Hrastov žir
Hrastov žir je ukusan plod bogat škrobom bez glutena, bjelančevinama i mastima te prepun minerala željeza, kalija, fosfora i bakra. Od njega se mogu pripremiti razna ukusna slatka i slana jela.
Žir se jednostavno skladišti - prosušen može stajati mjesecima u poroznim vrećama, a odgorčen i pripremljen kao pire može se zalediti.
Priprema pirea od hrastova žira
Pire je baza za većinu delicija od žira. Žir se skuplja kada se lako odvaja od kapice ili sam iz nje ispadne. Ako je žir još zelene boje mora se prosušiti kako bi se mogao čuvati dugo vremena. Sušiti se može na suncu, u pećnici ili dehidratoru. Potrebno je prije sušenja odvojiti oštećene plodove od zdravih kako ih ne bi zarazili.
Ako čuvamo cijele plodove, dobro ih je prvo na par dana zalediti pa tek onda skladištiti. Tim postupkom sprečavamo širenje crvića koji su nam u prvi mah promaknuli.
Kako bi se žir mogao koristiti za prehranu potrebno ga je odgorčiti jer je zbog količine tanina bez odgorčavanja nejestiv. Očišćene plodove bez ljuske potrebno je nekoliko dana namakati, pritom mijenjajući vodu par puta dnevno. Nakon namakanja žir je potrebno kuhati u 3 vode po 15 minuta s time da se zadnja voda posoli. Ovako pripremljen žir moguće je dalje koristiti tako da se samelje u pire, osušiti u pećnici i pretvoriti u brašno ili kavu ili samo ocijediti i zalediti.
Postoji i kraći način odgorčavanja, ali on vrijedi samo za žir hrasta medunca, jer on ima manje tanina od ostalih hrastova. S obzirom na to da se radi o divljoj biljci i da ista vrsta hrasta može dati plod s većom količinom tanina neću previše ulaziti u brzopotezno odgorčavanje.