Sljedeća tri dana nad nama se odvija pravi nebeski spektakl – Suze sv. Lovre

Svakog ljeta s nestrpljenjem očekujemo dane oko 13. kolovoza kada se na nebu događa prava čarolija. Perzeidi, možda poznatiji kao Suze svetog Lovre, spektakularni su meteorološki fenomen koji se ponavlja svake godine sredinom kolovoza. Ova kiša meteora se naziva Perzeidi jer se čini kao da izlaze iz zviježđa Perzej.

Perzeidi su jedan od najpoznatijih i najbogatijih meteorskih rojeva, a potječu iz ostataka kometa Swift-Tuttle. Svake godine, Zemlja prolazi kroz oblak svemirskih ostataka koje je komet ostavio za sobom, a sitni komadići prašine i leda ulaze u Zemljinu atmosferu velikom brzinom, često dosežući i do 60 kilometara u sekundi. Kada uđu u atmosferu, trenje uzrokuje njihovo izgaranje, što stvara svijetle tragove na noćnom nebu koje nazivamo meteorima ili zvijezdama padalicama.

Iako postoje zapisi da se Perzeidi prate još od doba antike, u posljednjih 50-ak godina kod nas su poznati pod izrazom “suze sv. Lovre”. Sveti Lovro je kršćanski mučenik kojeg su prema legendi 10. kolovoza 258. godine spržili na rešetki, a svojim je mučiteljima tom prilikom hrabro rekao “Gotov sam s ove strane, okrenite me na drugu!” Giovanni Pascolli, talijanski pjesnik iz 19. stoljeća, u pjesmi “10 Agosto” opjevao je godišnjicu smrti svoga oca na kojega ga podsjećaju meteori koji u to doba padaju.

Kada je najbolje promatrati Perzeide, Suze sv. Lovre’

Iz Hrvatskog astronomskog saveza (HAS) su izvijestili da će u noći s 11. na 12. kolovoza i s 12. na 13. kolovoza od 23 sata do zore biti najbolji uvjeti za promatranje meteora, kada zviježđe Perzej bude visoko na nebu.

Iz Hrvatskog astronomskog saveza također prognoziraju prosječnu aktivnost od oko 100 meteora na sat. Preporučuju da se za promatranje tog nebeskog spektakla osigura mjesto što dalje od rasvjete i svjetlosnog onečišćenja. “Meteori se opažaju golim okom ležeći na tlu, a potrebno je biti barem 30 minuta u tami kako bi se oči prilagodile noćnim uvjetima.”, objasnili su.

Preporuka je da se ne gleda direktno u radijant, ishodišnu točku meteorskog roja. Za opažanje meteora nije potrebna nikakva posebna oprema (teleskopi, dvogledi) već se meteori opažaju golim okom ležeći na tlu. Potrebno je barem pola sata biti u mraku kako bi se oči prilagodile noćnim uvjetima i bolje „ulovile“ meteore koji „plešu po noćnom nebu.“

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli OIV toranj Sljeme (@sljeme360)

Organizirano gledanje Perzeida s OIV toranja Sljeme

U subotu 10.08. od 22:00 do 02:00, uz predavanje Ante Radonića s početkom u 20:30 sati, ne propustite posebno iskustvo gledanja Suza svetog Lovre na najvišoj točki Zagreba!

Osim toga, odslušajte i predavanje gospodina Ante Radonića. Ante (rođen 1951.) je hrvatski astronom iz Korčule, poznat po popularizaciji astronomije i astronautike. Radi u Tehničkom muzeju u Zagrebu od 1972. godine kao predsjednik planetarija. Autor je više od 300 članaka za razne publikacije i održao je preko 500 javnih predavanja te brojne radijske i TV nastupe. Koautor je emisije Andromeda od 1996. godine.

 

Foto: Frepik, Pexels

Osnivačica i izvršna urednica holističkog & well-being portala Budi Dobro. Kolumnistica, theta healing terapeutkinja, majstorica i učiteljica reikija, vlasica brenda kristalnog nakita Zoe.

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.