Dobra knjiga: 6 novih knjiga koje nećete moći ispustiti ovog studenoga
Ako je ikoji mjesec u godini stvoren za čitanje onda je to studeni. U toplini vlastitog doma, svijet knjiga može vas odvesti kuda god poželite.
Imajući to na umu donosimo nove naslove naših izdavača, a koje ovog studenoga nećete moći ispustiti iz ruku. Od knjiga za djecu, preko romana, osobnog razvoja pa čak i kuharica, sigurni smo da će svatko pronaći nešto baš za sebe.
6 NOVIH KNJIGA KOJE NEĆETE MOĆI ISPUSTITI OVOG STUDENOGA
Dječak, krtica, lisica i konj, Charlie Mackesy
Nestvarno lijepa i predivno poetična knjiga za sve uzraste Dječak, krtica, lisica i konj cijenjenog britanskog ilustratora Charleya Mackesya osvojila je čitatelje diljem svijeta, a sada stiže i kod nas u izdanju Planetopije. Svojim tekstom i rapsodijom crnog tuša i pomno odabranih detalja u boji, ova jedinstvena knjiga nudi inspiraciju i nadu u nesigurnim vremenima. Ovo je priča koja govori o prijateljstvu jednog znatiželjnog dječaka, jedne pohlepne krtice pune života, jedne lisice koju je život učinio opreznom i jednog mudrog, nježnog konja. Četvero prijatelja istražuje svijet. Postavlja si pitanja. Prolazi kroz oluje. Uče voljeti.
Razgovori između dječaka, krtice, lisice i konja nadahnuli su roditelje kao i bake i djedove, utješili djecu, podigli duh ljudima koji su usamljeni ili tuguju. Četvoro nezaboravnih likova riječima punim nade podsjećaju nas da nismo sami i hrabre da nastavimo živjeti punim plućima i kada postane teško.
Knjiga koja je već je postala svjetski fenomen, a na hrvatskom je možete čitati u prijevodu pisca Ede Popovića.
Dezorjentalna, Négar Djavadi
Négar Djavadi spisateljica je, scenaristica i redateljica rođena u Iranu 1969. U Teheranu je pohađala francusku školu. Roditelji su joj bili oponenti Šahova, a zatim i Homeinijeva režima. U dobi od jedanaest godina je s majkom i sestrom pobjegla iz Irana preko kurdistanskih planina da bi se u Parizu pridružila ocu koji je već prije bio prisiljen potajno napustiti zemlju. Négar Djavadi studirala je na INSAS-u u Bruxellesu filmsku umjetnost, koju je od 1996. do 2000. i predavala na Sveučilištu Paris 8. Ostvarila je četiri kratkometražna filma te napisala nekoliko scenarija za igrane filmove i TV-serije.
Njezin roman prvijenac Désorientale (2016) djelomično je autobiografskog karaktera. U njemu nelinearno, uz mnoštvo digresija i priča u priči dostojnih suvremene Šeherezade, poetično, ali i s dobrom dozom cinizma, pripovijeda sagu o tri naraštaja jedne brojne iranske porodice, donoseći kroz nju živopisan i precizan portret Irana i preobrazbi koje je doživio tijekom 20. stoljeća, rušeći često klišejizirano zapadno viđenje te zemlje iznimno bogate povijesti.
Priča o političkoj oporbi, opresiji i egzilu te razočaranju i nepotpunoj ukorijenjenosti, odnosno dezorijentiranosti u novoj kulturi iz vizure djevojčice, a zatim i mlade žene, prožima se s danas vrlo aktualnim pitanjima homoseksualnosti i umjetne oplodnje, uz pozadinu spasonosnog rocka ’80-ih i ’90-ih godina.
Roman je u Francuskoj doživio velik uspjeh, a osvojio je i nekoliko nagrada (Prix de l’Autre Monde, Prix du Style, Prix Emmanuel-Roblès, Prix Première, Prix littéraire de la Porte Dorée, Prix du Roman News), dok ga je časopis Lire proglasio najboljim prvim romanom 2016. Dosad je preveden na devet jezika. Krajem kolovoza 2020. iz tiska je izišao i njezin drugi roman, Arènes.
I drugačiji kraj svijeta je moguć – Kako živjeti s kolapsom (a ne ga samo preživjeti), Gauthier Chapelle, Raphaël Stevens, Pablo Servigne
Francuski autori i znanstvenici Servigne, Stevens i Chapelle godinama se bave problematikom antropocena i kolapsa te iza sebe već imaju nekoliko objavljenih članaka i knjiga na tu temu.
Njihova knjiga I drugačiji kraj svijeta je moguć: Kako živjeti s kolapsom (a ne ga samo preživjeti), ne nudi nam rješenja za zaobilaženje ekološke katastrofe, jer je za to već kasno, već nas pokušava naučiti nositi se s lošim vijestima i promjenama koje nam one nagovješćuju.
Za kolaps odnosno propast termoindustrijske civilizacije kažu da ne podrazumijeva jednokratan događaj (odnosno katastrofu) već niz katastrofičnih, jednokratnih događaja (uragana, industrijskih nesreća, terorističkih napada, pandemija, suša, itd.), koji uključuju ništa manje destabilizirajuće postupne promjene (isušivanje područja, poremećaje godišnjih doba, zagađenje, izumiranje vrsta i životinjske populacije itd.). Kolaps ne uključuje samo prirodne pojave, nego i (osobito) ekonomske, političke i društvene potrese, kao i one psihološke (previranja u kolektivnoj svijesti).
