tempeh

Umak od gljiva i tempeha s kremastom palentom

 

Već svi znate za moju ljubav s tofunjezom, vrijeme je da vas upoznam s tempehnjezom 🙂 🙂 Radim ga na sličan način kao i verziju s tofuom, ali koristim kombinaciju dimljenog tempeha i gljiva.

Tempeh je fermentirani proizvod od soje. Spravlja se od zrna soje koja se namaču, režu i fermentiraju uz pomoć startera. Lako je probavljiv i izuzetno bogat biljnim proteinima i vlaknima.

Svježi se marinira pa termički obrađuje, dimljeni ne trebate marinirati i malo je intezivniji. Zbog toga je idealan u ovom receptu.

Da se malo maknemo od tjestenine, odlučila sam se na palentu. Jelo mog (sigurna sam i vašeg) djetinjstva. Jako je volim, a baš je rijetko jedem.

Uvijek je kuham bez previše truda -voda, malo soli i to je to. Ali ovog puta sam se odlučila na fancy kremastu verziju koju sam kuhala u kombinaciji povrtnog temeljca i mlijeka. Divno.

Na pola šalice palente sam koristila 2 šalice tekućine. Dakle u odnosu 1:4. To mi je bilo dovoljno za 2 (veće) porcije. Nije bitna veličina šalice, jedino je bitno da sve mjerite u istoj šalici (logično), ovisno o tome za koliko ljudi kuhate.

Ako nemate povrtni temeljac, upotrijebite vodu. Mlijeko neka vam bude što neutralnije, kao što je rižino ili zobeno. Kad je palenta skuhana po želji dodajte žlicu veganskog maslaca i biljnog parmezana. Začine dodajte u skladu s temeljcem koji imate, moj je uvijek dosta intezivan tako da palentu samo malo posolim.

Natrag na uma k- polovicu gljiva i temeph sam ubacila u multipraktik i kratko pulsirala nekoliko puta, čisto da dobijem mrvičastu teksturu. Ovo možete napraviti i tako da tempeh naribate ili ga nožem narežete na baš jako sitno. Za razliku od tofua, nije ga baš jednostavno izmrviti s vilicom. Ako ne nađete dimljeni tempeh upotrijebite svježi. Samo ga nakon mrvljena izmarinirajte i pustite 15 min, pola sata i dalje normalno koristite.

Od gljiva sam koristila šampinjone i shiitake, vi odaberite koje volite.

tempeh

Recept: Umak od gljiva i tempeha s kremastom palentom

Sastojci za umak od tempeha:

– 1 veliki luk

– 1 velika mrkva

– 2 prutića celera

– Malo vina (crnog ili bijelog)

– 10-ak sušenih rajčica

– 1 konzerva sjeckane rajčice

– 2 režnja češnjaka

– 1 pakiranje dimljenog tempeha

– 250 grama gljiva po izboru

– 1 litra povrtnog temeljca ili vode

– 2 lovorova lista

– Žličica šećera

– Maslinovo ulje, sol, papar, crvena paprika, muškatni oraščić, malo sojinog umaka.

tempeh

Postupak: 

Polovicu gljiva i tempeh narezan na kocke ubacite u blender i kratko pulsirajte dok se sve lijepo ne izmrvi.

Po želji dodajte žlicu sojinog umaka i malo soli.

Smjesu temeha i gljiva pržite u što široj tavi nekoliko minuta na malo maslinovog ulja. Na ovaj način će okus biti intezivniji. Pustite da se smjesa lagano karamelizira.

U širokoj, dubokoj posudi zagrijte maslinovo ulje.

Dodajte na sitno sjeckani poriluk, mrkvu i celer.

Pirjajte 10-ak minuta pa dodajte preostale gljive i sušene rajčice i nastavite pirjati još 10-ak minuta.

Kad je povrće mekano, stavite usitnjeni tempeh/gljive, naribani češnjak pa pustite minutu, dvi da malo zamiriši. Sad dodajte vino i kuhajte još 2 minute.

Dodajte lovorov list, sjeckanu rajčicu, povrtni temeljac i žličicu šećera.

Dovedite do vrenja, smanjite vatru, začinite po želji (muškatni oraščić, dimljena paprika, ružmarin…) i kuhajte najmanje sat vremena. Povremno promiješajte i do potrebi dodajte malo vode.

Kad postignete željenu gustoću, probajte umak i po potrebi doradite začinima.

tempeh

Sastojci za kremastu palentu:

– Pola šalice palente
– Šalica povrtnog temeljca
– Šalica neutralnog biljnog mlijeka
– Sol
– Žlica biljnog maslaca
– Žlica biljnog parmezana

Postupak:

Mlijeko i povrtni temeljac dovedite do vrenj , smanjite vatru pa lagano dodajte palentu i kuhajte po uputama na pakiranju neprestano miješajući. Kad je palenta skuhana dodajte maslac i parmezan, snažno promiješajte i prebacite u tanjure.

Pustite par minuta da se malo ohladi pa u tanjur dodajte umak i uživajte u divnom obroku.

 

Druge fine i zdrave recepte potraži u rubrici DOBRA HRANA.

 

Nataša Rajčević, 

Gastro zvijezda 2019. u kategoriji zdrava i vegetarijanska hrana 

– strastvena zaljubljenica u hranu i pripremu iste. Čvrsto vjerujem da ono što unosimo u sebe uvelike utječe na naše fizičko, ali i psihičko zdravlje i upravo se zbog toga svojim receptima trudim ljudima približiti hranu biljnog podrijetla te pokazati kako ona može biti itekako ukusna i zanimljiva.

 

Foto: @burbon_i_borovnice

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.