
Dobra knjiga: 5 novih knjiga koje nećete moći ispustiti ovog listopada
Čitanje je prava wellness terapija koju možete prakticirati pod toplom dekicom i sa šalicom toplog napitka, a može vas odvesti i u sasvim nove svjetove.
Dokazano je da čitanje smanjuje stres i žudnju za šećerom!, gradi empatiju i suosjećanje, proširuje vidike i jednostavno ljude čini sretnijima. Imajući to na umu donosimo nove naslove koje ovog listopada nećete moći ispustiti iz ruku.
5 NOVIH KNJIGA KOJE NEĆETE MOĆI ISPUSTITI OVOG LISTOPADA
Permakultura – vodič za početnike, Karmela Kiš i Miroslav Kiš
Briga za Zemlju, briga za ljude i mudar nadzor populacije i potrošnje materijalnih dobara tri su osnovna načela permakulture. Iako u srcu permakulture leži vrtlarstvo, ona se bavi i proizvodnjom zdrave hrane, smanjenjem stvaranja otpada i zagađenja planeta, održivom gradnjom, zdravorazumskim oblikovanjem ljudskih obitavališta i dizajnom ljudskih zajednica. Odlikuje je održivost, bioraznolikost i stvaranje žilavih, stabilnih prirodnih ekosustava.
Permakultura je iznimno duhovna i istodobno čvrsto ukorijenjena u praktičnom svakodnevnom materijalnom svijetu. Pojedinca ohrabruje da prepozna i ostvari promjenu u sebi i tako mijenja svijet: “Najprije napravi svoj vrt!” Knjiga permakultura – priručnik za početnike u izdanju Nakladničke kuće Planetopija izvrstan je start za sve one koje žele promjenu pokrenuti od sebe.
“Održivost i zdravorazumski pristup permakulturnom dizajnu svakako su važni, ali za nas je od samog početka bila mnogo važnija ideja i namjera s kojom se to ostvaruje. Iskrena, otvorena i trajna namjera brige o zemlji svih nas.” Miroslav i Karmela Kiš
Ljubavnici poligloti, Lina Wolff
Roman „Ljubavnici poligloti“ osvojio je najprestižniju švedsku književnu nagradu August i nagradu časopisa Svenska Dagbladet, a do sada je preveden na osamnaest jezika.
Ellinor je trideset šest godina. Omiljena joj je odjeća crna trenirka i debela podstavljena jakna, a dobar je dio svojih mladenačkih godina provela boreći se s muškarcima u skrivenim podrumima po uzoru na likove iz Kluba boraca. Pametna i lišena sentimentalnih osjećaja, svoju će sreću okušati online, na stranici za samce, gdje će upoznati neobičnog književnog kritičara. Max Lamas cijenjeni je pisac koji sanja o ljubavnici poliglotkinji, ženi koja će ga uistinu razumjeti – na svim zamislivim jezicima. Njegova će ga potraga, ali i osobni demoni odvesti u Italiju, gdje će upoznati ostarjelu markizu čija je stoljećima stara plemenitaška obitelj na rubu financijske propasti. Njihovu će priču ispričati unuka ove plemenitašice. A ono što povezuje tri živopisna lika ove književne intrige je rukopis koji će nepopravljivo utjecati na njihove živote. Ljubavnici poligloti roman je o ljubavnicima i genijalcima, a posebno o onima koji to žele biti.
Ovaj roman konfuznih zavrzlama i sabotaže apsurdistička je komedija o ljubavi i očaju u kojoj Lina Wolff testira hipoteze o muškarcima genijalcima koje se slavi i ženama vizionarkama čiji uspjesi prolaze ispod radara. Britka kritika društva upakirana je u dosjetljivi sarkazam što cijelu priču zaokružuje u nezaboravnu melodramu. Pitanja muških i ženskih uloga u društvu, feminizma, mizoginije, koliko nam tjelesni porivi mogu uništiti život i potraga za ljubavlju samo su neke od tema obrađenih u ovoj nezaboravnoj knjizi. Naklada Ljevak s ponosom vam je predstavlja u prijevodu Željke Černok.
Ni svi kitovi ne lete, Alfonso Cruz
U svom novom remek-djelu “Ni svi kitovi ne lete”, Afonso Cruz, autor nagrađivanih djela Kokoschkina lutka i Cvijeće nastavlja u sličnom stilu, s nekima od dobro nam poznatih likova iz tih romana.
