
Orla Bird: Priroda mi je vječita inspiracija te volim proučavati i replicirati prirodne oblike u svom radu
Iza umjetničkog imena Orla Bird, nalazi se talentirana ilustratorica, dizajnerica i arhitektica Dora Stipaničić, čiji nas radovi već nekoliko godina fasciniraju. Zanimalo nas je što se sve krije u njenom svijetu i gdje pronalazi inspiraciju za svoja mistična djela prepuna simbolike pa smo ju pozvali na zajednički „let“.
Dora je rođena u Zagrebu u kojem je i odrasla u obitelji arhitekata te je i sama diplomirala na Arhitektonskom fakultetu. Do 2020. godine je radila u struci kada je odlučila krenuti u samostalne vode te je otvorila obrt za dizajn i ilustraciju. Danas kaže da je to sjajna odluka koja joj je otvorila prostor i vrijeme da dođe do svojih dubina i svijetu predstavi svoja djela.
U njenom webshopu tako možete pronaći ilustracije i printeve, nakit, kimona, tarot, cijanotipije i mnoga druga čudesa koja ćete poželjeti u svom domu. Upoznajte Orlu Bird i njen mistični svijet!
U svojim radovima istražuješ vlastiti unutrašnji svijet kroz simboliku, biljne ornamente i ljudsko tijelo. Što te najviše vuče baš tome?
Priroda mi je vječita inspiracija te volim proučavati i replicirati prirodne oblike u svom radu. Kada sam se počela baviti ilustracijom, u početku sam interpretirala svoje snove. Bili su osobito vividni i bizarni u to vrijeme. Snovi nam mogu izgledati kao nabacani motivi koje mozak probavlja dok nije u budnom stanju, no često se u njima mogu naći skrivena značenja koja sam najbolje mogla prikazati kroz simboliku.
Je li likovno oblikovanje tvoj način kojim iznosiš svoja emotivna stanja? Koliko ti umjetnost pomaže kao terapija?
Umjetnost me prije svega stavlja u jedno specifično zen stanje koje mi je teško postići na bilo koji drugi način. Možda je najbliže nekom obliku meditacije. Maksimalno sam fokusirana, um mi nije potpuno prazan, ali ne bavim se mislima aktivno te sam nakon svake seanse, koje znaju trajati satima, potpuno obnovljena.
Tvoj dizajn je vrlo prepoznatljiv. Od boja, oblika, simbolike. Misliš li da ćeš u nekom trenutku „ispričati“ sve što si htjela kroz taj izričaj ili ti se čini da je to vrelo nepresušno?
Ne bih rekla da će ta potreba za prikazivanjem svog unutrašnjeg svijeta kroz ilustraciju ikada prestati. Mislim da će se izričaj transformirati kako se i sama mijenjam, iako će vjerojatno ostati u nekoj mjeri prepoznatljiv. Već sada kod sebe osjećam neke nove tendencije, potrebu za drugačijim odabirom boja, počela sam eksperimentirati s vodenim bojama itd. Rekla bih da se kroz umjetničko izražavanje i razvijanje vlastitog stila približavamo sami sebi i onom što smo zapravo htjeli reći.
U svojoj ponudi imaš široki spektar proizvoda u različitim tehnikama koje objedinjuje tvoj prepoznatljiv stil. Nudiš i usluge logo dizajna te vizuala za brendove. Imaš li neke najdraže proizvode ili su to sve razni mediji na kojima se izražavaš?
Spontano sam počela istraživati razne sfere u kojima bi moje ilustracije mogle biti vizualno interesantne ili korisne; art printevi, originalne ilustracije, cijanotipije, špil tarot karata, nakit od mesinga, ručno oslikana odjeća, linorez, razne ilustracije po narudžbi za privatne klijente ili brendove i logo dizajn. Nedavno sam shvatila da me taj širok spektar proizvoda i usluga opterećuje, no drago mi je što sam istražila razna područja i shvatila što se za mene nalazi na sjecištu onoga što je najprofitabilnije i onoga u čemu najviše uživam. U budućnosti neću više raditi nakit niti ručno oslikana kimona, a fokusirat ću se na tarot, ilustracije po narudžbi, logo dizajn i na neobavezno istraživanje vlastitog stila kroz ilustracije vodenim bojama. Koliko god mi se umjetnički stil razvija radeći na projektima za klijente i strukturiranim vlastitim projektima kao tarot, da bi rasla brže kao umjetnica, potrebna mi je igra koju često zanemarujem jer stavljam business u prvi plan.
Jako mi je zanimljivo što radiš cijanotipe. Možeš li našim čitateljima reći više o toj tehnici?
Cijanotipija je jednostavna analogna fotografska tehnika koja koristi fotosenzibilnu tekućinu i UV svjetlo za stvaranje prekrasne nijanse plave boje. Cijanotipije izrađujem pomoću vlastitih ilustracija, no one se mogu raditi uz pomoć raznih drugih materijala koji imaju određenu dozu transparencije ili poroznosti kao što su foto negativi, rendgenske snimke, čipka ili prešani biljni materijal. Počela sam voditi radionice cijanotipije u svom studiju na zagrebačkoj Trešnjevci. Nikakvo predzanje nije potrebno za sudjelovanje, a više informacija možete pronaći na mom Instagramu. I sama sam počela u zadnje vrijeme ići na radionice. Sviđa mi se što na taj način u par sati mogu dobiti sažetak neke tehnike koju bi inače proučavala na Youtubeu danima i uvijek mi je zanimljivo upoznati druge ljude sličnih interesa na ovakvim oblicima druženja.
