Jednostavan veganski ručak kakav bi se našao i u bakinoj kuhinji
Jednostavan, jeftin i prilično „odokativan“ veganski ručak kakav bi se našao i u bakinoj kuhinji osvojit će vas svojom jednostavnošću i bogatstvom okusa.
Znamo da bake kuhaju odoka i prema onome što imaju. Iako je ovo ručak jednostavan za pripremu, on ima sve – povrtnu juhu, hrskave pravokutnike od krumpira, curry od graha i cvjetače, rižu sa sjemenkama i gravče na tavče.
Recept: povrtna juha
(za četvero radosnih)
– mrkva, grašak, krumpir, koji cvjetić cvjetače, korijen celera
Povrće očistite, narežete na kockice ili prutiće. Koliko? Toliko da od svakoga imate otprilike koliko bi vam stalo u dlanove i tako dva puta. To je par mrkvi, par krumpirića, dvije šalice graška, celera veličine šake, itd.
Stavite mrkvu i celer u posudu za kuhanje i na žlici, dvije ulja i laganoj vatri malo prodinstajte – toliko da mrkva pusti narančastu ljubav u ulje. Dodajte ostalo povrće i zalijte vodom toliko da prekrije povrće i još dva tri prsta povrh toga. Dodajte 1 malu žlicu soli, ne uvrh. Polupokriveno kuhajte 15-ak minuta, po potrebi dodajte vode. Dodajte tjesteninu, kuhajte još 10-ak minuta. Provjerite je li vam slano po ukusu.
U juhu možete dodati i sjeckanog peršinovog lišća, dašak kurkume, par okretaja mlinca papra, ovisno o tome što volite. Što se povrća tiče, tu sam stavila ono što sam imala, a vi slobodno dajte mašti i povrću na volju – brokula, mahune, korijen peršina, pastrnjaka, koja kockica butternuta ili batata…
Tjestenina voli popiti juhu pa pazite da vam povrće ne ostane na suhom.
Recept: Hrskavi pravokutnici od krumpira
(za jedan lim za pečenje, onaj veći, što dođe sa štednjakom. Za četvero i za svaki slučaj, napravite dva)
Pećnicu zagrijte na 180°C, ako je bez ventilatora, na 200°C.
Nekoliko krumpira srednje veličine naribajte, ocijedite suvišnu tekućinu. Dodajte ¾ male žlice soli, papra po želji, dvije – tri žlice brašna i promiješajte. Možda ćete trebati još koju žlicu brašna – smjesa treba biti žitka, ali ne pregusta, jer ipak želite hrskavi okus krumpira, a ne brašna.
Ova smjesa je prilično blagog okusa, jer sam je pravila za djecu, ali vi možete dodati više papra, možda kajenskog ili ljute paprike, provansalske mješavine, od volje vam.
Lim za pečenje obložite papirom za pečenje, malo poprskajte uljem. Ravnomjerno razmažite smjesu po limu – to je važno, jer će jako tanki sloj izgorjeti. Poprskajte uljem i malo odozgo. Možete krumpir malo posuti i mljevenom crvenom paprikom.
Pecite u pećnici 15 – 20 min ili dok ne dobije lijepu zlatnu boju, a rubovi smeđu. Pazite da ne izgori!
Curry od graha i cvjetače (bez kokosovog mlijeka)
(količina za dvoje)
– polovica malog crvenog luka; dvije, tri mrkvice i/ili drugog korjenastog povrća; mala glavica cvjetače (koliko bi vam stalo u oba dlana); šaka sjeckane paprike; po želji drugo povrće; limenka graha od 400 g, ocijeđena
Nasjeckani luk i malu žlicu soli zažutjeti na malo ulja, dodati papriku, mrkvicu i druge korjenaše, ako ih imate, da puste malo žutog soka. Dodajte cvjetiće cvjetače i zalijte vodom da pokrije, ne puno više. Kuhajte na laganoj vatri dok povrće ne omekša, 15-ak minuta. Nemojte dodavati puno vode (osim ako ne želite tako) da vam Curry ne bude odviše rijedak. Dodajte druge začine po želji, ali ako smo pri Curryju, njega dodajte dobru žličicu praha ili paste, ovisno što imate. Kušajte tijekom kuhanja i prilagodite. Kad povrće omekša dodajte i grah pa još malčice kuhajte da se grah ugrije i okusi prožmu. Kušajte jelo još jednom – sada s grahom – dodajte što vas veseli, servirajte uz rižu ili drugi prilog s ljubavlju i uživajte!
Riža sa sjemenkama
Ovo je osnovni recept za kuhanje riže kako ju je kuhala moja baka. Omjer je uvijek 1 za rižu naprama 3 za vodu. Za četvero, kao prilog, dovoljna je 1 šalica riže i jedna ravna žličica soli, ne uvrh.
Sjemenke možete dodati, ali i ne morate – kako vam želja i smočnica kažu. Ja sam dodala po šaku bučinih i suncokretovih sjemenki, a i sezam im se rado pridruži. Takva riža ima poseban, orašasti okus, ali i dodatne nutritivne vrijednosti.
Na laganoj, ali stvarno laganoj vatri i žlici, dvije ulja, lagano zagrijati rižu miješajući, dok malo ne pobijeli. Ako niste sigurni u to ili vam pažnja bježi nekamo dalje, ovaj korak preskočite, jer će vam izgorjeti i nećete biti sretni.
Rižu zaliti s 3 šalice vode, poklopiti i kuhati na toj laganoj, laganoj vatri. To traje otprilike 20-ak minuta. Tijekom kuhanja možete rižu provjeriti, promiješati ako se bojite zagaranja (iako ne bi trebalo).
Gravče na tavče wannabe
Nisam sigurna koliko je ovaj recept blizak izvornom gravčetu no nije nam to sad na brigu. Jednostavno, brzo, jeftino jelo kojem se ne raduju samo vegani i vegetarijanci – sročen u tri skoka ovakav grah ponosno stoji na svakom stolu.
Količine prilagodite svojim potrebama. Krenite od količine graha koju imate. Jedna veća limenka od 400 g dovoljna je za dvoje koji će ovo jelo jesti kao prilog ili jednog jako gladnog koji sve pojede sam.
Grah ocijedite i stavite u zdjelu. Dodajte sjeckanog povrća po želji: malo crvenog luka, paprike, mrkve, koju trakicu kupusa itd. Potom dodajte soka od rajčice ili limenku pelata. Smjesa treba biti žitka (kao recimo gulaš), ali ne rijetka i ne presuha, jer će i gravče onda biti takav.
Začinite po želji: rajčica uz sol voli i malčice šećera, origano, timijan ili majčinu dušicu. Papar, crvena paprika obvezno! Na ovu količinu 1 mala žlica. Ako jedu djeca, ostavite okuse blagima. Ako se osjećate avanturistički, svakako dodajte češnjak u prahu (ili sjeckani češanj, dva), dimljenu i ljutu mljevenu papriku.
Smjesu izlijte u manji lim za pečenje (na fotografiji je mali lim, a smjesa je debljine oko 3 prsta) koji ste prethodno malo pouljili. Pecite 20-ak minuta na 180°C poslužite odmah, a što ostane (iako ne vjerujem) spremite u hladnjak za drugi dan.
Druge fine i zdrave recepte potraži u rubrici DOBRA HRANA.
Marija Rukavina
– fotografkinja hrane, restorana i ljudi. Mama koja rado kuha (veganski) za svoju obitelj.
Posjetite: marijarukavina.com
Foto: Instagram @mari.rukavina
POST COMMENT