Kad vrt urodi plodom
Daleko najljepši trenutci vrtlarenja su kada sav taj trud urodi plodovima. Ako ste pratili sve što sam prethodnih mjeseci pisala o (urbanom) vrtlarenju i uhvatili se posla, do sada ste već zasigurno doživjeli tu satisfakciju i uživate u nekim plodovima, a u ovom tekstu donosim savjete kako da ih bude što više!
Plodno tlo
Sve počine dobrim, plodnim tlom. U kontekstu urbanog, balkonskog vrtlarenja riječ je o nekom kvalitetnom supstratu koji sadrži sve osnovno što je biljkama potrebno i koji je prilagođen potrebama uzgoja u teglama (između ostalog, obično sadrži i malo perlita radi bolje propusnosti). Taj supstrat poželjno je i dodatno obogatiti – idealno vlastitim kompostom, ali kako nije izgledno da ćete na balkonu imati mjesta i za to, na raspolaganju su vam i dobra ekološka gnojiva iz vrtnih centara.
Kada je riječ o uzgoju u posudama svakako imajte na umu da prihrana nije jednokratan posao na razini jedne uzgojne sezone već bi to trebali raditi i češće, osobito ako uzgajate plodovito povrće kojemu treba puno nutrijenata. Lisnato povrće i začinsko bilje znatno je manje „gladno“.
Plodnosti tla možete pridonijeti i pažljivom rotacijom biljaka – primjerice u istoj posudi na proljeće možete uzgajati grašak koji će uz svoj korijen fiksirati dušik koji će itekako dobro doći rajčicama na ljeto.
Gusta sadnja
Ako vodite računa o tome da supstrate redovito prihranjujte te pazite da biljkama osigurate i dovoljno vode te sunca, možete se „izvući“ s tim da biljke sijete odnosno sadite dosta bliže nego što je to preporučeno i tako maksimalno iskoristite mali prostor koji vam je na raspolaganju. Također, dobro proučite koje su biljke dobri susjedi i kombinirajte ih.
Redovito branje
Ako biljke redovito berete na taj način odgađate njihov prirodni ciklus osjemenjivanja i propadanja. To vrijedi za lisnato povrće i začine koji se redovitim podrezivanjem sprječavaju da procvjetaju i odu u sjeme te za plodovito povrće koje će redovitom berbom biti potaknuto da stvara nove cvjetove, a time i plodove.
Osluškivanje potreba
Baš kao što trebamo osluškivati svoje potrebe kako bi bili plodni u onome što stvaramo tako trebamo voditi računa koje specifične potrebe naš vrt ima – vezano uz mikroklimu, položaje sunca i koješta drugo. Te male lekcije dolaze kroz godine i najčešće se uče kroz greške.
Tako sam ja primjerice gotovo cijelu jednu sezonu brala minijaturne tikvice koje nikako nisu htjele narasti – a dobivale su sve potrebne nutrijente i svu vodu koju su mogle popiti i svo sunce koje su mogle upiti. Na kraju sam shvatila da je problem u nedostatku oprašivača u urbanoj sredini. Nakon te spoznaje, počela sam ručno oprašivati cvjetove i posljedično brati velike plodove, a za dugoročniju pomoć ekosustavu sijati cvijeće koje mi ranije nije bilo u fokusu.
Više o važnosti cvijeća u vrtu možete saznati ovdje, a još puno priča i lekcija iz mog urbanog vrta pratiti na Instagramu!
Možda želite pročitati i:
Buđenje ljubavi prema vrtlarenju
Odabir biljaka za balkonski vrt
Anđela Ivčević
Foto: @lil__kitchen
POST COMMENT