Jogom protiv proljetnog umora

 

Kako se priroda budi iz hladne, vlažne, zimske tame, zemlja se polako grije i njezin puls ubrzava – dolazi proljeće. Kad se zagledamo u prirodu, ova se promjena čini tako glatkom, međutim, ljudima nije tako lako prijeći iz jednog godišnjeg doba u drugo. Početkom proljeća osjećamo se teško i usporeno, a zapadna medicina ovu pojavu naziva – proljetni umor.

Proljetni umor stanje je osjećaja malaksalosti, umora, vrtoglavice, bezvoljnosti, a mogu ga karakterizirati i poremećaj spavanja, gubitak apetita te promjerene raspoloženja. Ovo je stanje usko povezano s prijelazom zime u proljeće i ne traje dulje od dva do tri tjedna.

Ayurveda je oduvijek, od svih prijelaza godišnjih doba, posebnu pažnju pridavala prijelazu iz zime u proljeće. Zašto? Jer je ovaj prijelaz za ljude najzahtjevniji. Um brzo prepozna prekrasne, sunčane, duge dane, ali tijelo obično malo kaska i treba mu neko vrijeme da se adaptira na novi ciklus s manje sna, više druženja i tjelesne aktivnosti. Tijelo se na novi ciklus adaptira promjenom svog metabolizma, za što mu je potrebno više nutrijenata iz sezonskog voća i povrća, kojeg sada pomalo ima sve više, ali i yogijska praksa puna razumijevanja.

Jogijska praksa koja podržava proljetni umor

Ovo nije razdoblje u kojem je dobro započinjati potpuno novu, zahtjevnu aktivnost – jednostavno zato jer ćete se previše potrošiti prilikom učenja te nove aktivnosti, a tijelo i um već odrađuju ogroman posao prilagođavajući se na nove uvjete.

Zato je moj savjet, ukoliko se vaša dnevna praksa sastoji od 10-minutnog istezanja, sljedećih tjedan-dva se zadržite na tome. Dajte si vremena i prostora da se tijelo i um adaptiraju pa onda polagano dodajte aktivnije sljedove. Za praksu u ovom periodu odaberite jutro, jer će vas jutarnja praksa probuditi, dati dodatnu energiju i lijepo pripremiti za dan ispred vas.

Ukoliko ste aktivniji yogi/na, neka vaša praksa bude uzemljujuća, ali aktivna. Naglasak neka bude na poveznici s tlom i stabilnosti (asane u kojima jačamo noge i igramo se s balansom, ali energiju usmjeravamo prema podu). U ovom periodu izbjegavamo duboke ekstenzije kralježnice, jer one djeluju ekscitirajuće na živčani sustav, koji je i ovako u ovom periodu previše izložen podražajima.

Najbolje je odabrati polaganu, svjesnu, ali nešto zahtjevniju praksu u kojoj posebnu pažnju pridajemo svjesnoj aktivaciji pojedinih mišićnih skupina.

Dopustimo aktivaciju koja nam je u ovom periodu prirodna, ali si dopuštamo i puno vremena za osluškivanje i adaptaciju na promjene.

Ako možete, iskoristite sunce kao podršku svojoj praksi. Ako nemate vrt ili park u blizini, dovoljno je prakticirati na balkonu ili pokraj otvorenog prozora. Prakticiranje uz izlazak sunca budi onu izgubljenu životnu magiju koja nam je svima s vremena na vrijeme potrebna.

Osluškujte se i dopustite si puno vremena, jer promjene su teške, ali kad se naučimo s njima nositi, donose neizmjerno bogatstvo.

 

Više o temama joge & tjelovježbe pronađite u našoj rubrici SKLADNO TIJELO. 

Više tekstova naše autorice Marije Bagarić možete pročitati ovdje. 

 

 

Marija Bagarić

– Farmaceutkinja i Yogini; Da bismo bili zdravi potrebni su zdravi odnosi između svih živih bića na planeti, a prvi korak prema tome je ljubav i poštovanje prema prirodi i svemu što nam ona pruža.

 

Foto: Pexels

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)