U jyotishu kuća odnosa ne pripada kućama ljubavi – što to govori?
Kuća odnosa ustvari je kuća uživanja, ljubav je ono što partneri tek trebaju otkriti samim odnosom.
Iskustva koje zovemo ljubavlju često su kontradiktorna, zaljubljujemo se, a kada nestane intenzitet veze, okrećemo se opet drugoj vezi u potrazi za leptirićima i tako unedogled sve do stanja kada se toliko povrijedimo da postajemo frustrirani toliko da sve ono što ljubav jest postaje predmetom sumnje i negodovanja na sve oblike odnosa. Kada ego dobije ono što želi i kada postane sam sebi svrha to u nama izaziva gnjev, jer smo svjesni da smo oko sebe ostavili pustoš u kojoj smo zbog njega povrijedili toliko partnera, gdje ostajete sami i napušteni.
U jyotishu kuća odnosa ne pripada kućama ljubavi. To je kuća uživanja, što znači da mi ne tražimo ljubav već uživanje. Čak i psihologija govori da se u većini odnosa ne radi o pravoj ljubavi, već o sebičnoj ljubavi. Četvrta i dvanaesta kuća govore da su to mjesta potpunog davanja, gdje se prepuštamo onom većem smislu, u ovom slučaju služenju obitelji i četvrtoj kući ili Bogu ili dvanaestoj kući. Tek kada pogledamo sedmu kuću i vladara sedme kuće te položaj Venere i Jupitera, kao i devetu kuću možemo govoriti o uspješnosti ili neuspješnosti veze. Ipak, u jyotishu na kraju ispada da razmatramo većinom sebične veze, jer druge oblike odnosa ljudi na ovoj razini postojanja ne vide. Znanstvene statistike potvrđuju jyotish, odnosno one govore o ogromnom broju sadističko-mazohističkih veza.
Uzmimo jedan primjer, osoba može imati dobro postavljenu kuću odnosa, ali može biti nemoralna zbog loše devete i četvrte kuće. Što želimo reći ovom analizom? Naime, vidimo da je puno faktora koji utječu na povoljnosti veze i da je malo onih u kojima je baš sve funkcionira. Nekima to doista pođe za rukom i prožive lijep odnos, ali dobra karma se istopi jer ona je kao kanistar koji se isprazni, a onda se sljedeći život nastavlja na samim počecima u kojima ponovno treba osvještavati Animu i Animusa, a to znači proživljavanje nekompatibilnog partnera, razočarenje, traženje novog partnera itd. Međutim, takvu situaciju bi mogli protumačiti kao lošu karmu, ali libido ili životna energija se manifestira u suprotnosti bez kojih ne može postojati život na ovom planetu, odnosno u susretu s partnerom jedino možemo vidjeti svoju projekciju i na taj način osvještavati projicirano. Mi bi trebali učiti iz ljubavnih veza kao jedan od najvažnijih duhovnih putova, ali kao mali slijepci ponavljamo greške i mašemo glavom u nevjerici kao ispred Zida plača.
U drevnoj Indiji se kaže da ti je partner tvoj Guru (učitelj), na Zapadu bi to protumačili ovako: kada si u vezi, ti si u prirodnoj psihoanalizi. Ako vezu shvatimo kao viši cilj ili smisao kroz koji rastemo, kroz suprotnosti i svađe koje doživljavamo, mi vezu možemo shvatiti kao proces transformacije i rasta. Uspješnost veze ovisi jedino o tome kada vezu shvatimo kao čimbenik učenja. Sva ostala opredjeljenja poput zaljubljivanja i leptirića u trbuhu i pticama na grani je jasno da je to prolazna faza koja je opravdana jedino onda kada vezu postavimo kao viši cilj u kojem ćemo davati bez obzira na ishod. Veza bez rizika nije ni veza, a ni odluka vrijedna spomena. Kuća odnosa može postati produktivna tek onda kada shvatimo da je to kuća upoznavanja sebe samog, kojeg imitira naš partner, a na tom putu te doživljaje možemo shvatiti kao traume ili lekcije, pogled ovisi o nama.
Nikola Žuvela
Za više posjetite vedski-jyotish
Foto: Unsplash, Pexels
POST COMMENT