zašto spavamo

Knjiga Zašto spavamo nudi nova znanstvena otkrića za kvalitetniji život

Sve manje spavamo, dane često provodimo u ubrzanom ritmu dok obavljamo brojne obveze. Na kraju nam od dana ostane malo, noći postanu nemirne pa nam i san ne daje ono što bi trebao – vitalnost duha i tijela. No, ako su poznati genijalni umovi mogli funkcionirati sa svega nekoliko sati sna, možemo li i mi?

„Spavat ću kad umrem“… Koliko često ste čuli tu izjavu ili je čak i sami izgovorili? U današnje vrijeme san sve više postaje sporedna stvar – „ono“ nešto što ćemo ‘odraditi’ kad nađemo vremena za vikend ili u vrijeme godišnjeg odmora. Ali uz sav trud i volju, kao da ne uspijevamo doći do istinskog stanja svježine, odmorenosti i ispavanosti. Pomalo nam je nezamislivo da popodne ili predvečer odrijemamo onih pola sata, kao što su činile generacije prije nas. Radno vrijeme pomaklo se na kasnije sate, a nakon posla nam jedva ostane dovoljno vremena za skuhati obrok i obaviti kućanske poslove.

 

Tko je pametniji

Kad malo razmislimo u kakvom vremenu živimo, koliko smo se razvili kao vrsta, što smo sve stvorili svojom inteligencijom, možda nam san uistinu ne treba u tolikoj količini, možda je majka priroda malo „krivo“ procijenila naše sposobnosti… Možda su životinje i biljke koje od pamtivijeka redovito obavljaju svoje stanje mirovanja manje mudre od nas… Možda… No unatoč svim tim hvalevrijednim činjenicama, teško je povjerovati da smo uistinu „pametniji“, kad svjedočimo da nam se baterija svako malo isprazni ili pokvari. Možda ipak ima nekog dubljeg značenja u tom stanju višesatnog mirovanja. Možda nam tijelo ipak s većim razlogom daje neprestane signale da je pospano i da treba pod hitno odmor, u koje god doba dana to bilo.

Što kažu doktori

Brojni stručnjaci, među kojima se ističe dr. sc. Matthew Walker, profesor neurobiologije i psihologije, čija je knjiga Zašto spavamo svjetski hit – smatraju da nam je uistinu potrebno osam sati sna kako bi se tijelo u potpunosti obnovilo, te da se u zdravom snu kriju brojne životno bitne stavke, kako za tijelo tako i za duh.

„Ako noću obično spavate manje od šest ili sedam sati, uništavate svoj imunosni sustav i više nego dvostruko uvećavate rizik da ćete se razboljeti od raka. Nedovoljna količina spavanja toliko poremećuje razinu šećera u krvi, da će vas klasificirati kao osobu u predijabetičkom stanju. Također se povećava vjerojatnost da će vaše krvne žile postati začepljene i krte, gurnuvši vas prema obolijevanju od srčano-žilne bolesti. Nedovoljno i nekvalitetno spavanje pridonosi svim ozbiljnim psihijatrijskim stanjima uključujući depresiju, tjeskobu i sklonost samoubojstvu..“ Prema dugogodišnjim istraživanjima Dr. sc. Matthewa Walkera, ovo su samo neke od nuspojava nedovoljnog sna.

 

zašto spavamo

Postoje li noćne ptice

Još jedna zanimljiva činjenica koju Dr. sc. Matthew Walker spominje u svojoj knjizi jest vječito pitanje postoje li uistinu jutarnji i noćni tipovi ljudi ili se tim samo izvlačimo kroz život. On je u potpunosti uvjeren u istinitost priče te smatra da sve ovisi o genetici. Ako je jedan od vaših roditelja noćna ptica, velika je vjerojatnost da ćete i vi to biti. Također navodi da se noćne tipove često nepravedno okrivljuje za lijenost u jutarnjim satima, što je u biti njihova genetička sudbina.

Što nam je činiti

Ispada da društvo poprilično opušteno gleda na pojavu pomanjkanja sna, pa sve češće možemo pročitati kako su najveći genijalci spavali svega nekoliko sati kroz dan, no postavlja se pitanje: Jesu li se ti poznati umovi jednako kao mi morali buditi rano ujutro, juriti na posao, raditi po osam ili više sati u komadu, trčati po djecu u školu ili izvoditi psa koji nas satima čeka doma, kuhati, obavljati kućanske poslove i još mnogo svakodnevnih obaveza? Vjerojatnost za to je mala, jer genijalnost i stvaranje zahtijevaju vrijeme i mir – upravo sve ono čega nama u današnje vrijeme na žalost manjka. Zato izdvojite navečer makar sat vremena više za sebe te otiđite ranije na spavanje. San je vaš vjerni pratitelj i pomagač – prigrlite ga!

 

Piše: Marija Knežević

Foto: Nakladnička kuća Planetopija, Unsplash

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)