinicom više puta dnevno, po potrebi. Tonik od hamamelisa nanosi se uvijek prije hranjive kreme za njegu. S obzirom da ne sadrži konzervanse i alkohol potrebno ga je čuvati u hladnjaku. Prikladan je za korištenje kod beba, djece i odraslih osoba.
Balzam od shea maslaca
Dobro izmješajte 60 grama shea maslaca i 40 grama biljnog ulja boražine ili noćurka bez zagrijavanja, dok ne nastane glatka smjesa bez grudica.
U ovaj balzam možete dodati neven koji pojačava protuupalno djelovanje, 5-10 kapi otopine nevena u jojobi. Otopina nevena priprema se na način da 5 grama CO2 ekstrakta nevena otopite uz blago grijanje u 50 mL biljnog ulja jojobe. Dobro izmješajte i prelijte u bočicu.
U balzam također možete dodati ukupno 3 kapi eteričnog ulja njemačke kamilice (djeluje protuupalno) ili prave lavande (zacjeljuje oštećenu kožu).
Balzam koristite nakon tonika od hamamelise, nekoliko puta dnevno.
Prikladan je za korištenje kod beba (bez eteričnih ulja), djece i odraslih osoba.
Lanolinska krema
U posudi ili tarioniku najprije dobro izmješajte 30 grama lanolina i 30 grama biljnog ulja boražine ili kantariona. Lanolin je gust i teško se miješa pa će vam trebati malo više vremena dok smjesa ne postane jednolična bez grudica.
U drugu posudu odvažite 5 grama biljnog glicerina i 40 grama hidrolata njemačke kamilice ili hamamelisa.
Polako ulijevajte hidrolat i glicerin u lanolinsku smjesu uz stalno miješanje dok smjesa ne postane homogena.
Lanolinska krema je prikladana je za korištenje kod beba, djece i odraslih osoba.
Kupka za bebe
U prokuhanu vodu dodati 1 veliku žlicu biljnog ulja boražine, noćurka ili avokada.
Kupka od zobi
Zob (Avena sativa) omekšava i vlaži kožu, djeluje protuupalno i kao emolijens, smanjuje svrbež i iritaciju kože, a zbog glukana djeluje lokalno na imunološki sustav kože.
Stavite u gazu 4 žlice krupnih organskih zobenih pahuljica, zavežite gazu, potopite je u kupku i cijedite. Ili gazu sa zobenim pahuljicama namočite u pola litre tople vode, ostavite da odstoji 20 minuta, procijedite i dobivenu tekućinu dodajte u vodu za kupku. Možete i gazu držati kao oblog na koži 15 minuta, bez ispiranja.
Pripazite da se ne poskliznete u kadi, jer se nakupljanjem sluzi zobi na dnu kade stvara skliska podloga.
Prikladana je za korištenje kod beba, djece i odraslih osoba.
Kupka od divlje maćuhice
3 velike žlice čaja divlje maćuhice (Viola tricolor) stavite u litru proključale vode, maknite s vatre, ostavite da odstoji 15 minuta, procijedite i dodajte u kupku.
Prikladana je za korištenje kod djece i odraslih osoba.
Napomena:
Ovaj tekst je isključivo edukativne prirode i ne zamjenjuje postavljanje dijagnoze i liječenje. Uvijek konzultirajte stručnu osobu i zatražite savjet u vezi sa svojim zdravstvenim stanjem te prepisivanjem terapije.
Autorica teksta ne preuzima odgovornost u slučaju samopropisivanja terapije te u slučaju upotrebe nekvalitetnih suplemenata, ljekovitih biljaka, biljnih i eteričnih ulja.
Više o aromaterapiji potraži u rubrici AROMATERAPIJA.
Ivona Kovačević Nemec
– certificirana fitoaromaterapeutkinja, osnivačica Anahata aromaterapije, yoga učiteljica, Timeline Healing, Reiki i Raindrop terapeut te svakom pacijentu osigurava individualizirani pristup uz detaljno savjetovanje, preporuku gotovih i izradu ciljanih pripravaka te kontinuirano praćenje tijekom terapije
Više na Anahata aromaterapija
Foto: Unsplash, Pexels, Freepik, Instagram
POST COMMENT