Moderna istraživanja i nedavni razgovori između budista i znanstvenika, usredotočili su se uglavnom na razumijevanje fizičkog mozga. No, znanstvenici su jedva počeli razvijati razumijevanje uma – ili svijesti koja postoji sama za sebe.
S budističke strane, to je rasprava koja traje već tisućama godina. Pokojni Traleg Kyabgon Rinpoche je rekao da: “Iako je um, zajedno sa svim objektima prazan, za razliku od većine predmeta je i svijetao.” Na sličan način, IIT kaže kako svijest kvalitetu svega ipak samo značajno pojavljuje u određenim uvjetima te kako sve ima masu, ali veliki objekti imaju zamjetnu težinu.
U svom kapitalnom djelu Shobogenzo Dogen, osnivač Soto zen budizma, otišao je tako daleko da kaže: “Sve što postoji je živo biće.” Koch, koji je postao zainteresiran za budizam na fakultetu, kaže da se njegov osobni pogled na svijet počeo preklapati s budističkim učenjima o ne -jastvu i panpsihizmu. Njegov interes za budizam, kaže on, predstavlja značajan pomak od njegovog Rimokatoličkog odgoja. Na početku je Koch sumnjao u to što je Buda učio da je osjećaj svugdje i da se pojavljuje na različitim razinama, te da bi ljudi trebali imati suosjećanja za sva živa bića. Koch nije cijenio težinu rečenog
“Bio sam suočen s budističkim učenjem da je svijest svugdje prisutna i to na različitim razinama, a ova teorija je dokazala da je ta misao ozbiljna”, kaže Koch. “Kad vidim insekte u mom domu, ja ih ne ubijam.” Dakle, Koch je kroz svoje istraživanje došao do toga da se ne radi o insektu, on je samo nosilac svijesti koja je sveprisutna u svemu.
Jasno da je naše znanje nazadno i iskrivljeno do same srži jer tko se susreo s dugotrajnom meditacijom, uvidio je činjenicu da je sve svijest, a ovo istraživanje samo potvrđuje ono što je davno već izneseno u starim antičkim učenjima, ali i kod nekih kršćanskih mistika, te u kvantnoj fizici i Jungovoj psihoterapiji.
Teorija IIT pokazuje obećanje za budućnost. Traleg Rinpoche je rekao da analitičke metode mogu ići samo do određene razine razumijevanja uma. Umjesto toga, kaže on, zaustavljajući svoj um i razmišljanje, meditant može razviti razumijevanje prirode uma i kako se um odnosi na sve ostalo.
Razumijevanje je izvor svijesti i izuzetno teška prepona, ali Koch kaže da je njegov krajnji cilj razumjeti svemir. Neki kažu da je najbolji način za to da se pogleda unutar našeg vlastitog uma.