sladoled sa spirulinom

Domaći sladoled sa spirulinom, limetom i mentom

 

Napokon smo dočekali i pravo vruće ljeto kad većinu dana pokušavamo pronaći djelotvorne metode rashlađivanja tijela. A čime presjeći užeglo i usporeno ljetno popodne nego žlicom (dvije, tri, pet, …) kvalitetnog domaćeg sladoleda? 🙂

Ono što možda ne biste očekivali u sladoledu je dodatak spiruline, odnosno modrozelene alge i superhrane 21. stoljeća. Spirulina ima visoke nutritivne vrijednosti te je bogata proteinima, bjelančevinama, vitaminima i mineralima te djeluje kao antioksidans. Često se dodaje smutijima, kašama, sokovima i jogurtima.

No kako sve ne bi stalo samo na spirulini, kombinaciju smo dodatno zapaprili svježom mentom i sokom limete tako da smo dobili pravi ljetni užitak.

Priprema je zapravo vrlo jednostavna, a najteži dio je čekanje da se sladoled ohladi i smrzne.

domaći sladoled

Recept: Domaći sladoled sa spirulinom, limetom i mentom

Sastojci:

• kantica kokosovog mlijeka, 400 ml
• 1 1/2 banana
• 100 g sirovih indijskih oraščića (nije ih potrebno prethodno namakati)
• 4 žlice javorovog sirupa ili nekog drugog tekućeg zaslađivača (ako se odlučite za drugi zaslađivač, svakako prilagodite njegovu količinu budući da nisu svi jednako slatki)
• 2 žlice soka od limete
• 5-6 listića svježe mente
• 1/2 čajne žličice spiruline u prahu

domaći sladoled

Postupak:

1. Kokosovo mlijeko dobro ohladite u hladnjaku, a banane izrežite na ploške i zamrznite barem sat vremena. Ako ih zamrzavate preko noći, prije korištenja ih pustite da se malo opuste na sobnoj temperaturi. Tako će vam biti lakše za raditi. Odnosno vašem blenderu. 🙂

2. Hladni čvrsti dio kokosovog mlijeka i banane ubacite u blender te im dodajte sve ostale sastojke i blendajte do fine, glatke i jednolične smjese. Ako imate slabiji blender, trebat će vam nešto duže, ali ne posustajte! Strpljenje je vrlina i svakako se isplati malo duže blendati kako bi se postigla željena tekstura. Ovdje osim kokosovog mlijeka i banana imamo i indijske oraščiće koji dodatno pojačavaju kremoznost sladoleda pa će upravo zbog njih biti potrebno duže blendati.

3. Povremeno probajte smjesu pa je po potrebi prilagodite. Dodajte još slada, spiruline, limete ili mente. Osobno nisam morao ništa dodavati, no sve ovisi o ukusu, željama i potrebama. 😉

4. Kad ste dobili finu i glatku smjesu, izlijte je u posudu s poklopcem i poklopite. Kako domaći i veganski sladoledi nemaju nikakve dodatne kemijske sastojke ni aditive, skloni su vrlo brzom kristaliziranju, a poklopac barem malo pomaže u sprječavanju toga.

4.1. Ono što još također pomaže pri suzbijanju kristaliziranja je povremeno miješanje smjese tijekom procesa hlađenja. Dakle, u rasponu od 3 ili 4 sata hlađenja svakih pola sata izvadite sladoled iz zamrzivača, dobro ga promiješajte i ponovno ga vratite u zamrzivač. Ova metoda nije nužna i sladoled možete slobodno ostaviti u zamrzivaču na nekoliko sati ili tijekom noći bez intervalnog miješanja.

5. Prije posluživanja sladoled ostavite 15-20 minuta na sobnoj temperaturi, a poslužite ga uz preljev od veganske bijele ili tamne čokolade, voće ili nasjeckane orašaste plodove; dodajte ga u ledenu kavu ili jedite direktno iz posude jer je toliko dobar. 😛

domaći sladoled

Druge fine i zdrave recepte potraži u rubrici DOBRA HRANA.

 

Juraj Močilac

– Oduvijek sam bio slab na kavu, kreativno izražavanje i – slatko. Ljubav prema kuhanju dogodila se u nešto kasnijoj fazi mog života kad sam na hranu prestao gledati samo kao na sredstvo utažavanja gladi i osvijestio čitavu kulturu koja stoji iza toga. Hrana je umjetnost ako je takvom napraviš. Veganstvo mi je došlo prirodno i spontano, jer vjerujem da druga živa bića ne moraju patiti kako bismo se mi nahranili. Istovremeno štitimo slabije od sebe i čuvamo svijet u kojem živimo. Uživam u bezgrešnim slastima veganske prehrane te je rado dijelim s drugima.

 

 

Foto: zlicasecera

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)