Žao mi je čuti da više nećeš raditi nakit, ali moram ga spomenuti jer mi je baš prekrasan i vrlo zanimljiv i nekako se nadam da ćeš se možda i predomisliti. Po struci si arhitektica i moram priznati da mi tvoj nakit izgleda kao prekrasni arhitektonski elementi. Imaš li osjećaj i sama da je arhitektura utkana u tvoj rad?
Hvala ti. Arhitektura je sigurno utjecala na moj način izražavanja. Teško mi je odrediti proizlazi li opsesija simetrijom i preciznošću iz mog karaktera ili obrazovanja. Nakit je nastao simplifikacijom oblika koje inače često prikazujem u svojim ilustracijama.
Neko vrijeme si i radila u arhitektonskom uredu, ali si se onda odlučila posvetiti ilustraciji i krenuti sam u poduzetničke vode? Kako nakon par godina gledaš na sve to? Sigurna sam da je odluka bila ispravna, a voljela bih čuti kako bi ohrabrila druge koji bi željeli krenuti sličnim putem za svojim snovima.
U knjizi Ricka Rubina (Kreativni čin: način postojanja) pročitala sam misao da su ideje zapravo entiteti koji nam se prezentiraju u povoljnim momentima, kada osjećaju da bi mogle biti ostvarene. Ako ideju mi ne zgrabimo i ostvarimo, ona će se prezentirati nekom drugom. U početku mi se činilo da je ulazak u poduzetničke vode samo način da dobijem slobodu i priliku da si sama organiziram svakodnevicu, no sada vidim da je puno više. Ne kažem da u arhitekturi nema kreative, no kroz ilustraciju sam se počela ostvarivati na onaj kreativni način koji mi je najviše falio. Da nisam otvorila obrt za dizajn i ilustraciju ili da sam ga otvorila paralelno uz primarni posao, mislim da puno mojih ideja nikad ne bi bilo ostvareno, a veliki dio svoje kreativne moći uopće ne bih upoznala. Biti poduzetnica je naporno i izazovno, prihodi mi jako fluktuiraju iz mjeseca u mjesec, često ne mogu zaspati jer me brine neki aspekt poslovanja, ali ostvarenija sam osoba jer sam se odvažila.
Vlasnica si špila tarot karata – Avisomnia. S obzirom da sam velika ljubiteljica tarota i često se družim s raznim špilovima, zanima me kako se kod tebe stvorila ideja da osmisliš tarot karte? Koliko je trajao taj proces? Jesi li bila nadahnuta nečim spiritualnim?
Iako me spiritualni aspekt tarota privlači i često samoj sebi čitam karte, interes se razvio prvenstveno zato jer sam u tarotu vidjela odličan poligon za istraživanje svog ilustratorskog stila. Špil se sastoji od 78 karata te svaka ima svoju simboliku. Svaka karta mora funkcionirati zasebno, kao malo umjetničko djelo koje ima simboličku vrijednost, dok špil mora djelovati kao cjelina, vizualno i konceptualno. Sve ilustracije nacrtala sam ručno, neke i po nekoliko puta ako nisam bila zadovoljna isprve. Skenirala sam ih u visokoj rezoluciji, digitalno dodala tekst, boje i teksture, dizajnirala kutiju, napisala tekst za knjižicu… za sve to, uz neke druge projekte paralelno, trebalo mi je dvije godine.
Trenutno si u završnoj fazi i novog špila tarota – Rosa Obscura? Po čemu će se on razlikovati od prethodnog? Kada će se moći nabaviti?
Avisomnia je takozvani ‘pip deck’ – ilustracije na kartama Male arkane ne prikazuju ljude nego su elementi svake boje (štapovi, šalice, mačevi i novčići) složeni u različite kompozicije i kombinirani s botaničkim elementima. Rosa Obscura će, s druge strane, prikazivati ljudske siluete tako da će simbolika svake karte biti jasnija čineći taj špil prikladnim i za početnike. Ljudske siluete kombinirane su s različitim biljkama – svaka od 78 karata, prema Viktorijanskom jeziku cvijeća, prikazuje određenu biljku koja nosi njenu simboliku. Ruža, kao kraljica cvijeća, biti će prikazana na kutiji špila karata. Rosa Obscura moći će se nabaviti u jesen 2024. u mom webshopu ili na sajmovima.
Jesu li pred tobom možda neki sajmovi gdje naši čitatelji uživo mogu doći pogledati tvoja djela i izabrati nešto za sebe?
Sudjelovat ću na sajmu MINIMAL(L) u Muzeju prekinutih veza u nedjelju 11.02.2024. Muzej surađuje s raznim kreativcima te svaki vikend drugi umjetnik ili dizajner ima priliku predstaviti svoj rad u prostoru njihovog kafića. Već sam na njihovom sajmu sudjelovala prošlo ljeto i bilo je odlično. Vjerojatno ću sudjelovati na još sajmova u Zagrebu ove godine, no nemam još nikakve fiksne planove.
I za kraj, što za tebe znači biti dobro?
Kako bi bila u potpunosti dobro, puno aspekata treba biti zadovoljeno, no ono što mi prvo pada na pamet je ravnoteža između obaveza i slobodnog vremena, druženja i provođenja vremena solo. Jako sam osjetljiva na suptilne promjene u tom području i odmah se počnem osjećati loše ako sam npr. provela premalo vremena sa svojim mislima kroz tjedan. Svjesna sam da je ta ravnoteža nešto na čemu treba stalno raditi, a ne nešto što možemo apsolvirati i zaboraviti.
U tijeku s novostima ove divne umjetnice možete biti na njenom Instagramu.
Foto: Privatna arhiva
POST COMMENT