Maslina resort – mjesto gdje osviještenost i luksuz skladno žive
“Kako ostaviti pozitivan trag na ljudima bez da ostavimo fizički trag u našoj okolini?” je pitanje koje si često postavljam, a kada je tijekom razgovora to isto izgovorila Maude Truchi, vlasnica Maslina resorta, Francuskinja s hrvatskom adresom, znala sam da ćemo imati o čemu razgovarati. I bila sam u pravu.
Maslina resort je luksuzni boutique hotel koji se smjestio u uvali Maslinica u blizini Starog grada na otoku Hvaru. Kada su krenule najave o izgradnji, glavno pitanje među mještanima je bilo kako će se izgradnja resorta i povećani priljev gostiju odraziti na lokalni okoliš, zajednicu, tradiciju i običaje jer klasični turizam znači promjene na sve navedeno.
Maslina u masliniku
Maslina je izrasla na mjestu nekadašnjeg maslinika, a prije početka gradnje većina stabala maslina je presađena u njihov vrt, da bi nakon završetka izgradnje bile ponovno presađene po cijelom resortu.
Resort Maslina uključuje 50 soba i apartmana te tri privatne vile s bazenom – unatoč svojoj veličini, neprimjetno se stapa s okolnom borovom šumom. Upravo je lokacija bila inspiracija pri izgradnji, a korištene boje korespondiraju sa zelenilom borova, crvenom nijansom zemlje i bijelom bojom okolnih stijena koje se provlače interijerom i eksterijerom.
Većina namještaja je hrvatska proizvodnja, a poneki vintage komad namještaja se savršeno uklapa u ambijent. Tijekom boravka posjetitelji mogu uživati u knjigama iz privatne kolekcije vlasnice, a jedan dio knjiga je otkupljen od hvarskog kolekcionara Tonija Politea.
Uniforme zaposlenika su izrađene od organskog pamuka i prema ideji hrvatskih dizajnera, a isto je s keramičkim predmetima i detaljima koji se mogu naći u cijelom hotelu, a potpisuje ih Terra Ceramica iz Splita. U cijelom resortu se koriste prirodni materijali poput cigle, kamena, keramike, drveta, pamuka i stakla koje se koristi kao alternativa plastici pa se jednokratna plastika uopće ne koristi.
Održivost ide kroz želudac
U Maslini je održivost visoko na listi prioriteta i prema Maudinim riječima, ima još prostora za poboljšanje.
Važan aspekt održivosti je hrana i piće koje se poslužuje u hotelu. Toči se 50 % hrvatskih vina, 25 % je iz privatne kolekcije vlasnice, a ostatak stiže iz EU, kako bi se trošilo što manje energije prilikom transporta.
Intenzivno rade na tome da hrana bude sezonska i lokalno uzgojena čemu doprinosi organski vrt u zaljevu Maslinica. Začini i povrće se koriste u restoranu, baru i wellnessu, ali je uzgojena količina još uvijek premala za potrebe resorta. Zato surađuju s lokalnim OPG-ovima, a uskoro planiraju zasaditi veliki organski vrt na novokupljenoj parceli između Sinja i Trilja kako bi osigurali kvalitetu i sljedivost sastojaka te potrebne količine.
Tu je i edukacija gostiju koji ponekad očekuju nešto što nije u skladu s Maslininim etosom – na primjer, avokado, banane i losos se ne nalaze na meniju jer ne rast, odnosno žive, u ovom podneblju.
Održivost je putovanje, a ne odredište
Kao i u putovanju, održivo življenje i poslovanje nema kraja. Već sada solarni paneli na krovu proizvode električnu energiju, biofilter pročišćava otpadne vode, ali održive investicije tu ne prestaju. Trenutno bazen sa slanom vodom čiste osmozom, ali planiraju implementirati čišćenje UV zračenjem da smanje upotrebu klora.
Posteljina koja je proživjela svoj najbolji život se koristi za izradu pamučnih torbi za plažu i platnenih igračaka za male posjetitelje. Svima su na raspolaganju drveni bicikli kojima mogu istraživati predivnu okolicu.
U Maslini misle i na najmlađe posjetitelje jer im se nude različiti edukativni i kreativni sadržaji. U prekrasno uređenoj igraonici, svakodnevno mogu sudjelovati u zanimljivim aktivnostima, a u organskom vrtu mogu postati vrtlari i naučiti kako se uzgaja hrana.
Edukacija i društvena odgovornost
Maude smatra da je edukacija ključ napretka i veće ekološke osviještenosti. Svi zaposlenici Masline prolaze edukaciju o održivosti te kako ju svakodnevno provoditi u poslovnom i privatnom životu.
Maslina je preuzela čišćenje javne šetnice i pješčane plaže u zaljevu Maslinica, a zaposlenici taj posao obavljaju svakodnevno što čini vidljivu razliku. Osim toga, sponzoriraju sportske klubove i sportaše iz Starog grada te podržavaju rad lokalnih udruga i druge aktivnosti.
Za ponijeti sa sobom
Za kraj, da odgovorim na pitanje s početka teksta – Maslina se, osim u okoliš, uklopila u lokalnu zajednicu što je dokaz da se turizmu može pristupiti drugačije, jer nježniji, neinvazivan i holistički pristup čini razliku.
Maslina nije još jedan u nizu generičkih hotela. Iako je resort s 5 zvjezdica, neće se prilagođavati očekivanjima, već ostaju autentični i dosljedni u svojim nastojanjima da educiraju goste koji još ne stavljaju održivost na prvo mjesto tijekom putovanja jer znaju da zajedno možemo bolje i održivije.
Foto: PR
POST COMMENT