Ova će vas knjiga trgnuti i pokazati da više ne možemo spriječiti kraj svijeta kakvog poznajemo, ali i da se na takvu budućnost možemo pripremiti. Možemo postati kolapsonauti – odabrati solidarnost pred individualizmom, uspostaviti stvarne veze sa svijetom oko nas te konačno prihvatiti kolaps kao priliku za nešto novo. Kraj termoindustrijskog svijeta može biti prilika da stvorimo jedan drugi, bolji svijet.
Možda ćemo tada uspjeti obnoviti život na ruševinama, stvoriti nove veze u različitim smjerovima – s nama samima i našom unutarnjom prirodom, s ljudima, drugim bićima i planetom koji nastanjujemo.
Deset lekcija za svijet poslije pandemije, Fareed Zakaria
Deset lekcija za svijet poslije pandemije Fareeda Zakarije, uglednog novinara CNN-a, nije puki žurnalistički osvrt na najveću krizu s kojom se čovječanstvo suočilo nakon Drugog svjetskog rata. Knjiga nastala u jeku pandemije, Deset lekcija može se doimati kao ogledni primjer hitre novinarske reakcije, što svakako jest, ali je i znatno više od toga. Zakarijina erudicija, analitičnost i kritičnost kada je riječ o globalnim političkim i ekonomskim kretanjima osobine su koje se očekuju od autora svjetskoga glasa, ali posebno su impresivne njegova upućenost u medicinu te jednostavnost i jasnoća s kojima je opisao genezu pandemije. S virusima živimo od pamtivijeka na ovom opasnom svijetu i oni doista nisu jedina i najstrašnija prijetnja. Zakaria upozorava i na populizam, klimatske promjene, neizvjesnosti digitalne epohe, američko-kinesko suparništvo… U svojih Deset lekcija za svijet poslije pandemije osvrće se i na vječnu dvojbu između državnog intervencionizma i slobodnog tržišta. Prema Zakariji, ta dvojba nije ideološke, već praktične naravi. Postoje situacije u kojima je državni intervencionizam poželjan i nužan, a takva je upravo pandemijska kriza, a postoje i razdoblja kada tržištu valja dopustiti da generira rast. Te i slične dvojbe okovane su dogmama i ukupna je slika svijeta u Deset lekcija za svijet poslije pandemije mračna, možda i zastrašujuća, ali Zakaria nas podsjeća – s nimalo patosa – da ima nade, da smo kao ljudska vrsta još uvijek sposobni za podvige, da racionalni i moralni imperativi nisu spustili svoje zastave jer, kako kaže deseta lekcija: “Katkada su najveći realisti – idealisti.”
Superprivlačitelj – Metode za ostvarivanje života iznad vaših najvećih očekivanja, Gabrielle Bernstein
Gabrielle Bernstein, autorica uspješnice Univerzum ti čuva leđa u svojoj novoj knjizi predstavlja provjerene metode za manifestiranje života iznad naših najvećih očekivanja te kako sustvarati svoj život s Univerzumom. Kada prihvatite da ste superprivlačitelj sve će se promijeniti: znat ćete da je sigurno otpustiti prošlost i više se nećete bojati budućnosti. Shvatit ćete da ne morate naporno raditi kako biste postigli ono što želite te da vam je na raspolaganju izvor beskrajnog obilja, energije, radosti i blagostanja na koje imate urođeno pravo. Pritom ćete razviti intuiciju koja će vas nepogrešivo voditi kroz život, a vaša radost donosit će dobro i svima oko vas.
„Želim da znate: Vi ste superprivlačitelj. Ako vam se to u ovom trenutku čini čudnim, to je u sasvim redu. Ali znam da ćete do trenutka kad završite s čitanjem ove knjige tu moć preuzeti s potpunim samopouzdanjem i lakoćom. Bez imalo sumnje znat ćete da ste superprivlačitelj.“ – Gabrielle Bernstein
Vegan svaki dan, Lucy Watson
Britanska aktivistica i ambasadorica PETA-e Lucy Watson donosi neodoljive recepte – od jednostavnih jela koja ćete pripremiti u tili čas, jela koji podržavaju vaše zdravlje do onih kojima ćete počastiti najmilije. Ova je kuharica krcata neodoljivim veganskim poslasticama kao što su smoothie od cikle i čaja od hibiskusa, ružičasti pitta kruščići, salata od patlidžana i šipka, pogačice od kukuruza s pečenim rajčicama i avokadom, mediteranska riža, marokanski kus-kus s humusom i hrskavim slanutkom, proteinski lonac s crnom rižom, kremasta pita od gljiva i toskanskog kelja, puslice s kompotom od rabarbare i mnogi drugi.
Lucy Watson je aktivistica za prava životinja, glumica i model te se često pojavljuje u popularnim časopisima kao što su Grazia, Fabulous, HELLO, kao i na televiziji te surađuje s mnogim brendovima u kampanjama za zaštitu životinja.
Ostale prijedloge knjiga koje valja pročitati potraži u rubrici DOBRA KNJIGA.
Foto: Pexels, PR
POST COMMENT