Narcis u vrtu, mitologiji i psihologiji: zanimljivosti o narcisima koje možda niste znali

Malotko je ravnodušan prema proljetnoj izložbi cvijeća koje nakon duge, hladne i sive zime, hrabro kreće na cvjetnu reviju. Teško je reći koja je proljetnica ljepša, jer izabrati među visibabama, šafranima, jaglacima, tulipanima itd. zbilja nije lako. Ipak, jedan cvijet ne bi imao dvojbe – rekao bi ja sam najljepši. Taj cvijet je narcis.

S obzirom na njegovu samouvjerenost, odlučili smo istražiti više o ovom prekrasnom proljetnom cvijetu. Možda i sami otkrijete nešto što niste znali.

Podrijetlo i stanište narcisa

Narcis (Narcissus) je rod biljaka iz porodice Amaryllidaceae, koji obuhvaća između 50 i 100 različitih vrsta, ovisno o klasifikaciji. Na našim područjima često ćete čuti da ga se zove sunovrat.

Narcisi su autohtoni u Europi i dijelovima Sjeverne Afrike i zapadne Azije. Najviše ih ima na području Mediterana, osobito u Španjolskoj, Portugalu i Francuskoj, ali i na Britanskim otocima.

Osim divljih vrsta, postoje i stotine hibrida uzgojenih zbog svoje ljepote. Ovi proljetni cvjetovi prepoznatljivi su po svojim nježnim žutim, bijelim ili narančastim cvjetovima, a često rastu u velikim skupinama, ukrašavajući vrtove, livade i parkove.

Divlji narcisi često rastu na šumskim proplancima, travnjacima i padinama, gdje im dobro drenirano tlo i umjerena klima omogućuju bujan rast. S vremenom su prošireni diljem svijeta, a danas su popularni u vrtovima i parkovima u Sjevernoj Americi, Australiji i Novom Zelandu.

Botaničke karakteristike narcisa

Narcis je višegodišnja biljka koja raste iz lukovice. Može doseći visinu od 20 do 50 cm, a njegovi duguljasti, tanki listovi izbijaju izravno iz baze. Cvijet je obično sastavljen od šest latica koje okružuju središnju krunicu, koja može biti iste ili kontrastne boje. Cvjetovi mogu biti jednostavni ili puni, ovisno o vrsti i kultivaru.

Narcisi vole sunčane položaje, ali mogu podnijeti i polusjenu. Najbolje uspijevaju u dobro dreniranom tlu, a često ih se sadi u jesen kako bi u proljeće ukrašavali vrtove svojim raskošnim cvjetovima.

Jedna od zanimljivih karakteristika narcisa je da su svi njegovi dijelovi otrovni. Lukovice sadrže alkaloid likorin, koji može izazvati mučninu i povraćanje ako se proguta. Zbog toga su narcisi otporni na većinu biljojeda, a njihova se otrovnost ponekad koristila u medicinske svrhe. Čak i njegovo ime Narcissus dolazi od grčke riječi ναρκάω (narkáō) što znači opiti, omamiti.

Mitologija i simbolika narcisa

Ako zavirimo u grčku mitologiju pronaći ćemo priču o mladiću Narcisu. Iako je bio iznimno lijep, bio je ohol. Nimfa Eho zaljubila se u njega, no on je prezreo njenu ljubav. Zbog toga ga je Afrodita kaznila tako da se, ugledavši svoj lik u bistrom izvoru, sam u sebe zaljubio. Kako mu je predmet ljubavi ostao nedostižan, svenuo je od čežnje. Bogovi ga pretvoriše u cvijet istoga imena.

Ova priča postala je osnova za pojam narcisoidnosti, koji u psihologiji označava osobine poput pretjerane usmjerenosti na sebe, osjećaja superiornosti i nedostatka empatije prema drugima.

Narcisoidnost: nimalo lijep psihički poremećaj ličnosti

Narcistički poremećaj ličnosti (također megalomanija) je psihički poremećaj ličnosti u kojem postoji dugoročan uzorak ponašanja koje karakteriziraju osjećaj samovažnosti (grandioznost), duboka potreba za pažnjom i divljenjem, pretjerana samouvjerenost i nedostatak razumijevanja za osjećaje drugih (empatije).

Narcizam* i narcisoidnost se očituju kroz samoljublje, pretjerano pridavanje važnosti samomu sebi, obuzetost sobom i svojim potrebama, često uz manjak empatije prema drugima, preuveličavanje vlastitih i obezvrjeđivanje tuđih postignuća; obilježje osobnosti pretjerano željne pozornosti, divljenja i društvene moći, u pozadini kojega se često nalaze krhko samopouzdanje i negativna samopercepcija.

U psihijatriji se procjenjuje prema tzv. ljestvici narcizma, od izraza zdravog samopouzdanja (tzv. zdravi ili pozitivni narcizam) do patološkog oblika (narcistički poremećaj ličnosti), koji izaziva štetne posljedice za osobu, a poglavito za njezinu okolinu te zahtijeva psihoterapijski tretman.

Zanimljivosti o narcisu

Narcis je nacionalni cvijet Walesa i nosi simboliku proljeća i ponovnog rađanja.

U Kini se narcisi povezuju s dobrom srećom i često se daruju za Novu godinu.

U floriografiji (jeziku cvijeća) narcis može simbolizirati ponos, ali i novu nadu i optimizam.

Postoji zanimljiva poslovica koja kaže da se narcisi nikada ne smiju poklanjati sami, jer donose nesreću – uvijek ih treba darovati u buketu.

Za ponijeti sa sobom

Narcis nije samo ukras prirode, već i simbol s dubokim značenjem. Dok uživamo u ljepoti njegova cvijeta, podsjeća nas na važnost ravnoteže između ponosa i skromnosti, ljepote i unutarnje vrijednosti.

Baš kako se narcisi ne smiju stavljati u vazu s drugim cvijećem, jer luče tvari koje ubrzavaju venuće drugih biljaka, tako i vi pripazite da niste u svom životu blizu nekog narcisa kako i sami ne biste uvenuli.

 

Možda vas zanimaju i sljedeće slične teme:

Zanimljive činjenice o tulipanima koje možda niste znali

Jorgovan: znate li ove činjenice o prekrasnom grmu opojnog mirisa

 

 

Foto: Pexels, Unsplash

* Citiranje: narcizam. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2025. Pristupljeno 16.3.2025. <https://enciklopedija.hr/clanak/narcizam>.

Urednica i osnivačica holističkog i well-being portala Budi Dobro, ekologinja, Holistic Healerica koja u svom terapeutskom radu kombinira više tehnika, vlasnica brenda kristalnog nakita Zoe. Kao urednica portala kojem je dobrobit čovjeka u središtu, kroz svoju zajednicu svakodnevno nastojim utkati ideju da mi jesmo nositelji promjene, a da ta promjena kreće od nas samih.

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)