Veganski alfredo umak od bundeve za savršenu tjesteninu
Da vam budem najiskrenija, nisam niti mogla zamisliti kako će ovo jelo biti fino! Nisam bundevu još jela u ulozi umaka i priznajem – bila sam skeptična.
Kako baš nisam ljubitelj tih slatkastih okusa (u slanim jelima) mislila sam da ću ostati u najmanju ruku neimpresionirana. ALI kako sam se prevarila!! Ovo je nešto najbolje što sam skuhala u zadnje vrijeme!
Kako mi je IG feed pun umaka u kojima bundeva ima glavnu ulogu, odlučila sam se i ja uhvatiti s tim u koštac. Osim bundeve, bilo mi je bitno da dodam još neki element kako ne bih imala samo pire bundeve pomiješan s tjesteninom, koji bi, pretpostavljam, bio presladak za moj ukus.
Tako sam se odlučila za neku Alfredo varijantu. Alfredo je bijeli umak koji se uglavnom sastoji od puno maslaca i vrhnja za kuhanje. Kako pokušavam izbjegavati vrhnja za kuhanje, pokušala sam doći do neke alternative. I došla sam. Sjetila sam se juhe od cvjetače i njene predivne teksture i neutralog okusa i pomislila kako bi upravo cvjetača ovdje mogla glumiti Alfredo.
Još uvijek u sam u teoriji bila neimpresionirana – tjestenina s blendanom cvjetačom i bundevom mi nije baš zvučala kao neki mindblowing recept.
S prvim zalogajom sve su moje sumnje nestale, stvarno vam ne mogu dovoljno nahvaliti ovu kombinaciju!
Cvjetaču sam skuhala, tikvu ispekla, na kraju sve završila s malo maslinovog ulja s chillijem i poslužila uz veliku zdjelu rikule. Pravi umami.
Možete li cvjetaču i tikvu zajedno kuhati i na kraju zbendati? bDa, probala sam i to. Ali ja preferiram posebno ispeći tikvu, jer mi ima bolju i intezivniju aromu. Ali ako ne vidite potrebu za tim slobodno kuhajte sve skupa.
Recept:
Sastojci:
– 3 žlice veganskog maslaca (slobodno zamijenite uljem po izboru)
– 1 luk
– 1 manja cvjetača
– 2 režnja češnjaka
– Manji komadić đumbira
– Manja hokaido tikva (ili neka druga)
– Malo nezaslađenog biljnog mlijeka (otprilike pola šalice)
– Pola litre povrtnog temeljca
– Sol, chilli pahuljice, grančica ružmarina
– Tjestenina po izboru
– Maslinovo ulje s chilijem
Postupak:
Tikvu narežite, posolite, pouljite i stavite peći na 180 stupnjeva dok ne omekša (20, 25 min).
Ako koristite hokaidicu možete ostaviti koru, potpuno je jestiva. Samo je dobro operite.
Tokom pečenja, okrenite komade tikve barem jednom.
Kad je tikva dovoljno omekšala malo je ohladite i pretvorite u pire (u blenderu).
U širem loncu zagrijte maslac pa zdinstajte luk. Kad je luk omekšao dodajte cvjetaču koju ste usitnili na manje cvjetove pa nastavite dinstati još par minuta.
Dodajte sitno sjeckani češnjak i malo naribanog đumbira i nastavite s dinstanjem još jako kratko, dok ne osjetite miris češnjaka. Dodajte povrtni temeljac i grančicu ružmarina. Dovedite do vrenja, posolite, dodajte malo chilli pahuljica, smanjite vatru i kuhajte 15-ak min.
Dok se cvjetača kuha, vi skuhajte tjesteninu prema uputama na pakiranju. Ocijedite je i zadržite malo vode u kojoj se tjestenina kuhala.
Kad je cvjetača omekšala ugasite vatru, izvadite ružmarin i sve zblendajte. Ovo možete napraviti i sa štapnim mikserom, ja preferiram sve prebacit u blender, jer dobijem puno kremastiju teksturu.
Dakle, ako koristite štapni – zblendajte direktno u loncu, a ako ćete koristiti blender pustite koju minutu da se malo prohladi, prebacite cijelu smjesu u blender i blendajte do kremaste teksture.
Vratite natrag u lonac, umješajte pire od bundeve, malo mlijeka i kratko još prokuhajte, minutu-dvije. Ako vam se umak čini pregust dodajte malo vode u kojoj se kuhala tjestenina. Probajte i doradite začinima. Ovo jelo traži dosta soli pa nemojte štedjeti 🙂 ako vam je okus presladak iscjedite malo limunovog soka.
Sami odlučite koliko gust umak želite i u skladu s tim dodajte vodu. Ubacite tjesteninu, promiješajte još par puta i sklonite s vatre.
Pri posluživanju dodajte još dobar mlaz maslinovog ulja s chillijem. Ako nemate ovakvo ulje stavite više chilli pahuljica.
Poslužite toplo i uživajte u svakom zalogaju 🙂
Nataša Rajčević,
– Gastro zvijezda 2019. u kategoriji zdrava i vegetarijanska hrana
– strastvena zaljubljenica u hranu i pripremu iste. Čvrsto vjerujem da ono što unosimo u sebe uvelike utječe na naše fizičko, ali i psihičko zdravlje i upravo se zbog toga svojim receptima trudim ljudima približiti hranu biljnog podrijetla te pokazati kako ona može biti itekako ukusna i zanimljiva.
Foto: Burbon i borovnice
POST COMMENT