Dobra knjiga: Dah – Nova znanost o izgubljenom umijeću disanja
James Nestor je autor i novinar koji je pisao za Outside Magazine, The Atlantic, National Public Radio, The New York Times, Scientific American i niz drugih časopisa.
Njegova prva knjiga DEEP: Freediving, Renegade Science, and What The Ocean Tells Us about Ourselves (Duboko: Ronjenje na dah, odmetnička znanost i što nam oceani mogu reći o nama) objavljena je 2014. i osvojila je brojne nagrade. Nestor je svoja istraživanja predstavljao na Sveučilištu Stanford, u UN-u, kao i na više od 40 radijskih i televizijskih programa.
Njegova druga knjiga Dah: Nova znanost o izgubljenom umijeću disanja objavljena je 2020. te je postala trenutni bestseler i provela 18 tjedana na popisu najboljih knjiga New York Timesa u prvoj godini objavljivanja. Američko društvo novinara i autora proglasilo ju je najboljom knjigom u rubrici publicistike za 2020. godinu. Prevedena je na više od 30 jezika. U izdanju Nakladniče kuće Planetopija prevedena je i objavljena i na hrvatskom jeziku i jedva sam dočekala pročitati ju.
Dah – nova znanost o izgubljenom disanju, James Nestor
Koliko ste puta u posljednje dvije godine fokus bacili na disanje i dah? Vjerujem mnogo. Diši. Udahni-izdahni. Stavi masku. Skini masku. Anksioznost? Diši. Strah. Diši. Meditacija. Diši. Što je to toliko važno i fantastično u jednoj fiziološkoj funkciji bez koje nema života, koja funkcionira i kada ne obraćamo pažnju na nju, a koja nas može transformirati ako znamo kako – disati – možete probati dokučiti kroz knjigu Dah – nova znanost o izgubljenom disanju.
Mnoge nas stvari uče kroz život. Nitko nas ne uči disati. Naposljetku, to je prvo što učinimo kada dođemo na ovaj svijet. Udahnemo. Možemo li i to činiti pogrešno? Čini se da itekako možemo to činiti na način koji nije optimalan za naše zdravlje.
25000 udisaja i izdisaja dnevno koji putuju našim tijelom mogu u potpunosti promijeniti naš život – i nabolje i nagore. O tome kako dišemo ovisit će mnogo toga u našem životu – od razvoja raznih bolesti, astme, hrkanja, pojave autoimunih bolesti, ali i emotivnih kao i mentalnih stanja. Promjenom načina disanja otvara nam se mogućnost da smanjimo ili čak u potpunosti uklonimo mnoge bolesti, tegobe i stanja.
James Nestor nas kroz knjigu Dah vodi na zanimljivo putovanje kroz njegovo dugogodišnje eksperimentalno proučavanje umijeća disanja. Na tom putovanju sam se podvrgava nevjerojatnim i napornim eksperimentima kako bi bolje shvatio značaj načina disanja na naše tijelo. Piše jasno, pitko, izvrsno drži pažnju i cijelo vrijeme nam se čini kao da čitamo neki roman. Informacije i wow momenti ipak lijepo sjedaju tamo gdje im je mjesto i navode nas na razmišljanje kako dišemo, što možemo popraviti u našem disanju, bude želju da zastanemo i iskušamo i neki drugi način disanja.
Na kraju knjige autor s nama dijeli nekoliko metoda disanja od naizmjeničnog disanja na nosnice, preko rezonatnog disanja, tehnike Butejko te nešto zahtjevnijih tehnika i praksi disanja kao što su Sudarshan Kriya, jogičko disanje, kvadratno disanje ili pak disanje 4-7-8. Za lakše svladavanje ovih tehnika u knjizi možete pronaći i poveznice na video i audio upute.
Sigurna sam da će knjiga Dah: Nova znanost o izgubljenom umijeću disanja pokrenuti promjenu o pogledu na disanje svakoga tko ju pročita.
Intervju s Jamesom Nestorom možete pročitati ovdje.
Ostale prijedloge knjiga koje valja pročitati potraži u rubrici DOBRA KNJIGA.
Indira Juratek
Foto: Unsplash, Mark Mahaney, Julie Florech,
POST COMMENT