
Masovni turizam vs. osviješteni turizam – što biraš?
Hrvatska svake godine privlači milijune posjetitelja zahvaljujući svojoj bogatoj kulturnoj baštini, povijesnim znamenitostima, prekrasnim plažama i mediteranskoj hrani. Međutim, osim ekonomskih koristi koje turizam donosi, javlja se i niz problema koji postaju sve izraženiji kako broj turista raste. Hrvatska se već godinama bori s prekomjernim brojem turista, ali se isključivo priča o financijskim koristima takvog turizma, dok se negativne strane ostavljaju po strani.
Instant turizam – degradacija okoliša i kvalitete života lokalne zajednice
Premalo se priča o onečišćenju okoliša, nedovoljno razvijenoj prometnoj i komunalnoj infrastrukturi, podivljaloj apartmanizaciji i devastaciji obale te drugim gorućim problemima. Ljeti, primorski gradovi postaju igrališta za posjetitelje, a tijekom zimskih mjeseci njihovi malobrojni stanovnici spavaju zimski san jer sadržaja za njih nema.
Ipak, javljaju se oaze nade – mjesta koja su više od lokacije gdje ćete prespavati, već su to mjesta koja brinu o okolišu i zajednici unutar koje egzistiraju.
Nova faza putovanja – održivi i regenerativni turizam
Javlja se nova generacija putnika, koji ne žele samo označiti kvačicu na listi destinacija i snimiti fotografiju za Instagram, nego teže iskustvu koje će pamtiti – ono koje će ih promijeniti i učiniti boljim ljudima. Doživljaje koji će ih povezati s mjestom koje posjećuju – s lokalnom zajednicom i specifičnostima koje baš tu lokaciju čine jedinstvenom.
Idealno, nova generacija putnika želi doprinijeti poboljšanju destinacije na koju dolaze i ostaviti ju boljom, nego što su ju zatekli.
Predvodnici pozitivnih trendova u HRVATSKOM turizmu
Resort Maslina, Stari Grad, otok Hvar
Resort Maslina je savršeno uklopljen u vizuru otoka Hvara, ugrađen u zelenilo borova koji su brižno sačuvani kako bi se resort stopio s postojećom vegetacijom. Misao vodilja je mindful luxury odnosno osviješteni luksuz što se ogleda na svakom koraku.
Održivost je čvrsto ugrađena u sve pore djelovanja i poslovanja u Maslini – od uzgoja ekološke hrane u vlastitom organskom vrtu koja se koristi u restoranu i baru, preko nekorištenja jednokratne plastike u cijelom resortu do korištenja usluga domaćih dizajnera za kreiranje prepoznatljivog vizualnog identiteta.
Također, tu su biofilteri za filtriranje hotelskih otpadnih voda, redovno čišćenje okoliša i plaža u blizini resorta te solarni paneli koji na godišnjoj razini uštede 120 000 kwH te donacije i sponzorstva starogradskim sportskim klubovima.
Maslina svojim posjetiteljima pruža sigurnost, odmor, ukusna jela spravljena od organskih sastojaka te druge opuštajuće aktivnosti, poput yoge i aromaterapijske masaže ili vožnje drvenim biciklima do obližnjeg Starog Grada. To je mjesto gdje se održivost i luksuz neprimjetno stapaju.
Tree Elements treehouse retreat, Donji Nikšić, Slunj
Ovo ekološko utočište je smješteno u zelenom srcu Hrvatske, u blizini malih Plitvičkih jezera – poznatih Rastoka i u neposrednoj blizini rijeke Korane. Radi se o malom retreatu koje obuhvaća glavnu kuću i tri kućice smještene među krošnjama u bujnom šumskom zelenilu.
Prilikom gradnje se brinulo o očuvanju što većeg broja stabala, a korišteni su lokalno proizvedeni i reciklirani materijali za izgradnju i namještanje svih prostora, većinom od lokalnih dizajnera. Kako bi se smanjio utjecaj na okoliš, posjed koristi ekološka rješenja poput dizalica topline, prikupljanja kišnice i bioseptičkog kanalizacijskog sustava. Većina prehrambenih proizvoda dolazi od lokalnih proizvođača, susjednih farmi ili iz njihovog organskog vrta.
Ovdje se možete opustiti i uživati u prekrasnoj prirodi, organizirati joga retreat ili potražiti inspiraciju za kreativno stvaranje.
Sretno i osviješteno dalje!
U Hrvatskoj se polako počinje voditi računa o održivosti i društvenoj odgovornosti pa se nudi sve više ekološki osviještenih smještaja koji funkcioniraju u skladu s prirodom i društvom, a toplo se nadam da će ih biti još više.
U svijetu koji se suočava s izazovima klimatskih promjena i iscrpljivanja resursa, odgovorno putovanje nije više opcija već nužnost. Održivo putovanje smanjuje negativan utjecaj na okoliš, podržava lokalnu ekonomiju i kulturni identitet te omogućuje posjetiteljima autentično iskustvo koje je u skladu s prirodom i tradicijom.
POST COMMENT