parallax background

Juha od šparoga je proljetni hit

30. travnja 2019.
Mindfull tehnika koju bi svi trebali koristiti za smanjenje tjeskobe (a nije meditacija)
29. travnja 2019.
gaz oakley
Avangardni vegan Gaz Oakley stiže u Zagreb
2. svibnja 2019.
 

Šparoga je povrće iz porodice ljiljana koja raste samoniklo, ali se može i uzgajati. Ovo „carsko“ povrće je zbog svoga okusa i ljekovitih svojstava cijenjeno još u razdoblju starog Rima.

 

Par crtica iz povijesti

Ljekovitost je šparogu proslavila kroz povijest. U Kini se držalo da šparoga ublažava bolove u nogama pa su je obilato koristili u pripremanju kupki, a druga je pak vrsta bila tražena kao lijek protiv suhog kašlja i čireva.

U Francuskoj su šparogu hvalili kao diuretično sredstvo, koje ima moć rastvaranja bubrežnih kamenaca, a posebnu su pažnju privukla vjerovanja u njena afrodizijačka svojstva.

Iako šparoga nije priznata kao ljekovita biljka prepuna je blagotvornih svojstava za ljudsko zdravlje

 

Blagotvorna svojstva

Šparoga djeluje kao diuretik i kao sredstvo protiv zatvora. Preporučuje se slabokrvnim osobama te je odlična hrana za dijabetičare i ima samo 43 kalorije na 100 g.

Šparoge su jedan od najbogatijih izvora rutina, flavonoida koji reducira kolesterol, snižava krvni tlak i ojačava oslabljene kapilare.

Sadrže glutation, jedan od najsnažnijih antikarcinogena i antioksidansa te su izvanredan izvor folne kiseline i vrlo dobar izvor vitamina B6. Šparoge su također dobar izvor tiamina, riboflavina i niacina, tri vitamina B skupine, esencijalnih za pretvorbu proteina, masti i ugljikohidrata u energiju. Šparoge su vrlo dobar izvor fosfora te djeluju stimulirajuće kod dugotrajnog i napornog umnog rada.

 

Vrste šparoga

Postoji 300 vrsta šparoga, ali ih je samo 20 jestivo.

Zelene šparoge blagog su okusa, rastu u proljeće do otprilike 20 cm visine te se najčešće mogu naći lokalnim tržnicama.

Bijele šparoge su skuplje od ostalih vrsta zbog rada uloženog u njihovu proizvodnju. Dok rastu, izdanci se čuvaju pokriveni i što dalje od sunca kako bi se spriječio nastanak klorofila koji zelenim šparogama daje boju. Bijele šparoge su mekše, ali slabijeg okusa od zelenih i ljubičastih.

Ljubičasta šparoga gotovo je bez vlakana, a neki kažu i da je najukusnija svježa. Kuha se brzo, ima voćni okus, a dodatnu zdravstvenu vrijednost daju joj fitonutrijenti antocijanini odgovorni i za njihovu ljubičastu boju.

 

Iako postoji mnogo odličnih recepata sa šparogama donosim ti recept svoje omiljene juhe od divljih šparoga.

 

Ovo će ti trebati

1 vezica divljih šparoga

2 manja ili 1 veći krumpir

200 ml zobenog vrhnja

800 ml povrtnog temeljca

1 luk

1/4 celera

2 žlice kokosovog ulja bez mirisa

sol, papar, šećer

 

Ovako napravi svoju juhu

Šparoge natrgaj na komadiće od 3-4 centimetara dok ne dođeš do drvenastog dijela. Drvenasti dio baci, a natrgane šparoge operi, ocijedi i kuhaj u vodi 10-ak minuta s malo soli, šećera i žlicom kokosovog ulja.

Na žlici kokosovog ulja dinstaj luk, celer i sitno nasjeckani krumpir. Sve pomalo zalijevaj s povrtnim temeljcem dok krumpir ne omekša. Kad krumpir omekša usitni smjesu blenderom ili vilicom. Zatim zalij ostatkom temeljca i stavi kuhati.

Prokuhane šparoge usitni s dijelom tekućine u kojoj su se kuhale i zatim dodaj juhi. Kada juha zavrije dodaj još zobeno vrhnje i pusti da vrije minutu do dvije.

Pusti da juha malo odstoji i ohladi se prije konzumacije.

Dobar tek!

 

Foto: Unsplash, Instagram

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.