Ljeto na filmu – izbor filmova koji će vas vratiti u besciljna ljetna sanjarenja gdje god da se nalazite, što god da radite

 

Ljeto je doba bezbrojnih mogućnosti, doba kada većina nas dobije novu energiju, prepusti se mašti, odmara, pronalazi sebe i sanjari. Ljeto nudi i bijeg – od zime, od posla i svakodnevnih obaveza u magične, suncem okupane dane i noći.

U nastavku slijedi lista filmova koji nude odmor od rutine, a s ekrana pršte mirisi, okusi i blagodati mediterana. Zato spakirajte svoje kofere jer vodimo vas putevima nezaboravnih ljetnih dana i noći.

U nastavku izdvajamo filmove savršene za ljetnu meditaciju koji će vas zasigurno vratiti u besciljna ljetna sanjarenja gdje god da se nalazili i što god radili. Spremite se za teleportaciju u prekrasne krajolike švedskog otoka, toskansku idilu, magični ljetni Rim i još mnogo prekrasnih ljetnih mjesta.

Ljeto na filmu – izbor filmova koji će vas vratiti u besciljna ljetna sanjarenja gdje god da se nalazite, što god da radite

Ljeto s Monikom, Ingmar Bergman (1953.)

Gledajući ovu švedsku romansu zasigurno ćete osjetiti dašak ljetnoga povjetarca na vašem vratu. Ova drama ubraja se među najljepše filmove o ljetu, a prati odnos mladića Harryja i djevojke Monike iz radničke četvrti Stockholma, koji se zaljube i odluče otići od kuće te provesti zajedničko ljeto na malom otoku. No, ljubavnu idilu ubrzo naruše financijske nevolje, a povratkom u Stockholm Monika otkriva da je trudna. Ova gorko slatka drama prepuna senzualnih kadrova prirode natjerat će vas da na barem dva sata zaboravite sve oko sebe.

ljeto s monikom

Skrivena ljubav, Luca Guadagnino (2o17.)

Ovaj film o ljepoti i tuzi koju nosi prolaznost ljeta i ljetne ljubavi vodi vas u idiličan mediteranski krajolik u Italiji. Skrivena ljubav ljetna je poslastica čiji soundtrack vam dugo neće izaći iz glave, a prati sedamnaestogodišnjeg Elije koji ljetne praznike provodi u ugodnom opuštanju u obiteljskoj vili na sjeveru Italije. Plivanje, druženje s prijateljima i upijanje sunca jedini su planovi koje ima, no oni padaju u vodu kada im se na odboru pridruži zgodni Oliver, student Eliova oca arheologa. Oliverova šarmantna pojava pomutit će mirne ljetne dane i noći, a u Eliju probuditi snažnu privlačnost. Ovaj film o sazrijevanju i prvoj ljubavi treći je dio Guadagninove trilogije o žudnji, a vodi vas u šetnju ruralnim cestama i vožnju biciklom seoskim krajolikom. Spremite se osjetiti čari beskrajno dugih ljetnih dana i noći.

skrivena ljubav

Zavodljiva ljepota, Bernardo Bertolucci (1996.)

Ostajemo još malo u Italiji, ali ovog nas puta Bertolucci vodi u toskansku idilu. Film „Zavodljiva ljepota“ portretira ljeto američke tinejdžerice Lucy Harmon koja stiže u Toskanu u posjet obiteljskim prijateljima. Lucy je u Toskani boravila i nekoliko godina ranije, a tada se poljubila s naočitim dječakom s kojim se nada ponovo susresti i po mogućnosti izgubiti nevinost. Lucy želi i doznati tko joj je otac, jer joj je pokojna majka pred smrt dala naslutiti da on živi u vili koju upravo posjećuje. Ubrzo nakon dolaska djevojka će početi upoznavati ekscentrične stanovnike vile, među kojima su i uspješni vlasnik njujorške umjetničke galerije, odvjetnik za celebrityje Richard Reed i njegova djevojka Miranda Fox, inače Dianina kći iz prvog braka te mnogi drugi. A tu je i sredovječni britanski pisac Alex Parrish, autor kolumni u talijanskim novinama u kojima savjetuje čitateljice i čitatelje, čovjek koji umire od nepoznate bolesti. Ovaj film s predivnim kadrovima Toskane malo će razbiti vašu snenu ljetnu melankoliju i natjerati vas da osjetite dodir ljetne rose na svojoj koži.

zavodljiva ljepota

zavodljiva ljepota

Praznik u Rimu, William Wyler (1953)

Još ćemo malo ostati u Italiji, uz impresivnu romantičnu komediju koja vas vodi u Rim s prekrasnom Audrey Hepburn. Film priča o mladoj princezi koja pobjegne tijekom službenog posjeta Rimu i sprijatelji se s ciničnim američkim novinarom, koji samo želi ekskluzivnu priču, ali kasnije shvati da se zaljubljuje u nju. U filmu je publici prvi put predstavljena Audrey Hepburn, glumica rođena u Belgiji, koja je za ulogu u tom filmu nagrađena i Oscarom za najbolju glumicu. Ovaj film dijelom je i istinita priča o rimskim pustolovinama britanske kraljevne Margaret.

praznik u rimu

Kraljevstvo izlazećeg mjeseca, Wes Anderson (2012.)

