Što dijete treba od roditelja?
Biti dijete nije jednostavno. Ako pogledate iz djetetove perspektive uvidjet ćete da ono svakoga dana uči nove stvari o svijetu oko sebe, istražuje, dolazi u nepoznate situacije i prilagođava im se, uči nove riječi, doživljava nove emocije koje još nije osjetilo, upoznaje nove ljude i nova mjesta, upija nova znanja, doživljava nova iskustva, upoznaje nove mogućnosti.
Zaista mnogo novih stvari, što ponekad može djelovati previše stimulirajuće na dijete. Stoga je roditelj tu da ga sigurno, nježno, strpljivo vodi i upoznaje sa svijetom.
Svjesno roditeljstvo: Što dijete treba od roditelja?
Što dijete treba od roditelja?
Prihvaćanje onakvim kakvo ono jest – Prihvatiti autentičnost svoga djeteta jedan je od najljepših poklona koji možemo dati svojoj djeci. To ne znači da im moramo dopuštati da se ponašaju kako god žele, već znači poštovati i uvažavati njegovu osobnost i njegove osjećaje.
Bezuvjetnu ljubav – Ona se skriva u jednostavnoj rečenici koju roditelj upućuje djetetu, a koja je u skladu s njegovom neverbalnom komunikacijom i koja glasi: „Volim te uvijek, neovisno o tvome ponašanju“, jer je svjestan da osobnost i ponašanje nisu istovjetni.
Prihvaćanje svih osjećaja i razgovor o njima – Osvještavanje i prihvaćanje osjećaja pomaže djetetu da ih razumije i lakše prevlada kada mu navru toliko snažno da ga jednostavno preuzmu. Ono tada treba roditelja koji će mu pomoći osvijestiti o kojem osjećaju se radi, pitati ga u kojem se dijelu tijela događaju promjene i biti uz njega dok ga ne prođe. Osjećaji su prolazni, no povezanost je trajna, a gradi se kada je djetetu najteže.
Prisutnost u trenutku – Zaustavljanje u tijeku dana kako bismo osvijestili sadašnji trenutak, pogledali dijete u oči i poslušali ga što ima za reći stvara prekrasan trenutak iskrenoga povezivanja.
Pripremu na nove situacije – Roditelji koji pripreme svoju djecu na situacije koje će se tek dogoditi puno će mirnije i ugodnije provesti vrijeme na mjestu na koje su krenuli nego oni roditelji koji djecu dovedu pred gotov čin, pritom zahtijevajući da se ponašaju poslušno i mirno.
Poticanje kreativnosti – Roditelj treba samo dopustiti djetetu da ono osjeti dosadu. Ona će potaknuti kreativnost kod djeteta jer će dijete uključiti svoju maštu i samo osmisliti način na koji će se igrati, stvoriti nešto novo ili riješiti neki problem.
Slobodu u istraživanju – Djeca su znatiželjna, razigrana i doživljavaju svijet drugačije od odraslih. Situacije koje su roditelju uobičajene, automatizirane i stalne, djetetu se čine kao prilika za nove načine istraživanja. Sloboda je usko povezana s kreativnošću jer budi nesputanost i njeguje razigranost. Dvije kvalitete koje se pretjeranom roditeljskom kontrolom gube prilikom odrastanja. Sloboda omogućuje djeci da otkriju svoje talente i istraže svoje sposobnosti.
Učenje o empatiji – Učenje o empatiji prvi je korak u razvoju emocionalne inteligencije. Dijete kroz empatiju uči prepoznati osjećaje drugih ljudi, što mu pomaže u razvitku dobrih odnosa s drugima. No ona kreće od odnosa s roditeljem. Ona se nalazi u svakom objašnjenju i u svakoj granici koja započinje s „Razumijem da ti je teško, ali…“ ili „Razumijem da si razočaran, ali…“
Pozitivnu disciplinu – Temelj je pozitivne discipline poduka, a ne kazna. Djetetu su jasno objašnjene posljedice određenoga ponašanja i roditelj je uvijek usmjeren na ponašanje koje mu ne odgovara, uz objašnjenje zašto takvo ponašanje nije u redu. Pozitivna disciplina provodi se s ljubavlju i razumijevanjem.
