
8 novih knjiga koje nećete moći ispustiti ovog listopada
Unatoč iznimno toplom vremenu, svjesni smo da su ljetni dani iza nas, a oni jesenski koji prizivaju toplinu i udobnost doma u društvu dobre knjige već nas svojim jutrima i večerima zavodljivo žele ušuškati.
Ovo su neki od najboljih novih naslova koje ovoga mjeseca možete nabaviti u hrvatskim knjižarama i čitati u prvim jesenskim danima. Uživajte!
8 KNJIGA KOJE NEĆETE MOĆI ISPUSTITI OVOG LISTOPADA
Život u pet osjetila – Kako nam čula obogaćuju život, Gretchen Rubin
Gretchen Rubin, voditeljica podcasta Happier with Gretchen Rubin, autorica nagrađivane aplikacije Happier i velikog svjetskog hita Projekt sreća, u svojoj novoj knjizi otkriva neočekivane radosti koje nam pružaju pet osjetila: užitak gledanja, milinu slušanja, zavodljivost mirisanja, slast kušanja i zavodljivost dodirivanja. U knjizi koja sažima spoznaje iz njezinog godinu dana dugog eksperimenta objedinila je najnovija znanstvena istraživanja, filozofiju, literaturu i vlastita iskustva pitajući se možemo li svaki dan proživjeti svjesno, smisleno, radosno i povezano – jer u našem užurbanom životu naša nam čula nude trenutno olakšanje, odmor i užitak fizičkog svijeta, ali i način da osjetimo pa i dodirnemo ono onkraj osjetila.
Štivo koje daje duboke uvide i praktične prijedloge, predlaže osobne male eksperimente, vodi nas na ulice New Yorka, na neobične večere i koncerte te u bogate odaje muzeja Metropolitan i poziva da upotrijebimo moć svojeg zapažanja kako bismo živjeli bogatije, kreativnije, suosjećajnije, vitalnije i sretnije.
Karta tvoje duše, Jeniffer Freed
Dr. sc. Jennifer Freed ugledna je psihološka astrologinja i edukatorica na području traume, psihologije i duhovnosti te više od trideset i pet godina savjetuje klijente i tvrtke diljem svijeta. Bila je klinička direktorica Pacifica Graduate Institute te nacionalna savjetnica za EMDR (terapije posttraumatskog rasta). Između ostalog, redovito surađuje s Gweneth Paltrow i piše za goop i Mariju Shriver, a napisala je i deset knjiga o osobnom razvoju. Osnivačica je neprofitne organizacije AHA! posvećene tinejdžerima, obiteljima i edukatorima te radi na reformi obrazovanja i zajednica sa sjedištem u Santa Barbari.
Zbog njezine stručnosti o njoj su pisali New York Times, Wall Street Journal, USA Today, People i Vogue. Izrađuje mjesečna astrološka čitanja za podcast Sex with Emily, #1 Sirius i Montecito Journal. Radila je na nagrađivanom državnom programu za tinejdžere The Media Project u organizaciji Human Relations Institute i Citizens’ Policy Center Youthwork, te sudjelovala u radu organizacija koji se bave suzbijanjem nasilja u obitelji, traumom i podrškom u zajednici. www.jenniferfreed.com
Vatra, zemlja, zrak i voda četiri su prirodna elementa koji postoje u svima nama. Kada ih naučimo prepoznavati možemo iskoristiti njihovu moć kako bismo najbolje izrazili svoje urođene kvalitete i razvili one elemente koji su u nama manje prisutni. Cijenjena astrologinja i doktorica psihologije Jennifer Freed u ovoj nam knjizi pokazuje kako sami možemo ispisati kartu svojih jedinstvenih darova te načine na koje ih možemo najbolje iskoristiti. Čak i ako nemate profesionalno izrađenu astrološku natalnu kartu, ove će vam praktične vježbe, upitnici za samoprocjenu i učinkovite strategije psihološke astrologije pomoći da otkrijete svoj jedinstveni pristup najvažnijim područjima života u 12 domena, od toga kakav prvi dojam ostavljate do ljubavi i kreativnosti, od novca i zdravlja do duhovnosti.
