Veganska Pavlova s kremom od limuna i bobičastim voćem prava je ljepotica blagdanskog stola
Pavlova je torta napravljena od beze kora što znači da sadrže jaja (bjelanjke). No, ako je vaša prehrana veganska ili naprosto želite probati nešto drugačije, postoji mogućnost Pavlove bez bjelanjaka. Radi se od aquafabe odnosno vode u kojoj se kuhala grahorica, u ovom slučaju slanutak.
Postoji nekoliko “caka” da Pavlova uspije i kojih bi se trebali pridržavati. Probala sam zbilja puno raznih recepata za vegansku Pavlovu i prilično mnogo njih nije bilo uspješno. Ono što sam shvatila u svim tim silnim pokušajima je da pećnica mora biti s ventilatorom. Ako nemate ventilator onda bi bilo potrebno reducirati aquafabu prije korištenja, što znači prokuhati je dok se ne smanji tekućina na pola. No isto tako, ova stavka nije potrebna ako je voda od slanutka koju imate već prilično gusta. Naime, kada kupite slanutak u konzervi, voda može biti prilično tekuća, pomalo žućkasta. No isto tako može biti i prilično gusta, tamnije žuta i već spremna za miksanje. Vjerujem da vam ovo može zvučati kompleksno no dajte mi priliku da objasnim što jasnije 🙂
Dakle, bitno je znati nekoliko stvari prije pripreme, a to su:
1. Za što uspješniju vegansku Pavlovu treba koristiti pećnicu s ventilatorom. Ako nemate pećnicu s ventilatorom onda su bitne sljedeće stavke: voda od slanutka, bilo kupovna iz konzerve ili od kuhanja kod kuće, može biti rjeđa i gušća. Ako je rijetka (otprilike 3/4 šalice rijetke vode dobijete od jedne konzerve slanutka) onda bi bilo dobro da je reducirate kuhanjem na srednje jakoj vatri dok ne dobijete 1/3 šalice. Pustiti da se skroz ohladi prije miksanja. Ako je voda gušća onda možete nastaviti prema receptu.
2. Posuda za miksanje i sav ostali pribor ne smije biti u dodiru s uljem, mora biti čisti i suhi.
3. Konzervu slanutka staviti par sati u hladnjak da aquafaba bude hladna prije miksanja.
4. Dužina miksanja prema opisu u receptu, ne smije biti ni premalo miksana niti previše.
5. Šećer se postepeno dodaje!
6. Stavlja se peći u zagrijanu pećnicu te peče oko 2-2,5 sata na niskoj temperaturi, bez otvaranja pećnice.
7. Pustiti preko noći ili dva, tri sada u pećnici da se skroz ohladi.
Kada jednom savladate pripremu, koja zbilja nije problematična već ima samo određene principe, bit ćete oduševljeni rezultatom. Hrskava korica izvana, mekano unutra. Topi se u ustima, voli voće i kiselkaste okuse. Pravi užitak za blagdanski ili slavljenički stol.
Na Pavlovu sam odlučila staviti kremu od limuna te svježe maline i borovnice. Svakako vas potičem da pričekate da se krema od limuna skroz ohladi prije negoli je stavite na Pavlovu, a ne biti kao ja nestrpljiva koja sam išla staviti kremu dok je još bila tekuća i mlačna ? Kada pričekate da se ohladi, bit će taman kremasta i gusta za premazati Pavlovu. Radila sam od ove smjese dvije veće Pavlove. Vi možete napraviti i više manjih, kako god želite.
Recept: Veganska Pavlova torta s kremom od limuna i bobičastim voćem
Sastojci za Pavlovu:
– 1 konzerva slanutka (cca. 3/4 šalice aquafabe)
– 1 šalica bijelog šećera (probajte pronaći što sitniji, no ne u prahu)
– 1 žlica kukuruznog škroba
– 1 žličica ekstrakta vanilije
– 1 žličica jabučnog octa
Sastojci za kremu od limuna:
– 1 konzerva kokosovog mlijeka
– 1/3 šalice svježe cijeđenog soka od limunaž
– prstohvat soli
– korica jednog limuna (organski uzgoj)
– 2 žlice kukuruznog škroba
– 1 žlica agavinog sirupa
– malo kurkume (cca. 1/2 žličice)
Priprema:
1. Upaliti pećnicu s ventilatorom na 130 stupnjeva. Dva lima za pečenje obložiti papirom za pečenje.
2. Pomiješati šećer i škrob.
3. U čistu zdjelu staviti ohlađenu aquafabu te ručnim mikserom miksati na laganoj brzini dok se ne počne pjeniti. Dodati ocat i ekstrakt vanilije te miksati na srednjoj brzini dok ne dobijete šlag koji se ne miče. Dakle treba nekoliko minuta.
4. Kada ste dobili šlag, postepeno, po jednu žlicu, dodavati mješavinu šećera i škroba dok neprestano miksate, te na srednjoj brzini miksati dok se šećer ne “rastopi” odnosno ne nestane u šlag. Ponoviti sve dok ne potrošite šećer.
5. Kada se sav šećer umiksao, povećati brzinu na maksimum te miksati još otprilike 10 minuta, dok ne dobijete gustu meringu. Ne smije se micati i treba sjajiti.
6. Prebaciti dio smjese na jedan kalup, napraviti krug te malu jamicu u sredini. Dakle rubovi moraju biti viši od sredine. Ponoviti s ostatkom meringe na drugom kalupu.
7. Staviti u zagrijanu pećnicu te smanjiti odmah na 120 stupnjeva.
8. Peći oko 2,5 sati, ovisi o veličini meringe. Možete nakon 2 sata što se peče brzinski otvoriti pećnicu i lagano lupnuti, ako se čuje šuplji zvuk znači da je gotova. Zagasiti pećnicu i pustiti da odstoji par sati ili preko noći u zatvorenoj pećnici.
9. KREMA OD LIMUNA: Mlijeko izvaditi iz konzerve i staviti u lončić te dodati sve preostalesastojkee i pjenjačom dobro pomiješati, ne smije biti grudica. Kuhati na srednje jakoj vatri uz neprestano miješanje dok se krema ne stisne, oko 5 minuta. Pustiti da se skroz ohladi prekriveno plastičnom folijom (inače se stvara korica na vrhu). Ohlađenu kremu dobro pomiješati prije stavljanja na Pavlovu.
10. Netom prije serviranja preliti kremu po obje pavlove, dodati svježe voće i servirati odmah.
Druge fine i zdrave recepte potraži u rubrici DOBRA HRANA.
Intervju s Doris Valković povodom lansiranja prve kuharice Biljni užitak možete pročitati ovdje.
Doris Valković
Foto: Foodoris
POST COMMENT