Kažu da je ovaj prah pravi boost za libido i fertilitet. Istražili smo!
Kada govorimo o partnerskoj ljubavi, uvijek ju vežemo i uz seksualnost. Ovaj intimni čin, osim fizičke ugode, otvara vrata povjerenju, zbližavanju, dubljoj povezanosti i neizostavan je dio zdravog odnosa.
Dok se kod mlađe populacije seksualnost gotovo u pravilu odvija bez problema, nešto stariji se često nose s tegobama smanjenog libida, a u težim slučajevima i s prisutnošću erektilne disfunkcije ili pak poteškoćama s fertilitetom. Razlozi za navedeno su raznoliki, a mi smo istražili što bi moglo pomoći. Radar nam je zastao na korijenu mace pa smo za vas istražili je li istina da je maca zaista moćna biljka koja može doprinijeti boostu libida i fertiliteta?
U nastavku saznajte sve što trebate znati o korijenu mace, uključujući sažetak zdravstvenih prednosti i doprinosa ove biljke.
Što je korijen mace?
Maca ima dugu i bogatu povijest u etno medicini. Postoje podaci da se kao prirodni lijek u peruanskim Andama koristi već tri tisućljeća i to za podizanje raspoloženja, plodnost i seksualno zdravlje.
Maca se dobiva iz korijena višegodišnje biljke Lepidium meyenii, koja raste na velikim nadmorskim visinama u peruanskim Andama, a pripada obitelji kupusnjača (Brassicaceae). Postoje različite vrste mace, a korijenje može biti u boji od crne do ružičaste, o čemu kasnije ovise svojstva i dobrobiti.
U Peruu se maca osim kao prirodni lijek koristi i kao hrana. Od kuhanog korijena mogu se napraviti jela poput kaša, dok se maca brašno koristi za izradu peciva, kruha i kolača. Iako je u Peruu maca dobro poznata biljka, u svijetu pa tako i kod nas postala je popularna tek zadnjih godina, gdje se najčešće konzumira kao prah ili kapsule.
Kako se javnost zainteresirala za ovu biljku tako je porastao i znanstveni interes te su napravljena brojna istraživanja kako bi se otkrilo ima li ova biljka zaista takvu moć kako se oduvijek vjeruje u zemlji njenog podrijetla. Ostanite s nama još malo…
Prednosti korijena mace
Maca je prirodni adaptogen, odnosno biljka koja svojim svojstvima povećava prilagodbu organizma na stresne učinke i to na fizičkom, kemijskom, biološkom, ali i emocionalnom polju.
Korijen mace sadrži niz bioaktivnih spojeva koji su jedinstveni za ovu biljku, uključujući macaene, macamide, macaridine i maca alkaloide. Sadrži i sterole, glukozinolate, vlakna, aminokiseline, vitamine i minerale. Sve ovo u kombinaciji doprinosi regulaciji hormonske aktivnosti i zdravlju reproduktivnog sustava te zaista može dati boost libidu i fertilitetu, a što ćemo pobliže objasniti u nastavku.
Važno je napomenuti kako je opće prihvaćeno i potvrđeno brojnim studijama da maca ne sadrži biljne estrogene niti bilo koje druge fitohormone. Smatra se da maca putem biljnih sterola stimulira endokrini sustav pomažući u održavanju hormonalne ravnoteže na način koji još nije u potpunosti shvaćen.
Prema Mulleru sterole tijelo uz pomoć hipofize koristi za poboljšanje rada nadbubrežne žlijezde, jajnika i testisa, kao i za rad štitnjače, gušterače i epifize. Višenamjenski učinak mace na endokrine odnose također može objasniti kako je objavljeno u literaturi, njezin pozitivan utjecaj na stimulaciju endokrinih žlijezda u regulaciji hormonske ravnoteže u tijelu.
Maca kao boost libida
Dosadašnja istraživanja su utvrdila kako čak 15-25 % muškaraca u dobi do 60 godina ima problema s libidom, a smatra se kako ta brojka rapidno raste. Smanjeni libido najčešće prate i problemi s postizanjem erekcije (erektilna disfunkcija), ejakulacijom, orgazmom i slično. Žene pak češće pate od smanjene seksualne želje, odnosno gubitka libida, do čega najčešće dolazi zbog emocionalnih stanja i povećanog stresa.
Smanjeni libido i kod žena i kod muškaraca može imati mnogo uzroka, a često se povezuje s povećanom razinom stresa ili životnog nezadovoljstva te na koncu depresije. Seksualna disfunkcija se često pojavljuje kao nuspojava liječenja antidepresivima, što je posljednjih godina u porastu. Istraživanja pokazuju kako bi maca mogla potaknuti seksualni nagon kod muškaraca i žena.
Ovisno o uzroku problema, smanjeni libido se može tretirati na više načina. Zbog svog povoljnog djelovanja kao prirodno rješenje ovog problema ističe se peruanska biljka maca. Maca se tradicionalno smatra afrodizijakom, a studije podupiru tradicionalno vjerovanje. Budući da generalno podiže raspoloženje i djeluje na smanjenje stresa te dovodi tijelo u stanje opuštenosti i homeostaze, korištenje ove biljke dovodi do povećanja seksualne želje.
Pregled 10 studija iz 2022. godine koje su istraživale učinke dodataka prehrani na seksualne disfunkcije izazvane antidepresivima (AISD) ili seksualne probleme uzrokovane antidepresivima, poput selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina (SSRI), otkrile su da dnevne doze mace od cca 3 grama mogu biti učinkovite za poboljšanje seksualne disfunkcije izazvane antidepresivima.