Kad se osjećate:
– kao da posjedujete mentalnu jasnoću – to je zrak
– uzemljeno i centrirano – to je zemlja
– osjećajno i fluidno – to je voda
– kreativno i dinamično – to je vatra
Kad uravnotežimo i podržimo sva četiri elementa u sebi, možemo zablistati u punom sjaju.
Uđi u vilinski svijet, Lars van de Goor, Giulia Tomai, Gabby Dawnay
Prelijepe ilustracije cijenjenog nizozemskog umjetnika Larsa van de Goora uvest će nas u čaroban svijet vila i dočarati nam veličanstvenu divotu godišnjih doba, a djevojčica Iva povest će nas na neobično putovanje u vilinski svijet u kojem ćemo otkriti zašto je svatko od nas toliko važan.
Lars van de Goor rođen je 1964. u kući na vodi usred bujnog krajolika u Nizozemskoj gdje je odrastao kao dio prirode koja ga je okruživala. Njegova prva strast bila je glazba, a 2007. počeo je raditi kao fotograf. Na njega su ponajviše utjecali pejzažisti iz doba romantizma, pa Lars svoju najveću inspiraciju nalazi u tajanstvenom susretu prirode i svjetla, a glavni motivi njegovog rada su stabla koja s puno poštovanja prikazuje u svoj njihovoj drevnoj snazi i bezvremenskoj energiji. Lars je dobitnik Hasselblad Master Awards u kategoriji prirodnih krajolika i prestižne nagrade Trierenberg Super Circuit, a njegov rad obožavaju kolekcionari diljem svijeta. Ovo je njegova prva knjiga za djecu.
Giulia Tomai je talijanska ilustratorica i živi u Rimu. Osim što je izlagala svoj rad, dobila je mnoge nagrade, a između ostalog prepoznali su je Society of Illustrators New York, American Illustration, Bologna Children Books Fair, Shanghai International Children Books Fair i časopis 3X3.
Gabby Dawnay je nagrađivana autorica dječjih knjiga, redovito surađuje s časopisom OKIDO i piše scenarije za dječje televizijske emisije. Njezina najuspješnija slikovnica If I had a… (Da imam…) prevedena je na više od 20 jezika.
Tri jabuke s neba pale, Narine Abgaryan
U planinskom selu Maran, u živahnoj armenskoj zajednici koju odvajkada prate smijeh i suze, kletve i razna čuda, živjela je i pedesetosmogodišnja udovica i seoska knjižničarka Anatolija Sevojanc. Jednog se dana, misleći da ima neizlječivu bolest, udobno smjestila na jastuke, prekrižila je ruke na prsima, duboko udahnula i zatvorila oči. Bila je uvjerena da će umrijeti, ali dok je čekala da joj duša prhne put nebesa, na vratima joj se iznenada pojavio – ni manje ni više nego – prosac…
Ovaj bajkovit, živopisan roman očarava neobičnim sudbinama svojih junaka, žilavih Maranaca, koji su kroz desetljeća plakali i radovali se zajedno, i taman kad su bili svedeni na tek nekolicinu uvelih staraca, jedna im je nesvakidašnja ljubavna priča vratila i radost i mladost. Šarm ovog međunarodnog bestselera razotkriva nam se kroz majstorsko pripovijedanje, kroz vibrantne opise armenskog folklornog blaga, kroz duhovite dijaloge i razarajuću autoričinu maštu kojom je sve obično pretvorila u neobično, a skromne, male ljude učinila epskim junacima.
