Jabukovača – veličanstveno jesensko piće
Prije nekoliko dana smo proslavili jesenski ekvinocij. Mračni dio godine. Prirodi itekako potreban. Svi ponekad trebamo usporiti i umiriti se. I priroda i mi.
A veličanstvena jesen itekako ima svoje čari, možda više od bilo kojeg dijela godine. Boje su predivne, sunce nas još uvijek grije, a miris jabuka i cimeta se širi posvuda. I baš zbog tog mirisa, ja sam odlučila jesenski ekvinocij proslaviti jednom mirisnom jabukovačom. Toplom i začinjenom, savršenom za prohladne dane i mirne večeri pod svijećama i knjigom. Miris koji se širio dok sam je kuhala je čaroban! Dva dana mi je stan mirisao!
Jabukovaču bi trebalo kuhati barem dva sata, što je dulje kuhate ona je intezivnija. Obavezno stavite i naranču, ako znate od kud je ostavite i koru, u suprotnom je ogulite.
Pokušajte nabaviti domaće jabuke da ne morate misliti s čim su prskane, jer bi njih trebalo kuhati s korom.
Ako želite dodatan okus, stavite komadić svježeg đumbira.
Koliko ćete šećera ili zaslađivača staviti najviše ovisi o tome koliko su vam slatke jabuke. Ja sam koristila nekoliko sorti i neke su bile dosta slatke tako da sam stavila samo malo šećera, a mislim da sam mogla i potpuno bez njega. Ako birate samo jednu sortu – odaberite malo kiseliju.
Od začina sam koristila cimet, zvjezdani anis, klinčić i kardamom.
Alkohol nisam stavljala, ali mislim da bi malo ruma bilo pun pogodak 🙂
Nakon kuhanja sam je procijedila prvo u cjedilu, a zatim još jednom kroz gazu.
Nikakav mikser vam nije potreban, nakon 2 sata kuhanja sve je toliko mekano da ćete jabuke i naranče bez problema skašiti gnječilicom za pire ili čak običnom drvenom žlicom.
Recept: Jabukovača (apple cider) veličanstveno jesensko piće
Sastojci:
– 3 litre vode
– 1.5- 2 kg jabuka
– 2 naranče
– komadić svježeg đumbira
– 2 žlice šećera kokosovog cvijeta (više ili manje, po vlastitom ukusu i sorti jabuka)
– 3, 4 štapića cimeta
– po žličica kardamoma, klinčića, anisa
Postupak:
Voće dobro operite i narežite na kocke. U što dublju zdjelu dodajte vodu, voće, začine i komadić oguljenog đumbira.
Kuhajte na laganoj vatri barem 2 sata (i ne zaboravite uživati u mirisu).
Kad je voće jako omekšalo, upotrijebite gnječilicu krumpira pa ga dobro skašite (naravno, ovo sve radite u zdjeli u kojoj se i kuhalo).
Sad jabukovaču procijedite u novu zdjelu kako biste dobili bistru tekućinu.
Ja sam prvo malo po malo cijedila kroz cjedilo sa sitnim rupicama, a zatim sam pulpu još jednom procijedila kroz gazu. Za ovaj korak pustite sve da se malo ohladi, u suprotnom ćete se speći (naučila sam na teži način).
Dobivenu jabukovaču poslužite spremite u staklenu bocu s poklopcem. Držite je do nekoliko dana u hladnjaku, kad vam se pije jednostavno je malo podgrijte iako je izvrsna i sasvim hladna.
Sretan Mabon svima ✨
Druge fine i zdrave recepte potraži u rubrici DOBRA HRANA.
Nataša Rajčević,
– Gastro zvijezda 2019. u kategoriji zdrava i vegetarijanska hrana
– strastvena zaljubljenica u hranu i pripremu iste. Čvrsto vjerujem da ono što unosimo u sebe uvelike utječe na naše fizičko, ali i psihičko zdravlje i upravo se zbog toga svojim receptima trudim ljudima približiti hranu biljnog podrijetla te pokazati kako ona može biti itekako ukusna i zanimljiva.
Foto: Burbon i borovnice
POST COMMENT