Tajne zdrave kože – kako životne navike utječu na našu kožu

 

Koža je naš najveći organ i vanjsko ogledalo našeg organizma – njezina određena stanja ponekad upućuju na druge probleme koji se događaju iznutra. Zašto? Zato što je koža povezana s čitavim organizmom koji kao da nam želi poslati poruku na jedinom mjestu na kojem ćemo je zasigurno primijetiti.

No, ovo znači i da su navike kojima možemo poboljšati svoje zdravlje i stanje organizma također od ključne važnosti za zdravlje i mladolikost naše kože. Zato kažemo da njega kože ne uključuje samo primjenu krema, kozmetike, odlaske na tretmane lica i slično. Njega kože mora početi iznutra, promjenom naših navika.

Kako to možemo učiniti i na što bismo sve trebali pripaziti? Savjete i smjernice smo potražili kod stručnjaka: dermatologa dr. Janea Basarovskog iz poklinike Derma Studio. Njega vjerojatno već i poznajete s Instagram profila @mojdermatolog, gdje obrađuje brojne teme vezane uz njegu i zdravlje naše kože.

Za njegu kože ključna je prehrana

Hrana koju unosimo prepuna je makronutrijenata i mikronutrijenata koji pokreću naš organizam i osiguravaju njegovo optimalno funkcioniranje. Zato kažemo da je za zdravlje organizma (i naravno kože) potrebna uravnotežena prehrana koja će sadržavati i ugljikohidrate i proteine i vitamine te ostale nutrijente. No, što ako je balans poremećen? Što ako pretjerano unosimo neki od nutrijenata?

Onda dolazi do stanja koja se odražavaju na našoj koži. Neuravnotežena prehrana, pržena hrana i hrana koja sadrži previše šećera čest je uzrok akni. A, dakako, svaka skrivena intolerancija ili alergija zasigurno može uzrokovati različite osipe i kožne reakcije. S druge strane, nedostatak vitamina i minerala u prehrani često se povezuje s ispadanjem kose i promjenama na noktima. Ne smijemo zaboraviti i nedovoljnu konzumaciju vode koje uzrokuje dehidraciju organizma, a samim time i kože koja zahvaljujući tome postaje suha, beživotna i siva.

Pripazite na životne navike

Svi smo mi robovi navika i ponekad je jednostavno preteško izaći iz kolotečine u kojoj se nalazimo. Čak i kad su to navike koje nam štete i za koje znamo da loše utječu na nas, teško ih se odričemo.

Tu prvenstveno spadaju pušenje i pretjerana konzumacija kave, koji dovode do dehidracije, ubrzanog starenja kože i izraženih tamnih kolutova oko očiju. Do istih posljedica dovodi i loš san, odnosno loše navike spavanja (spavanje manje od preporučenih 6-7 sati za odrasle osobe). Dugoročno je našoj koži potreban kvalitetan san kako bi se oporavljala i regenerirala, a prije spavanja obavezno je temeljito očistiti lice od šminke i zaštitnog faktora.

Naravno, ne smijemo zaboraviti ni jedan od glavnih faktora za naše zdravlje: fizičku aktivnost. Moderan način života često je sjedilački, odnosno većinu svog vremena provodimo za TV-om, računalom ili gledajući u ekran mobilnog uređaja. Dodajmo tome još i preveliku izloženost stresu kao posljedicu užurbanog načina života i postat će nam jasne one bore i iscrpljeni izgled kože. Upamtite da redovita fizička aktivnost povećava protok krvi u tijelu, a naša koža postaje jedrija i elastičnija već na prvi pogled.

Jedna za koju vjerojatno niste znali

Doktor Basarovski upozorava i na jednu naviku koju vjerojatno nikad ne bismo povezali s kožnim problemima, a predstavlja jedan od najčešćih uzroka upaljenih akni. Radi se o – mijenjaju jastučnica na kojima spavamo. One preko noći upijaju znoj i prljavštinu s kose i tijela, koji se potom “talože” na njima. Ako ne mijenjamo jastučnice, naše je lice izloženo direktnom utjecaju ove prljavštine, i to kroz duži vremenski period, odnosno onoliko koliko spavamo tijekom noći. Ovdje doktor još jednom napominje i važnost čišćenja lica prije spavanja kako bi količina prljavštine koja se prenosi na jastučnicu bila minimalna.

Loše navike, dakle, mogu biti krivci za akne, umoran izgled kože, svrbež ili osip, a ako vam je cilj pravilna njega kože, počnite s promjenom navika koje uključuju prehranu, stil života i svakodnevne sitnice koje uvelike utječu na vaš organizam.

Imajte na umu i da kožni problemi često mogu upućivati i na druge nepoželjne procese koji se odvijaju iznutra. Zato svakako posjetite stručnjaka, odnosno dermatologa, kad primijetite neke promjene na koži.

 

 

Foto: Unsplash, Pexels

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)