Nježnost – Djeca vole dodire, zagrljaje i izljeve ljubavi. Dodir budi „hormon ljubavi“ i stvara jaku emocionalnu vezu koja je nužna za djetetov kvalitetan rast i razvoj.
Ispriku – Pogreške su sastavni dio života. Kada je djetetu pružena prilika da vidi da je njegov roditelj pogriješio, da se ispriča kada je bio nesmotreno grub prema njemu, ono uči kako preuzeti odgovornost za svoje postupke.
Zdrave granice – Roditelj koji zna i može svom djetetu reći „NE“ pomaže mu u stvaranju njegove otpornosti, doživljavanju razočaranja i nošenja s njime. Osim toga, uči ga da je u redu reći „NE“ kada ono nešto ne želi, što će mu uvelike koristiti kasnije u životu.
Pravo na pogreške – Izuzetno je bitno dozvoliti djeci da griješe jer pogreška služi kao prilika za učenje, poticanje samostalnosti, savladavanje problema i stjecanje bitnih životnih vještina koje možda ne bi imalo priliku savladati da prvo nije pogriješilo.
Iskrenost – Djeca osjećaju je li ono što roditelji govore i misle u skladu jedno s drugim. Ako nije, stvara se osjećaj nepovjerenja i narušava se odnos, a djeca počnu slijediti roditeljev primjer. Ako želite potaknuti iskrenost kod djece, pohvalite ga kada vam se povjeri jer je nešto pogriješilo te mu svojim primjerom pokažite značaj i kvalitetu otvorenih, iskrenih razgovora.
Dosljednost – Djeca puno lakše funkcioniraju kada znaju raspored i kada je uspostavljena rutina, kada su svjesni obiteljskih pravila, odnosno kada znaju razliku između poželjnih i nepoželjnih ponašanja jer se tako stvara osjećaj sigurnosti te se potiče odgovornost kod djeteta.
Vjeru u njega – Kada roditelj vjeruje u svoje dijete, ono u njemu budi osjećaj unutarnje vrijednosti, samopouzdanja i povjerenja u sebe. Na taj se način osnažuje njegovo samopouzdanje i samopoštovanje u odnosu ispunjenom ljubavlju te ga se ohrabruje u istraživanju svojih vještina i potencijala.
Obitelj je djetetovo sigurno mjesto. Ono u kojemu može plakati, biti ljutito, opušteno, slobodno, u kojemu može istraživati i griješiti. Odnos s roditeljem ono je što će oblikovati dijete. Hoće li dijete vjerovati drugima, u uskoj je vezi s tim vjeruje li svojim roditeljima, hoće li znati drugima reći „ne“, povezano je s time je li naučilo čuti „ne“ i slobodno ga koristiti. Obitelj je prva stanica u kojoj dijete uči kako će se odnositi prema svijetu i kako će dopustiti svijetu da se odnosi prema njemu. Budite uz njega dok nije spremno samostalno poletjeti, a onda ga samo pustite, koliko god to teško bilo, jer odnos koji ste godinama brižno gradili, uvijek će ga vratiti k vama. I onda kad mu je najteže i onda kad mu je najljepše.
Više o temama roditeljstva možete pročitati u našoj rubrici SVJESNO RODITELJSTVO.
Petra Matulić Žeravica
– Majka dvoje djece odgajane u duhu povezujućeg roditeljstva, kreatorica “Moje kutijice moći” za osnaživanje djece, ljubiteljica educiranja u području osobnog razvoja, roditeljstva i dječjeg razvoja, IG @osnazivanje.djece
Foto: Unsplash
POST COMMENT