Mit o Saturnu: simbolika, psihološko značenje i transformacija

U zapadnoj alkemiji, simbol Saturna sastoji se od dva elementa. Vrh križa simbolizira vrhunac tvari ili materije, kao i funkciju fokusa. U jogi fokus zovemo ekagrata, zbog čega je Saturn vladar jogija u indijskoj tradiciji. Druga komponenta je polumjesec, element koji označava otvorenost.

Saturn ili Kronos je bog koji “jede svoju djecu”, što simbolizira nemilosrdnu prirodu vremena i propadanja.

Simbolika Saturna kroz mitologiju i astrologiju

U astrologiji, Saturn se često povezuje s izazovima, ograničenjima i osobom disciplinom, ali i sa sazrijevanjem i dubokom transformacijom. Polumjesec na simbolu predstavlja kosu ili srp. Ova simbolika je posebno važna jer on vlada poljoprivredom. U Rimu je on bog poljoprivrede, ali simbolizira i smrt. Arhetip smrti simbolično nosi srp, ali on je simbol trenutka žetve. Ova tema žetve povezana je sa značenjem Saturnove prerade starog u novo.

U mitologiji je Saturn svrgnuo svog oca Urana. Dakle, Saturn u pravilu simbolizira promjenu starog režima (smrt) i donosi novi (ponovno rođenje). Promjena je bit svemira, treba obratiti pažnju na simbol promjene.

Neki Saturna u indijskoj mitologiji povezuju s principom Shive ili uništenja i pročišćenja.

Slikari Goya i Rubens naslikali su proždiranje Saturnova sina. Kod Rubensa je Saturn prikazan kao starac koji grize kožu svog djeteta, što je simbol intelekta ili pronicljivosti, što je jedini mogući princip da se dijete odupre autoritetu. Točnije, snažan utjecaj Saturna ili autoriteta u društvu vezan je upravo za današnje društvo. Ako ljudi ne razmišljaju i ne razaznaju što je činjenica jer su uronjeni u sigurnost ili zlatni kavez u kojem se pojedinac nalazi, onda društvo proždire Saturn ili Jungova Sjena.

Na Goyinoj slici Saturn je prikazan kao nakaza, čudovište koje jede svog sina. Kritičari ističu da je na Rubensovoj slici Saturn prikazan kao čovjek koji ima moć i želi je zadržati.
Slika Saturna koji proždire svog sina simbolično izražava ono što nalazimo u duši – autoritet pravila koji proždire nedužno dijete ili Jastvo na samom početku razvoja kojem se treba oduprijeti i razvijati.

Saturn je gospodar koji nas predaje ograničenjima i obvezama. Saturn nas uči da budemo u službi duše, odražava ideju pljačke ili oduzimanje onoga što nam je srcu najdraže. ali tada duša progovara: “Čekaj. Nitko se ne može poštedjeti čekanja, a većina neće moći podnijeti bol.”

U indijskoj tradiciji, Saturn je Gospodar karme i Učitelj. Ako nismo uspjeli pristupiti ranijoj fazi našeg psihološkog razvoja, Saturn će nam osigurati još jednu priliku da riješimo ono što trebamo riješiti. Traži od nas da pogledamo sebe. On se vraća u naš život spiralno sve dok ne riješimo problem.

Lijevo: Saturn Devouring his Son, Francisco Goya;  Desno: Saturn Devouring his Son, Peter Paul Rubens; Izvor: Wikipedia

Simbolika Saturna u alkemiji: od olova do zlata

U alkemiji Saturn je povezan s olovom, koje je smatrano najnižim i najtežim od metala. Olovo je simboliziralo materijalnu težinu, inertnost i tamu, ali i potencijal za transformaciju. Alkemičari su vjerovali da se olovo može pretvoriti u zlato kroz proces Velikog djela (Magnum Opus), što je bila metafora za duhovno prosvjetljenje i savršenstvo, a Saturn je predstavljao prvu fazu alkemijskog procesa, često nazvanu nigredo (crna faza).

Ova faza simbolizirala je raspadanje, tamu i kaos, ali i početak transformacije. U psihološkom smislu, to je faza suočavanja sa Sjenom i pronalaženja sirovog materijala za daljnji rad. On je bio simbol surovosti i teških životnih lekcija, ali i potencijala za duboku transformaciju. U alkemijskom procesu Velikog djela, Saturn je bio ključan jer je predstavljao početak puta. Bez suočavanja s tamom, težinom i ograničenjima (koje simbolizira olovo), nije moguće postići transformaciju u zlato (simbol savršenstva i duhovnog prosvjetljenja). Saturn je, dakle, bio nužan korak u procesu individuacije i postizanja cjelovitosti.

Strpljivo čekanje i toleriranje nečijih osjećaja nije popularan koncept u glavnoj psihologiji i literaturi o samopomoći. Posebno I-Ching u kineskoj filozofiji, koji najviše govori o zakonu čekanja i rada iznutra kao pravog djelovanja. Razorna je ideja za današnji ego ili čovjeka, biti lišen ideje o budućnosti u kojoj želim uspjeh, potpuno je suprotna putu Saturna ili putu unutrašnjosti. Međutim, taj osjećaj može biti neizbježan put u nepoznato. Svjesno doživljavanje nepoznatog naš je sveti zadatak koji duša zadaje svakom pojedincu, pogotovo ako živimo površno, tada je Saturn uistinu lik s kosom koji će pomesti sve iz naših života. Ovo nije prijetnja, nego je on “čistač” površnih stvari u životu.

Alkemijski simboli, Izvor: Pinterest

Za ponijeti sa sobom

Za one koji žele živjeti sretan život to neće biti moguće dok se ne zapitaju što je to pustinja u kojoj niču najsvetiji simboli duše, a kojom vladaju Saturn ili Jungova Sjena. Naš put do cjelovitosti prolazi kroz unutarnju Saturnovu pustinju, kada skinemo slojeve maski i pogledamo sebe iznutra, do kostiju (vlada Saturn), tada možemo zadovoljiti dušu, ali dok ne prođemo kroz taj osjećaj, ne možemo započeti dijalog s dušom. Kada u svojoj duši započnemo dijalog sa samim sobom, tek tada počinjemo istinski živjeti. Taj nam dijalog daje spremnost da razgovaramo s drugima, posebice s partnerom.

 

Raspad ega i stupnjevi duhovnog sazrijevanja

Saturn reže egu sve svjetovne užitke

 

 

Foto: Freepik

Psiholog, filozof, jyotish savjetnik i terapeut. Vodi stranicu vedski-jyotish.net

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)