
Dobra knjiga – Ubuntu za svaki dan
Nompumelelo Mungi Ngomane unuka je južnoafričkog aktivista i nadbiskupa Desmonda Tutua, dobitnika Nobelove nagrade za mir, i pokroviteljica Zaklade Tutu u Ujedinjenom Kraljevstvu. Sudjelovala je u rješavanju sukoba na Bliskom istoku i u kampanjama za pomoć ženama i djevojkama pri nekim od najvećih svjetskih organizacija. Posebno je posvećena očuvanju ljudskih prava s naglaskom na prava žena i djevojaka, izbjeglica i Palestinaca.
U knjizi „Ubuntu za svaki dan“ (V.B.Z., 2021.; prijevod Radhe Rojc–Belčec) upoznaje nas s konceptom ubuntua koji je u južnoafričkoj kulturi poznat kao način života ispunjen smionošću, suosjećanjem i povezanošću. Osnovna pretpostavka ubuntua polazi od toga da čovjek jest čovjek zbog odnosa s drugim ljudima i poštuje zlatno pravilo prisutno u većini religija koje nas podsjeća da ne činimo drugome ono što ne bismo željeli da drugi čini nama.
Ubuntu je životna filozofija i način života čije prakticiranje oplemenjuje naš život, ali i živote ljudi oko nas. U ovoj knjizi autorica iznosi 14 pouka utemeljenih na ubuntuu koje nas potiču da iz dana u dan budemo bolji ljudi, a time doprinosimo i općoj dobrobiti zajednice u kojoj živimo. To ostvarujemo kroz suosjećanje s drugima i prepoznavanje međusobnih sličnosti, kroz pružanje i traženje pomoći, opraštanje, vjeru u dobro i nadu da su teške situacije privremene i prolazne.
Također, živimo duh ubuntua kad poštujemo sebe i druge, aktivno slušamo, prihvaćamo razlike među ljudima i stvarnost onakvu kakva jest (i kad je neugodna) te smo spremni sagledati širu sliku svake situacije prije nego donesemo sud ili poduzmemo akciju. I konačno, ubuntu nas potiče da činimo dobro bez obzira koliko nam se vlastiti doprinos činio sitan i beznačajan, a ako promislimo da baš ništa konstruktivno ne možemo napraviti u nekoj situaciji, podsjeća nas da uvijek možemo podariti ili izmamiti osmjeh i tako širiti dobro raspoloženje.
Humor nas može navesti da se nasmijemo sami sebi i drugima. Ta nas osobina sve izjednačava. Ako smo u većoj grupi i svi se nasmijemo istoj stvari, doživljavamo dragocjeni zajednički trenutak radosti, bez obzira na to tko smo.
Ovaj koncept je suprotan od prevladavajućeg zapadnjačkog individualizma koji u fokus stavlja pojedinca, njegove potrebe i postignuća, zaboravljajući da je za oboje često ako ne i uvijek nužna suradnja i povezivanje s drugima. Upravo zato je ova knjiga odličan poticaj da se povezujemo na temelju sličnosti, a obogaćujemo međusobnim razlikama te u sebi i drugima otkrivamo i njegujemo ono ljudsko jer nam je to svima zajedničko.
Ubuntu nam kaže da moramo ostati povezani ako želimo sačuvati humanost. Osjećaj povezanosti nužan je kako bismo u svakodnevnom životu osjetili mir i zadovoljstvo. Kad se povezujemo s ljudima, postajemo dio nečega što je veće od nas samih, ali postoje i drugi neposredni načini povezivanja koji su jednako blagotvorni: primjerice, možemo sjediti u parku prepunom drveća ili zaplivati u jezeru ili rijeci.
Ostale prijedloge knjiga koje valja pročitati potražite u rubrici DOBRA KNJIGA.
Tihana Malenica Bilandžija
– psihologinja, sistemska konstelatorica, coach i trenerica u području osobnog i organizacijskog razvoja; autorica stranice Inspiracija.net
Foto: Pexels, PR
POST COMMENT