Dobra knjiga: Šezdeset četiri – drama o ženama, muškarcima i društvenim pitanjima
Tena Štivičić je diplomirala dramaturgiju na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti, a 2004. magistrirala je Dramsko pismo na Goldsmiths Collegeu Sveučilišta u Londonu, gdje sada živi i radi.
Njezine drame redovito osvajaju brojne domaće i svjetske nagrade i priznanja te se izvode na pozornicama diljem svijeta. Povodom obilježavanja pedesete obljetnice legendarnog teatra Royal Court, 2006. godine, BBC i Royal Court izabrali su pedeset mladih dramskih pisaca koji će obilježiti sljedećih pedeset godina kazališta u Velikoj Britaniji: Tena Štivičić jedna je od njih.
Godine 2014. postala je prva hrvatska autorica čija je drama (Tri zime) izvedena na pozornici National Theatrea u Londonu, jednoga od najvažnijih svjetskih kazališta, u režiji proslavljenog Howarda Daviesa. Također je i prva hrvatska autorica koja je osvojila prestižnu svjetsku nagradu Susan Smith Blackburn, koja se dodjeljuje najboljoj drami pisanoj na engleskom jeziku.
Drame su joj objavljene u knjigama Fragile! (Nick Hern Books, 2007.), Dvije i druge (Profil, 2008.), Invisible (Nick Hern Books, 2011.), Europa (Bloomsbury, 2013.), 3 Winters (Nick Hern Books, 2014.), Nevidljivi (Hena com, 2015.) i Tri zime (Hena com, 2016.).
Njena posljednja drama 64, praizvedena je 2021. u beogradskom kazalištu Atelje 212 u režiji Alise Stojanović, a iste je godine premijerno izvedena u zagrebačkome HNK-u u režiji Arije Rizvić, a čitati ju možete u izdanju Izdavačke kuće Hena Com.
Šezdeset četiri, Tena Štivičić
Drama 64 čita se u jednom dahu. To je priča o „običnom“ bračnom paru današnjeg suvremenog društva, koje unatoč vlastitim preispitivanjima trebaju li imati djecu ili ne, ipak krene u smjeru roditeljstva. Na putu ih dočeka tegoba – nemogućnost začeća, zbog čega kreću na postupak medicinski potpomognute oplodnje.
Taj proces i putovanje, kroz dramski pisan tekst vještim pismom Tene Štivičić, nam gotovo kirurški secira današnje društvo. Što su imperativi društva, kakav je položaj žena u današnjem društvu, koja je uloga muškarca, kakvi su odnosi među majkama i kćerkama, ali i među očevima i sinovima…
Kroz cijeli tekst, bogat humorom i ironijom, autorica vješto pokreće procese razmišljanja o ljubavi, očekivanjima okoline, očekivanjima koja si sami namećemo pa preko društvenih statusa i imperativa što se to sve u životu „mora“. 64 je drama za svaku ženu, ali i muškarca.
Eva vrišti. Neke jecaje frustarcije i bijesa. Danijel šuti.
EVA
Jesam li ja bolesna? Ja se osjećam kao neka nepovratno pokvarena, slomljena, bolesna osoba. Kao da hodam svijetom s nepopravljivim kvarom u samom središtu tijela.
Danijel je zagrli. Ona plače.
***
Iz velike kutije Eva vadi lijekove. Malih je kutija bezbroj. Na telefonu je.
EVA
Ali meni se čini da ste mi poslali pogrešnu terapiju. Znam kako se zove, ali ima sto dvadeset kutija. To ne može biti točno, da moram ubrizgati sto dvadeset kutija tog lijeka… Točno je? Jeste sigurni? to dvadeset?
Spusti slušalicu.
***
Evu i Danijela razdvaja nezamislivo dugačka linija poredanih kutijica.
Ostale prijedloge knjiga koje valja pročitati potraži u rubrici DOBRA KNJIGA.
Indira Juratek
Foto: Unsplash, PR
POST COMMENT