Svođenje vježbanja samo na fizički izgled je poprilično površan način gledanja na tjelovježbu, a često i nedovoljno dobar motiv da bi se razvila jedna dugoročna, zdrava navika kroz cijelu godinu. Premda je svaka inicijativa za pozitivnom promjenom hvalevrijedna, ovdje se želim osvrnuti na potrebu za cjelovitijim, dubljim pristupom kada govorimo o vježbanju yoge. Zato je važno da smo svjesni dobrobiti koje cijelo naše biće ima od redovnog vježbanja, jer vježbanje yoge je mnogo dublje od fizičkog izgleda tijela.
Dobrobiti od vježbanja yoge možemo podijeliti na: fizičke, mentalne i emotivne.
FIZIČKE DOBROBITI - YIN I YANG
Danas postoji široki spektar stilova yoge, tako da svatko može odabrati za sebe koji mu odgovara, ovisno o individualnim potrebama i željama.
Generalno možemo reći da postoje yang (dinamične) i yin (pasivne, statične) vrste yoge. Ova podjela ima veze s podjelom tkiva od kojih je izgrađeno naše tijelo - dok su yang tkiva mekana, savitljiva i fludnija tkiva (mišići, fascija), yin tkiva su konkretnija, čvršća, tvrđa tkiva - kosti, ligamenti i zglobovi.
Mišići kao yang tkiva sadrže oko 75 % tekućine (čak do 90 % pri ekstremnim fizičkim naporima). S druge strane, ligamenti, odnosno yin tkiva, imaju samo oko 7 %. Ovo je primarni razlog zašto ne možemo na isti način održavati zdravlje yin i yang tkiva. Zato je dobro kombinirati neki od yang stilova s yin yogom - kako bismo sva tkiva u tijelu vježbali na prikladan način.
YANG PRAKSA
Vježbanjem yang stilova yoge, poput Ashtange ili Vinyase jačamo tijelo, odnosno postajemo snažniji te povećavamo aerobni kapacitet, odnosno sposobnost uzimanja kisika u krv i njegovo iskorištavanje u mišićima. Vježbanjem yoge osobito se jačaju mišići centra, što pomaže pri ublažavanju ili potpunom uklanjanju boli u donjim leđima. Nije upitno da je za zdravu cirkulaciju, redovitu probavu zdravlje dišnog sustava, potrebno vježbati naše mišiće na aktivan način (Vinyasa flow i Ashtanga yoga). Kroz yang stilove yoge naši mišići postaju jači, gipkiji i funkcionalniji, omogućavajući nam lakše obavljanje svakodnevnih obveza.
No, za vrijeme vježbanja Yang stilova bitno je zaštititi zglobove koji spadaju pod yin tkiva. Zato je izuzetno bitno da tvoj učitelj yoge razumije anatomiju ljudskog tijela, kako bi te uputio na koji način da aktiviraš mišiće da ne bi došlo do ozljede zgloba.
Da bismo zaštitili zglobove prilikom vježbanja, moramo naučiti kako koristiti pojedine mišiće. Mišići su ti koji podnose teret kostiju - kada ih aktiviramo na pravilan način, oni drže kosti u tijelu čvršće skupa i na taj način smanjuju opterećenje u zglobovima.
Problemi sa zglobovima često se mogu vidjeti kod profesionalnih sportaša koji svoje tijelo izlažu ekstremnim fizičkim naporima. Zbog načina vježbanja koje je ekstremno fokusirano na mišiće (yang tkiva), sportaši često imaju problema sa zglobovima - yin tkivima – koljenima, kukovima, ramenima i kralježnicom.