Medenjaci za medene i mirisne blagdane

 

Jednostavan i ukusan kolačić čiji je recept sačuvan višestoljetnom tradicijom.

Negdje na području Njemačke u 12. stoljeću tamošnji su redovnici pekli kolačiće zaslađene medom i začinjene paprom kako bi potaknuli žeđ koju su gasili vinom i pivom vlastite proizvodnje. Naribane su medenjake kasnije koristili u samostanskoj kuhinji za zgušnjavanje jela i bojanje. Kolačići su mogli dugo stajati te su prevoženi u gradove gdje su ih prodavali tijekom blagdanskih dana, ali i na krštenjima i svadbama.

U 15. stoljeću su preko Venecije i Genove s istoka stigli brojni začini koje se zatim dodavalo u medenjak, cimet, klinčić, anis, korijander, muškatni oraščić, kardamom i šafran i koji su oplemenili njegov neodoljivi okus.

U nastavku donosim svoju verziju recepta za medenjak. Nadam se da će ti se svidjeti.

Recept: medenjaci za medene i mirisne blagdane

Potrebni sastojci:

– 400 g glatkog brašna
– 140 g šećera u prahu
– 60 g kokosovog ulja
– 2 žličice mljevenog lana potopljenog u 2 žličice mlake vode (zamjena za jaje)
– 2 žlice agavinog sirupa
– 2 žlice maslinovog ulja
– 1 žličica sode bikarbone
– 1 žličica začina za medenjake (cimet, klinčić, anis, korijander, muškatni oraščić, kardamom, muškatni orah, papar)

Ovako napravi svoje medenjake:

Od sastojaka izradi glatko tijesto, prekrij celofanom i ostavi da se odmara dva dana u frižideru.

Zatim ga na pobrašnjenoj dasci razvaljaj na debljinu od 3-4 mm i isijeci modlama različitih oblika. Stavi zatim medenjake na papir za pečenje ili podmazan i pobrašnjen protvanj. Peci u dobro zagrijanoj pećnici na 180°C dok lijepo ne porumene.

Na pečene medenjake možeš, ali i ne moraš stavljati glazuru. Ja ju obično ne radim, ali kad vlada blagdansko raspoloženje ipak se potrudim malo više. U glazuru možeš staviti jestive boje tako da i medenjaci budu blagdanski prekriveni.

Moja glazura:

– 160 – 200 g šećera u prahu
– 3 žlice aquafabe (zamjena za bjelanjke)
– sok 1/2 limuna
– 1 žličica gustina
– 2 kapi prehrambene boje

*aquafaba je voda u kojoj se kuhao slanutak, najbolje je upotrijebiti onu od konzerviranog slanutka, a slanutak pretvoriti u humus

Glazuru zamuti od aquafabe i šećera u prahu, da bude bijela i gusta (oko 15-20 minuta). Na kraju dodaj nekoliko kapi limunovog soka i žličicu gustina i prehrambenu boju. Smjesu stavi u vrećicu za zamrzavanje kojoj odreži vrh i time ukrašavaj medenjake.

Pusti da se glazura postupno osuši (2-3 sata) i tvoji su medenjaci spremni za konzumaciju.

 

Lana Mesić

 

Foto: Pexels

3 Comments

  • Avatar
    Dorotea

    Pozdrav, radila sam po ovome receptu međutim zanima me gdje je u receptu neka tekucina koja sve povezuje? Ja sam osobno dodavala malo po malo vode kako bi se sve povezalo.

  • Avatar
    Lana

    Aquafaba je zapravo tekućina u konzervi slanutka. Znači iskoristiš slanutak, a tekućinu iskoristiš kao zamjenu za bjelanjak. Mislim da se kod nas ne može kupiti samo aquafaba, ali ne mogu tvrditi sigurno. Međutim znam da postoji na američkom tržištu.

  • Avatar
    Petar

    Može li se aquafaba kupiti već gotova?

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.