Bezvremenski film o odrastanju, „Kraljevstvo izlazećeg mjeseca“ prati avanturu dvoje zaljubljenih tinejdžera koji su odlučili pobjeći od roditelja. Nespretni Sam Shakusky zbunjeni je, no senzibilni 12-godišnji klinac, koji kao mladi izviđač 1965. godine ljetne praznike provodi na otoku New Penzance pred obalom Mainea. Kad jednog dana ugleda svoju vršnjakinju Suzy Bishop, djevojčicu s otoka koja u lokalnoj postavi drame Benjamina Brittena glumi pticu, Sam se na prvi pogled do ušiju zaljubljuje u nju, a kad zaljubljeni par ubrzo odluči pobjeći, to će na noge podići sve mještane i njihove goste te će oni krenuti u potragu za djecom. Prekrasni kadrovi, nepredvidive avanture i zapleti natjerat će vas da se u ovoj vizualnoj filmskoj poslastici u potpunosti izgubite.

Kraljevstvo izlazećeg mjeseca

Prije sumraka /Prije svitanja /Prije ponoći, Richard Linklater

Vjerojatno najljepša ljubavna trilogija ikad snimljena upravo su ova tri filmska ostvarenja u režiji Richarda Linklatera. Radnja filmova prati francusku studenticu Celine koja upoznaje mladog američkog mladića Jesseja na vlaku Budimpešta – Beč. Oboje izađu s vlaka u Beču i dan provode u bezbrižnom, ali dubokom razgovoru u kojem pokušavaju što bolje upoznati jedno drugog, ali i sami sebe. Ostala dva filma prate u intervalima par u Parizu, a zatim i u Grčkoj. Život ih je odveo različitim smjerovima, ali svaki puta kad se nađu, u novoj životnoj fazi, ožive staru kemiju i s lakoćom bude taj bezvremenski osjećaj koji osjetimo kada razgovaramo s nekim posebnim, s nekim kome se u potpunosti posvetimo i čujemo baš svaku riječ koju nam je poklonio. Razgovor glavnih likova je ono što dominira u sva tri filma koji zaista odskaču od svih romantičnih filmova ikad snimljenih.

prije svitanja

Aquarela, Victor Kossakovsky (2018.)

Za ljubitelje dokumentarnih filmova izdvajam iznimno vizualno putovanje u kojemu do izražaja dolazi promjenjiva ljepota i sirova moć vode. Sniman brzinom od 96 sličica u sekundi, film je dramatično svjedočanstvo nemjerljive, gole snage i hirovite prirode vode, najdragocjenijeg resursa na Zemlji. Od varljivog leda na Bajkalskom jezeru u Rusiji preko Miamija i uragana Irme pa sve do velebnih Angelovih slapova u Venezueli, voda je protagonist Aquarele, a redatelj Viktor Kosakowski uspio je nevjerojatnom vizualnom preciznošću prikazati sva njezina lica. Ovaj film krase zaista zapanjujući kadrovi vode od kojih vam se sledi dah i na plus 40.

aquarela film

Djevojka na putu, Jillian Schlesinger (2013.)

Za kraj vas vodimo u pravu dokumentarističku avanturu. Dokumentarni film “Djevojka na putu” prati četrnaestogodišnju Lauru Dekker koja kreće s kamerom u ruci na dvogodišnje putovanje u potrazi za svojim snom: biti najmlađa osoba koja je ikada sama oplovila svijet. Laura istražuje svijet svojim brodom u potrazi za pustolovinom, svojim snovima o ranoj mladosti na moru i slobodom. Hrabar dokumentarac koji će vas potaknuti da izađete iz svoje komfor zone i usudite se ostvariti svoj ljetni san. Film vas vodi do Galapagosa, Francuske Polinezije, Australije i Afrike. Sretan put !

Djevojka na putu

Možda vas zanimaju i ove tematske liste filmova:

Bogatstvo na ekranu – Filmovi iz kojih učimo o raskoši kreativnog procesa

Proljetna lista filmova koja će probuditi sva vaša čula

Majčinstvo pred kamerom: filmska lica majke 

Božićni filmovi: 15 najboljih filmova

 

 

Martina Kolarić

Foto: Screenshot

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.