Kakva joga je dobra za nas i na koje zamke početnici trebaju obratiti pažnju?
Svima su dobro poznati benefiti prakticiranja joge. Smanjenje stresa, povećanje mentalnog i fizičkog balansa, poboljšanje fleksibilnosti, smanjena učestalost bolova u leđima te dublji i kvalitetniji san samo su neki od njih.
Međutim, pitanje je – je li svaka joga ista i ako nije, na što obratiti pažnju te kako prepoznati jogu koja je dobra za nas?
Polako, ali sigurno
Svakome tko je ikada otišao na neki trening i nakon njega se, iz bilo kojeg razloga, osjećao gore nego prije, jasno je zašto je važno vježbe izvoditi uz stručno vodstvo i na pravilan način. To nam je posebno važno kad tek počinjemo s novom disciplinom, sportom ili načinom vježbanja, jer na početku još uvijek svoje tijelo ne poznajemo dovoljno dobro (barem ne u ovom novom kontekstu) da bismo znali gdje podvući crtu. Važno je dopustiti tijelu da napreduje polako, jer tako dajemo vremena svome mozgu da stvori nove moždane puteve koji će omogućiti sigurne i zdrave nove obrasce kretanja. Tijelo te obrasce pamti i dugoročno to znači da ćemo i u naprednije yogijske položaje ulaziti na zdrav i siguran način.
Ego
Kod ljudi koji su već fizički aktivni i odluče po prvi puta isprobati jogu nailazimo na problem ega, koji nas potpuno prirodno i ljudski gura da iskušamo svoje granice iz jednostavnog razloga – želimo biti dobri, a možda i najbolji u prostoriji. Međutim, to osim što je potpuna suprotnost smislu joge, može nas dovesti do ozbiljnih ozljeda i uganuća, a to nikome ne treba. Dopustimo si uživati na prvim satovima joge kao potpuni početnici koji baš ništa nikome ne trebaju dokazivati. Ostavimo ego ispred vrata joga studija.
Važno je slijediti upute učitelja
Kad ignoriramo upute joga učitelja i ne aktiviramo sve ono što je potrebno, postoji ogromna mogućnost ozljede. Zato ona rečenica bolje je bilo kako vježbati, nego nikako zapravo nije točna. Ili barem djelomično nije točna. Rekla bih da se ona više odnosi na intenzitet tjelovježbe, a manje na ispravnost izvođenja položaja. U jogi nam je, pogotovo kad prakticiramo dublje položaje, jako važno na koji način ulazimo u određeni položaj te na koji način iz njega izlazimo. Odgovornost za pružanje kvalitetnih uputa je, naravno, na učitelju joge, ali na svakom učeniku je odgovornost da pojedinu uputu i slijedi. Slijedeći upute sprječavamo ozljede, koje ako do njih dođe, nisu ni malo zabavne.
Znati reći ne
S druge pak strane, važno je znati reći ne učitelju koji stoji ispred vas. U redu je poštovati učitelja i njegov sat, ali i više je nego u redu odbiti ući u duboki položaj ako znamo da on za nas nije dobar. Možda imamo ozljedu u tom dijelu tijela, bojimo se izvesti ga ili jednostavno ne želimo. Dobar učitelj će vam pomoći pronaći položaj koji aktivira istu mišićnu skupinu, ali na drugačiji način, koji je za vas puno prihvatljiviji i time ima i znatno veći benefit. Važno je znati da nitko vaše tijelo ne poznaje bolje nego vi sami i na satu yoge ne morate raditi ništa što ne želite.
Moj savjet je da pronađete kvalitetnog učitelja uz kojeg ćete se osjećati dovoljno sigurno da polako iskušavate i pomičete svoje granice, ali da ih u isto vrijeme zajedno poštujete. Svako tijelo je različito i zaslužuje da mu se pristupa s poštovanjem. To je jedini način da iskusimo sve one istinske benefite joge.
Možda vas zanimaju i ove teme:
Kako odabrati stil joge za sebe?
Svjetski dan joge – različitim stilovima do ravnoteže i radosti
Više o temama joge & tjelovježbe pronađite u našoj rubrici SKLADNO TIJELO.
Više tekstova naše autorice Marije Bagarić možete pročitati ovdje.
Marija Bagarić
– Farmaceutkinja i Yogini; Da bismo bili zdravi potrebni su zdravi odnosi između svih živih bića na planeti, a prvi korak prema tome je ljubav i poštovanje prema prirodi i svemu što nam ona pruža.
Foto: Pexels
POST COMMENT