Otkrili smo neobičnu školu namijenjenu djeci i roditeljima
Potrebe djece za kvalitetnim dodatnim sadržajem danas su u porastu. Tome je nekoliko razloga: roditelji su svjesni potrebe da djeca razvijaju dodatne kompetencije, roditelji koji su prezaposleni da se bave svojom djecom pa im traže dodatne sadržaje kao kompenzaciju, općenito stanje duha samog društva i zajednice u kojoj živimo koje vapi za zdravljem; psihičkim, emocionalnim i fizičkim.
Sve se veći pritisak stavlja na djecu u školi te od strane roditelja, a djeca vape za time da ih se čuje i da im se posveti pažnja. Tu su i zasićenje online sadržajima, ujedno i ovisnost o njima, psihološko-emocionalne devijacije koje se javljaju uslijed smanjenog kontakta s vršnjacima i uskraćivanjem (oduzimanjem) prava na igru, zbog Covid mjera.
Osim toga potrebe roditelja su možda i u još većem porastu. Zbog Covida, nestašice ili smanjenja posla i prihoda, generalnog osjećaja nesigurnosti i manjka stabilnosti, razina stresa je sve veća i konstanta, što često dovodi do kronične napetosti i problema sa zdravljem (nesanice, plitko disanje, nervoza pa do konkretnih dijagnoza), a posljedično se uvelike odražava na odnose unutar obitelji, poslovnom okruženju i među prijateljima. Socijalni kontakti sve su rjeđi. Sve to skupa smanjuje indeks sreće i zadovoljstva životom pa su metode opuštanja, razvoja svjesnosti i samoregulacije nužna potreba.
Svjesni su toga i u eduCare-u, školi koja spaja edukaciju i brižnost te pruža i organizira edukaciju, čiji je krajnji cilj širenje svijesti pojedinca kroz integraciju osnovnih ljudskih vrijednosti: istinu, ispravno djelovanje, ljubav, mir i nenasilje. Time se formira zdrav karakter i pruža mogućnost autentičnog življenja, na dobrobit svih.
Trenutno su u tijeku upisi u obiteljski program Igra vrlina u trajanju od 10.10.2021-15.05.2022. Program vode Kristina Panić (Kreativni kutak vrlina za djecu), Sandra Begović (Yoga i vježbe disanja za djecu) i Mihovil Mašović (Mindfulness za svjesno roditeljstvo). Više o programu saznajte u nastavku.
Igra vrlina – obiteljski program
Igra vrlina obiteljski je program, svojevrsna neobična školica, namijenjena djeci i roditeljima. Danas se i jedni i drugi susreću s mnogim izazovima, a mi smo pripremili program koji je zanimljiv i koristan u svakodnevici.
Rad s djecom usmjeren je na izgradnju karaktera kroz usvajanje univerzalnih ljudskih vrijednosti (istina, ispravno djelovanje, ljubav, mir, nenasilje) uz primjenu kreativnih metoda prilagođenih uzrastu djece. Osim toga, djeca se potiču usvojene kvalitete primjenjivati u svakodnevnom životu. Program je obogaćen radom na tijelu kroz yogu za djecu i ovladavanjem prakse svjesnog disanja.
Roditelji prolaze edukaciju Mindfulness za svjesno roditeljstvo, ujedno prateći program svoje djece. Ovakve edukacije mijenjaju jer stvaraju u nama prostor da drugačije odgovorimo na izazovno ponašanje naše djece. Mindfulness u roditeljstvu danas je jako popularan u psihologiji i osobnom razvoju te će roditelji dobiti i uvid u vrijednu literaturu iz tog područja. Dio roditeljske edukacije također čine i tematska edukativna predavanja iz različitih područja života.
Nekoliko neodoljivih razloga zašto je yoga izvrsna za djecu:
– Jača djetetov živčani sustav, opće zdravlje i imunitet
– Bolja koncentracija, memorija i fokus
– Nove motoričke, komunikacijske i društvene vještine
– Bolje upravljanje emocijama
– Veće samopoštovanje
– Redovito prakticiranje yoge umiruje te pruža alate odnosno tehnike koje nosimo kući i sami koristimo u svakodnevnom životu. Ti alati su redom: asana (položaji tijela), pranayama (tehnika disanja) i dobuko opuštanje. Asana izgrađuje jako i fleksibilno tijelo, poboljšava ravnotežu, koordinaciju i pomaže razvijati motoričke vještine, te povećava koncentraciju i vrijeme pažnje. Pranayama pomaže u autoregulaciji, samosvjesnosti i reguliranju daha. Opuštanje pomaže kod umirivanja živčanog sustava, potičući opći mir u našem tijelo-um sustavu, te smanjuje tjeskobu i nervozu.
