Osim dekicama tijelo možeš ugrijati i sezonskim jelima
To je tipična tradicionalna zimska hrana za ovo podneblje: dugo kuhana ili pečena jela, uz soljenu, fermentiranu i sušenu hranu. Guste juhe, cjelovite žitarice (posebno heljda), prženi oraščići, začinjen čaj, korjenasto povrće i male količine visokoproteinskih namirnica poput suhog ili kuhanog mesa, ribe, grahorica (crni grah kornjača i crveni azuki) ili dimljenog tofua i tempeha, ako ne jedeš meso.
U hladna jutra začinjen čaj ugodno grije
U litru vode koja ključa narežeš svježi đumbir (po ukusu, ali počni s komadićem veličine palca) i ubaci štapić cimeta. Pusti da se krčka desetak minuta, zatim procijedi, dodaj limun narezan na kriške i po želji zasladi medom ili sladom.
Jači doručak držat će energiju na razini
Pečena jaja uz malo suhog mesa ili na ulju poprženi dimljeni tofu, smješteni na kriški teškog kruha, uz svježi matovilac. Palačinke od heljde ili pašteta od graha također su dobri izbori.
Heljda je pomalo zaboravljena kraljica zime
Za ručak, heljdinu kašu skuhaj u slanoj vodi i procijedi. Na malo ulja poprži sitno nasjeckani luk pa dodaj heljdu, sitno naribanu jabuku, majčinu dušicu i papar. Propirjaj miješajući da se okusi stope i gotovo. Kaši priloži kiseli kupus kao salatu (properi ga ako je preslan i pospi nasjeckanim orasima) i neku visokoproteinsku namirnicu poput zapečenog graha, pečene ribe ili tempeha.
Dan može završiti zdjelicom juhe
Zimske juhe kuhaju se dugo, na slaboj vatri, s ciljem izvlačenja što više hranjivih tvari u tekućinu. Dvije jednostavne verzije, ovisno o prehrambenim navikama. Obje su blagodat za probavni sustav i iscrpljeno tijelo:
Juha od kostiju
U lonac poslažeš razno korjenasto povrće (čitavo ili narezano na veće komade), luk i češnjak (samo prerezati), lovorov list i papar u zrnu. Na povrće stavi kosti pa zalij vodom dok sve ne prekrije. Kad zakuha dodaj sol i ostavi da krčka na laganoj vatri (riblje i pileće kosti 2-3 sata, ostale dulje, i do 6 sati). Na kraju juhu procijedi, po želji povrće nareži i vrati pa opet zakuhaj, dodaj svježe nasjeckani peršin i po želji noklice, rezance ili rižu.
Miso juha
U lonac naslaži gore spomenuto povrće i začine, dodaj žlicu-dvije ulja (zbog vitamina topivih u masnoći), zalij vodom da sve prekrije i nakon što prokuha, kuhaj oko sat vremena na laganoj vatri. Procijedi, povrće po želji nareži i vrati pa opet zakuhaj i dodaj svježe nasjeckani peršin i na kockice narezan svježi tofu. Zdjelicu juhe izdvoji i u njoj razmuti žlicu-dvije misa pa vrati u juhu, promiješaj i posluži.
Navečer će prijati šalica čaja od gospine trave
Njegova topla boja puna je energije Sunca koja vraća optimizam i svjetlost u mračne zimske dane. Ovaj čaj umirujuće djeluje na živčani sustav i balansira razine serotonina pa olakšava zimsku depru i pomaže nam odspavati dubok zimski san svake večeri. Dakle i u slučaju da se osjećaš potonulo i da te muče strahovi spomenuti u prethodnom tekstu, ovo je čaj za tebe.
Dok pijuckaš čaj možeš se namazati kantarionovim uljem s eteričnim uljem slatke naranče (dvadeset kapi eteričnog ulja na sto mililitara biljnog ulja). Kantarionovo ulje dubinski obnavlja kožu i sad je idealno vrijeme za njega (jer ju čini osjetljivom na sunčeve zrake kojima se zimi manje izlažemo). Slatka naranča djeluje antidepresivno – doslovno zasladi život svojim mirisom i lijepo prekriva specifičan miris kantariona. Priušti si ovaj tretman prije spavanja, zajedno sa šalicom čaja gospine trave i spavat ćeš kao beba ili možda kao zimski medvjed.