Usred Hladnog rata, CIA je osmislila plan nazvan „Ambasadori jazza“. Njime se putem glazbe namjeravalo poboljšati međunarodnu percepciju Sjedinjenih Američkih Država, koja je u tom razdoblju bila osobito negativna te, naravno, pobijediti u ratu. S druge strane Željezne zavjese organizirani su tako brojni koncerti različitih velikana jazza, s vjerom kako će preobratiti mlade ljude s istoka koji su slušali ozbiljnu glazbu, ali su imali malo dodira s drugim glazbenim žanrovima, posebice jazzom.
Američki jazz pijanist Erik Gould živi u Parizu 1960-ih. Genijalni glazbenik ima sinesteziju, pojavu u kojoj se podražaji primaju u području jednog osjetila, a doživljavaju u području drugoga. Glazba u toj mjeri prožima njegov život da je ne samo osjeća cijelim tijelom, već i doslovno vidi svuda oko sebe. Jedino mjerljivo s njegovom ljubavi prema glazbi ljubav je prema njegovoj ženi, Nataši, koju obožava. Kad Nataša jednog dana nestane bez traga i bez oproštajne poruke, Goulda će to slomiti u toj mjeri da će jedva biti sposoban samostalno funkcionirati, kamoli se brinuti za njihovog zajedničkog sina Tristana. Na taj će način postati idealna meta za plan CIA-e…
Sve dosad rečeno moglo bi nas navesti na pomisao da je riječ o trileru, ali napeta špijunska priča samo je izlika za Cruza koji u svojem dobro poznatom poetičnom i zaigranom stilu piše roman o ljubavi, smrti, umjetnosti i samoći. Naklada Ljevak s ponosom predstavlja izvrstan roman jednog od najvažnijih suvremenih portugalskih autora čija su djela prevedena na dvadesetak svjetskih jezika.
Velika knjiga emocija, Judi Abbot, María Menéndez-Ponte
U razvoju djece emocije imaju važno mjesto koje ne smijemo zanemariti. Da bismo mogli potaknuti razvoj i razumijevanje njihovog emocionalnog svijeta, ključno je prepoznati i znati izraziti emocije, kako za nas, tako i za djecu. Katkad mi odrasli razumijemo što djeca osjećaju, ali ne znamo kako im to objasniti ili im pomoći da sami sebe bolje razumiju, iako je to važan korak za sazrijevanje i sretno odrastanje.
Trideset toplih i zabavnih priča u ovoj knjizi Velika knjiga emocija u izdanju Nakladničke kuće Planetopija pomoći će djeci da prepoznaju i nose se sa raznim emocijama i situacijama. Simpatični junaci i junakinje u veselim pustolovinama, od kojih neke mogu biti stvarne, a neke se odvijaju samo u mašti, približit će djeci emocije na topao i zabavan način. Sve su priče popraćene i korisnim savjetima za roditelje o tome kako s djecom razgovarati i kako ih usmjeravati u otkrivanju emocija, a pripremili su ih stručnjaci španjolskog centra La Nau Espacial, specijaliziranog za obrazovanje djece i obitelji o emocijama.
U malu je uša đava, Tisja Kljaković Braić
Split osamdesetih još uvijek je podsjećao na Smojin Split iz Veloga mista i na Fellinijev Mediteran. U takvoj sredini prepunoj veselja i ludorija, u kojoj nema prave hijerarhije, odrastala je Tisja Kljaković Braić. Malena djevojčica pod zaštitom bake i dida, koja se skriva u kiosku, ne voli odlazak u vrtić, s didon ide na partiju karata u Hajduka, a sa susjedima na kupanje pod Marjanom. Od rođenja do početka rata, koji se podudara i s autoričinim odlaskom u srednju školu, pratimo obitelj – oca, majku, dida, baku, susjede iz iste zgrade i ulice u čijem je središtu protagonistica, vragolasta djevojčica, inteligentna, darovita i pomalo razmažena. Kroz niz zabavnih priča, s mješavinom smijeha i suza pratimo tipično dalmatinsko i mediteransko djetinjstvo prepuno radosti, povjerenja i ljubavi.
Debitantska knjiga Tisje Kljaković Braić U malu je uša đava pred nama je u novom izdanju s autoričinim ilustracijama i nekoliko novih jednako veselih epizoda.
U malu je uša đava roman je u pričama koji čitamo s osmijehom na licu prisjećajući se i vlastitih zgoda i nezgoda, vlastite obitelji i nekog sretnog, bezbrižnog vremena u kojem je sve bilo moguće i ostvarivo.
Ostale prijedloge knjiga koje valja pročitati potraži u rubrici DOBRA KNJIGA.
Foto: Pexels, PR
POST COMMENT