Sve te vještine su životno važne i ohrabruju dijete da se bolje i lakše uklopi u svijet oko sebe.
Nekoliko veličanstvenih dobrobiti sudjelovanja u kreativnom kutku vrlina:
– Razvijanje kreativnog mišljenja i izražavanja (kroz pisanje asocijativnih riječi i pisanja vlastite priče)
– Usvajanje timskog rada i sinergije (djeca rade i stvaraju u grupi)
– Razvijanje i osnaživanje samopouzdanja (vidljivi rezultati svojih dijela, vježbanje govorništva)
– Praktično osvještavanje i usvajanje ljudskih vrlina
– Stvaranje temelja za razvoj dobrog karaktera
– Razvijanje ekspresivnog čitanja (pri čitanju vlastitih priča)
– Razbijanje treme od javnog nastupa
– Razvijanje vokabularno-vizualno kreativnog izražavanja
– Razvijanje fokusa
– U svakom susretu na zabavan, kreativan i interaktivan način usvajamo bit univerzalnih ljudskih vrlina: istinu – ispravno djelovanje – mir – ljubav – nenasilje, temelj zdravog karaktera. Cilj je osvijestiti i integrirati svaku od njih, kako bi ih djeca zamjećivala i primjenjivala u svakodnevnom životu te sami bili uzorom drugima.
Dobrobiti tečaja mindfulness za svjesno roditeljstvo:
– Reguliranje pažnje, lakše pronalaženje fokusa
– Bolja emocionalna inteligencija
– Manje brige i emocionalnog tereta
– Lakše nošenje sa zahtjevnim obiteljskim situacijama
– Razvoj zdrave ljubavi prema sebi
– Manje kritiziranja samog sebe zbog svojih postupaka
– Otvaranje prema podršci
– Snažniji osjećaj smirenosti
Detalji o programu Igra vrlina
Igra vrlina:
Program 1: Yoga i disanje za djecu
Program 2: Kreativni kutak vrlina za djecu
Program 3: Mindfulness za svjesno roditeljstvo
Program 4: Tematska edukativna predavanja za odrasle
Program za djecu održavat će se otprilike tri puta mjesečno (yoga i vježbe disanja + kreativni kutak vrlina), a za roditelje (odrasle) dva puta mjesečno (1 susret Mindfulness za svjesno roditeljstvo, 1 susret tematska edukativna predavanja)
RODITELJSKI DIO
Program za roditelje održavat će se dva puta mjesečno, sastoji se od 8 mindfulness cjelina i 8 tematskih predavanja.
1. Mindfulness : Dar roditeljstva
Tematsko predavanje: Disanje i mudre u službi zdravlja, mira i snage (vodi Sandra Begović)
2.Mindfulness : Svjesnost u roditeljstvu
Tematsko predavanje: Dijete kao putokaz ili kako me Gita promijenila (vodi Sandra Begović)
3.Mindfulness: Slušanje punom pažnjom
Tematsko predavanje: Intuicija (vodi Iva Solarević Jelinčić)
4.Mindfulness: RAzumijevanje sebe i djeteta
Tematsko predavanje: Kako da bolje razumijemo jedni druge (vodi Borna Lulić)
5.Mindfulness: Emocionalna svjesnost sebe i djeteta
Tematsko predavanje: (Ana Gregl?)
6.Mindfulness: Samoregulacija u obiteljskim odnosima
Tematsko predavanje: Ljekoviti obroci – što znači jesti zdravo? Zamke i rješenja
7.Mindfulness: Suosjećanje sa sebe i dijete
Tematsko predavanje: (Kristina Panić )
8. Blagostanje roditelja i djeteta
Tematsko predavanje (Kristina Panić, Mihovil Mašović)
Za prijave i više informacija posjetite stranicu educare.hr
Foto: Unsplash
POST COMMENT