Narine Abgaryan, (Berd, Armenija, 1971.) ruska je književnica i blogerica armenskog podrijetla. Diplomirala je ruski jezik i književnost na Državnom sveučilištu u Erevanu. Piše knjige za djecu, romane i kratke priče. Dosad je objavila desetak djela, a proslavila se dječjom trilogijom (2010. – 2012.) o doživljajima jedanaestogodišnje junakinje Manyunye. Knjiga je postala bestseler, kao i roman Semjon Andrejevič, kronika u škrabotinama (2012.) koji je osvojio nagradu „Baby-Nos“ te bio proglašen najboljom dječjom knjigom prošlog desetljeća u Rusiji. Hvaljeni roman za odrasle Tri jabuke s neba pale (2015.) donio joj je nagradu „Jasna Poljana“ 2016. godine. Abgaryan je i dobitnica ruske nagrade „Aleksandar Grin“, koja se dodjeljuje za izuzetan doprinos razvoju ruske književnosti. Knjige su joj prevedene na brojne jezike.
Stablo gorke naranče, Jokha al-Harthi
Mlada Omanka Zuhur tek je pristigla na studij u London. Dolaskom na britansko sveučilište ona odjednom uranja u dinamičnu studentsku zajednicu, sklapa prisna prijateljstva, ali snažan osjećaj kajanja, boljka iz njezine prošlosti, ne da joj mira. I misli i snove zaokuplja joj Bint Amir, njezina zamjenska baka, žena koja ju je odgojila, a s kojom se nije stigla oprostiti…
Stablo gorke naranče Jokhe al-Harthi, dobitnice međunarodnog Bookera, ganutljiva je obiteljska priča koja skida veo s arapskog prostora i tradicija kojima je snažno obilježen. S puno suosjećanja, u romanu se nelinearno raspetljavaju priče različitih, a glavnoj junakinji bliskih žena, koje su, svaka na svoj način, usidrene u tradicionalne odnose te izložene degradaciji i patnji, bez prava na slobodan izbor. Autorica ostaje vjerna temama krutih društvenih normi i strogog patrijarhata koji žene tog podneblja zakivaju u neslobodu, tugu i očaj.
Jokha al-Harthi (Oman, 1978.) omanska je spisateljica i sveučilišna profesorica. Piše kratke priče, romane i knjige za djecu, kao i stručne i znanstvene radove. Tečna govornica engleskog jezika, doktorirala je klasičnu arapsku poeziju u Edinburghu i predaje na Sveučilištu Sultan Qaboos u Masqatu. Objavila je romane Stablo gorke naranče (2016.), Nebeska tijela (2010.) i Manamat (2004.) Za roman Nebeska tijela dodijeljena joj je prestižna nagrada „Man Booker International“, a bila je i u užem izboru za nagradu „Sahikh Zayed“ za mlade autore, te je dobila „Nagradu za najbolji omanski roman“ 2010. Roman Stablo gorke naranče osvojio je nagradu za kulturu, umjetnost i književnost „Sultan Qaboos“, a bio je nominiran i za „Dublin Literary Award“.
Depra, Aleksandar Stanković
Poznati novinar i voditelj Aleksandar Stanković godinama boluje od depresije, a sada je, u ovoj knjizi, prvi put odlučio progovoriti o svojoj teškoj borbi. “Depresija je kada 3 mjeseca čekaš da ti 15 minuta bude bolje. Depresija je razmišljanje kako bi svijet bio bolje mjesto bez tebe i kako bi ti bio sretniji bez svijeta“, piše.
Kombinirajući prozne zapise i poeziju, Aleksandar Stanković napisao je dojmljivu, hrabru i za hrvatsko društvo izuzetno važnu knjigu; psihičke bolesti poput depresije još uvijek su golemi društveni tabu i tema o kojoj se teško progovara. „Knjigu sam odlučio izdati da bih pomogao drugim ljudima koji imaju problema s depresijom i da bih, barem djelomice, s njih skinuo stigmu luđaka koji su izopćeni iz zajednice“, kaže autor.
