Beton i stres
Za potrebe ovog istraživanja znanstvenici su analizirali razne biomarkere stresa i rizika za srčane bolesti u krvi i urinu. Radilo se o 408 pacijenata primljenih u kliniku za kardiologiju u Louisvilleu, Kentucky.
Uz pomoć satelitskih podataka NASA-e i USGS-a su procijenili koliko je gusto zelenilo koje okružuje kuće pacijenata.
U odnosu na one koji su živjeli u betonskim naseljima stanovnici najzelenijih mjesta su imali niže razine hormona epinefrina u urinu. On je pokazatelj razine stresa. Također su imali u urinu niže razine markera oksidativnog stresa poznatog kao F2-izoprostan.
Ljudi u zelenijim četvrtima su imali i veći kapacitet održavanja zdravlja krvnih žila.
“Razmjeri učinka utjecaja zelenila na zdravlje su iznenađujući”, tvrdi voditelj istraživanja Aruni Bhatnagar sa Sveučilišta Louisville.
Ispitanici su bili u prosjeku stari 51 godinu. Većina je bila pretila i s povišenim krvnim tlakom i kolesterolom. Većina ih je također živjela u područjima s malo zelenila. Znanstvenici napominju da je ograničenje istraživanja što je provedeno na malom broju ispitanika.
Tvrde da su se veze između zelenila i manjih razina raznih markera za srčane bolesti potvrdile i nakon što su eliminirali druge faktore koji mogu utjecati na zdravlje srca. To bi bili dob, spol, pušenje, korištenje statina za smanjivanje kolesterola, blizina prometnog zagađenja ili utjecaj siromaštva.