Mini trening osvještavanja prehrane kao prvi korak k promjeni

 

Današnji tekst zamislila sam kao interkaktivni tekst između mene i mog čitatelja. Zamišljam da se nalazim s druge strane ekrana te da upravo traju videokonzultacije između jednog mog klijenta i mene.

Otkud krenuti?

Kao prvo pitanje uvijek postavljam ono koje se odnosi na konzumirane obroke tijekom proteklih dana. Najčešće sve klijente prije konzultacija obvežem na vođenje trodnevnog dnevnika prehrane. Tako vođeni dnevnik prehrane koji uključuje zapisivanje svih konzumiranih obroka u danu i bilježenje subjektivnog dojma nakon konzumiranja omogućuje klijentu uvid i osvještavanje njegovih prehrambenih navika.
Upravo to želim i za sve vas ovdje prisutne.

Mini trening osvještavanja prehrane kao prvi korak k promjeni

Danas vas želim izazvati da za naredna tri dana bilježite sve konzumirane obroke u dane. Vodite računa o točnom vremenu kad je obrok konzumiran, količini namirnica u obroku i zapisujte kako ste se osjećali nakon konzumiranog obroka. Pokušajte da barem jedan dan od ta tri dana čine subota ili nedjelja. Ponekad nismo svjesni koliko nam se razlikuje prehrana tijekom radnih dana i za vrijeme vikenda.
Nakon tri dana vođenja dnevnika pogledajte u svoje obroke. Uočite neke detalje koji vam do sada nisu bili vidljivi. Razmislite:

1. Koliko uopće obroka u danu imate? Jesu li to dva, tri, četiri ili pet? Po količini konzumirane hrane možete li razlikovati tri glavna obroka (doručak, ručak, večera) i međuobroke?
2. Koliki su vremenski razmaci između svakog obroka? Konzumirate li obroke u razmaku od četiri i više sati ili imate obroke svakih pola sata?
3. Jeste li svaki dan od ta tri imali adekvatan doručak?
4. Koliko vode pijete tijekom dana?
5. Koliko ste zadovoljni s onim što uočavate? Ukoliko niste zadovoljni, na čemu možete još poraditi? Što mislite da ste mogli učiniti drugačije?

Upravo ovaj trenutak osvještavanja i uočavanja kakvi naši obroci uistinu i jesu dovodi do promjene.
Često čujem od klijenata kako oni ne konzumiraju puno hrane i ne razumiju zašto dobivaju na kilaži. Potom nakon odrađenog dnevnika prehrane uoče da ne konzumiraju dovoljno obroka tijekom dana te ostatak nadoknađuju navečer. Neredoviti obroci tijekom dana jedan su od razloga za večernje prejedanje.

Zanimaju li vas točni odgovori na gore postavljena pitanja? Kako možete znati da je vaš dnevnik prehrane odgovarajući?

Idemo redom:

1. Najidealnije bi bilo imati pet obroka u danu: doručak, međuobrok, ručak, međuobrok, večera.
2. Vremenski razmak između svakog obroka u danu bi trebao biti maksimalno četiri sata.
3. Doručak čini naš dan ljepšim i ispunjenijim. Kvalitetnim doručkom osiguravate si dovoljno energije za lijep početak dana.
4. Za žene bi bilo poželjno svakodnevno piti najmanje 2 l vode, a za muškarce 2,5 l.
5. Ovdje prepuštam vas same da dođete do zaključka.

Ovako detaljno razmišljanje o obrocima može vas dovesti do puno toga:

• Osvještavanjem svojih obroka u danu znat ćete gdje trebate poraditi na svojoj prehrani
• Spoznat ćete kako subjektivan dojam o kvaliteti prehrane ponekad nije najbolji
• Bolje ćete upoznati sebe,
• Uočit ćete koje namirnice vam odgovaraju više, a koje manje.

Za mene je najvažniji trenutak kad klijent sam uoči, spozna i odluči se na promjenu.

Ovog utorka kreni i ti na malo drugačiji način promatrati sebe, svoju prehranu i poduzmi akciju u poduzimanju promjene.

Javi mi se slobodno sa svim novim stvarima o sebi koje su uočene kroz ovaj ”mini trening”.

 

Dora Ivić

– magistra nutricionizma koja je jako okrenuta unutarnjem radu i odnosu prema hrani. Smatra kako je odnos s hranom initiman i želi osvijestiti publiku kako nam lak i jednostavan način imati zdrav odnos s hranom. Vodi svoj instagram profil @nutrimanijak

 

Foto: Pexels, Unsplash

Magistra nutricionizma koja je jako okrenuta unutarnjem radu i odnosu prema hrani. Smatra kako je odnos s hranom initiman i želi osvijestiti publiku kako nam lak i jednostavan način imati zdrav odnos s hranom.

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.