Harry Potter i Red feniksa, J. K. Rowling
Crni su dani stigli u Školu vještičarenja i čarobnjaštva u Hogwartsu. Nakon što dementori napadnu njegova rođaka Dudleyja, Harry Potter zna da Voldemortu ništa nije sveto u njegovu krvavom pohodu. Brojni poriču da se Gospodar Tame vratio, ali Harry nije sam: tajni se red okuplja na Jadovcu broj dvanaest kako bi se pripremio za borbu protiv mračnih sila.
Harry mora dozvoliti profesoru Snapeu da ga nauči kako se zaštititi od Voldemortovih nemilosrdnih napada na njegov um. Ali sa svakim napadom Harryjeva odlučnost kopni, a vrijeme sve brže ističe.
J. K. ROWLING autorica je serijala o Harryju Potteru, koji od objavljivanja do danas uživa nesmanjenu popularnost i utjecaj. Napisala je i nekoliko romana za odrasle, a pod pseudonimom Robert Galbraith piše seriju kriminalističkih romana. Prvi u nizu, Harry Potter i kamen mudraca, u Velikoj Britaniji objavljen je 1997. godine. Serijal je dovršila deset godina poslije, objavljivanjem Harryja Pottera i darova smrti 2007. godine. Izlazak svih romana pratile su iznimno uspješne i popularne filmske adaptacije. Serijal o Harryju Potteru do danas je prodan u više od 600 milijuna primjeraka i preveden na više od 80 jezika. J. K. Rowling je uz romane o Harryju Potteru napisala i tri popratne knjižice u dobrotvorne svrhe, uključujući Čudesne zvijeri i gdje ih naći, koja je nadahnula novu seriju filmova u kojima se kao glavni lik pojavljuje magizoolog Newt Scamander. O Harryju u odrasloj dobi više smo doznali u kazališnoj drami Harry Potter i ukleto dijete, koju je J. K. Rowling napisala s dramatičarom Jackom Thorneom i redateljem Johnom Tiffanyjem, a koja se danas izvodi na pozornicama širom svijeta.
Moja obitelj i druge životinje, Gerald Durrell
Malo prije nego je Drugi svjetski rat buknuo, obitelj Durrell, majka udovica i četvero djece, napušta kišnu Englesku i odlazi na veličanstveni, sunčani otok Krf. Najmlađi, osmogodišnji Gerald, veliki zaljubljenik u (engleske) životinje misli da je stigao u raj. Voli ih sve – kornjače i žabe, leptire i šišmiše, škorpione i hobotnice. Među veličanstvenim srebrno zelenim maslinicima i svijetlo bijelim plažama, Gerry je počeo proučavati (i skupljati) životinje izazivajući veselje i kaos u svojoj tolerantnoj obitelji. Barem onoj engleskoj, jer krfska, koju će steći za tih pet godina boravka na tada malo poznatom otoku – zauvijek je, kako je sam rekao, oblikovao njegov život.
Postat će svjetski ugledan i priznat prirodoslovac, zagovaratelj očuvanja divljine i humanih zooloških vrtova kakvi postaju danas. Gerald Durrell majstor je priče i pripovijedanja, pa se nemojte čuditi kad shvatite, čitajući ovaj klasik, da se od srca smijete, da osjećate miris borova i čujete cvrčke, ma gdje da ste jer njegova sjećanja na te čarobne dane jedna su od najomiljenijih klasičnih priča koju su voljeli – i vole – mnogi odrasli i djeca.
Njegove uspomene su poslužile kao predložak za TV serije, od kojih je posljednja “Durrellovi” prikazana i kod nas. Sada napokon možete uživati u romanu koji će vas, vjerujemo, oduševiti i nasmijati. Topla priča o neobičnoj obitelji začinjena s engleskim humorom – za sve generacije.
Možda vas zanimaju slične teme:
10 novih knjiga koje nećete moći ispustiti ovog rujna
20 knjiga koje ovog ljeta nosimo na ljetovanje
Ako vas zanimaju teme književnosti i recenzije knjiga posjetite našu rubriku DOBRA KNJIGA.
Indira Juratek
Foto: Pexels, PR
POST COMMENT