Isto tako, studija provedena 2016. godine otkrila je da je dnevna dopuna s 3 grama crvene ili crne mace tijekom 12 tjedana povećala seksualnu želju od prvog do 12. tjedna u usporedbi s grupom koja je primala placebo. Studija je pokazala i da je izraženiji učinak u skupini crvene mace.
Maca kao boost fertiliteta
Jedan od najčešćih razloga zbog kojih ljudi uzimaju suplemente mace jest poboljšanje plodnosti i kod muškaraca i kod žena.
Niska koncentracija spermija značajan je čimbenik u izazovima muške plodnosti. Hipogonadizam, koji se obično naziva nizak testosteron, je kada razina testosterona padne ispod 300 nanograma po decilitru (ng/dL).
Pokazalo se kako maca može pomoći u poboljšanju određenih aspekata muške plodnosti, poput koncentracije spermija ili broja spermija po mililitru sjemena.
Studija iz 2020. objavljena u časopisu Andrologia koja je uključivala 69 muškaraca kojima je dijagnosticiran blago nizak broj spermija i/ili smanjena pokretljivost spermija otkrila je da su sudionici koji su uzimali 2 grama mace dnevno tijekom 12 tjedana doživjeli značajna poboljšanja u koncentraciji spermija u usporedbi s placebo grupom.
Maca doprinosi plodnosti tako što dovodi do povećanja pokretljivosti spermija, volumena sjemena te broja spermija. Primjena crne mace pozitivno djeluje na proizvodnju spermija, mitozu i mejozu.
Iako mehanizmi mace nisu u potpunosti shvaćeni, smatra se da ovi biljni spojevi djeluju na određene puteve, hormone i sustave u tijelu, kao što je središnji živčani sustav, što dovodi do poboljšanja zdravlja.
Što se tiče povećanja plodnosti kod žena neka istraživanja pokazuju da maca podržava zdrave razine hormona potrebnih za plodnost. Na primjer, maca može modulirati razine određenih hormona kod žena, kao što su hormon koji stimulira folikule (FSH) i luteinizirajući hormon (LH), što bi moglo pomoći u poboljšanju određenih simptoma, kao što je slab seksualni nagon, u nekim populacijama.
U jednoj studiji maca je podigla razinu estrogena i smanjila razinu folikulostimulirajućeg hormona (FSH), a niže razine FSH povezane su s većim izgledima za trudnoću.
Prednosti mace nad hormonalnom terapijom
Maca ima mnoge pozitivne učinke na organizam, a jedan od važnijih jest taj da se kao adaptogena biljka smatra hormonalnim regulatorom jer podupire endokrini sustav i balansira hormone. Za razliku od npr. hormonske nadomjesne terapije, ona pruža potpuno drugačiji i siguran pristup hormonima. Ova ljekovita biljka potiče organizam i endokrini sustav na proizvodnju vlastitih hormona i to u pravilnom međusobnom omjeru.
Regulatorni učinci mace posljedica su djelovanja molekula macamida koji se aktiviraju sušenjem i termičkom obradom korijena mace, a djeluju na os hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlijezda (HPA). Poboljšavajući komunikaciju upravo između osi HPA te ženskih reproduktivnih žlijezda i organa, maca regulira i uravnotežuje hormone.
Maca hrvatskog primium brenda Bioandina je jedina maca na hrvatskom tržištu koja dolazi kao želatinizirana, odnosno termički obrađena maca. Takva je maca znatno podnošljivija za probavu, a uslijed djelovanja visoke temperature prilikom proizvodnog procesa, dolazi do aktivacije njezinih bioaktivnih spojeva.
Bioandinina maca uzgaja se na tradicionalni način, radi se o ručnom radu, ne koriste se poljoprivredni strojevi, već se biljka iz zemlje vadi tradicionalnim alatima te se strpljivo suši na suncu. Znanstvena istraživanja dokazala su da sušenje mace na zubatom suncu i termička obrada doprinose blagotvornom djelovanju mace.
Također, Bioandinina maca je 4 puta nutritivno kocentriranija od praha sirove (raw) crvene mace koji možete pronaći na tržištu. Znanstvena istraživanja pokazala su da aktivacija glavnih bioaktivnih derivata masnih kiselina – macamida zapravo proizlazi iz biokemijske reakcije koja se događa tijekom tradicionalnog sušenja i zagrijavanja – procesa želatinizacije!!! Zato ju nazivamo aktivirana maca.
U skladu s time brand Bioandina nudi dva vrhunska proizvoda: crnu aktiviranu macu za muškarce i crvenu aktiviranu macu za žene. Riječ je o premium ekološkim proizvodima spravljenima prema tradicionalnim recepturama drevnih Inka. Upravo zahvaljujući zadržavanju autohtonih procedura pripreme osnovne namirnice, 100 % prirodne biljke maca, nastao je proizvod premium kvalitete, jedinstven na hrvatskome tržištu po svojim nutritivnim vrijednostima i djelatnim svojstvima.
I crna i crvena maca dolaze ili kao prah ili u obliku kapsula.
Bioandina Crvena maca kompleks su kapsule koje sadrže aktivirani ekstrakt crvene mace (15:1) i vitamina B6 i I B12. Vitamin B6 doprinosi regulaciji hormonske aktivnosti, dok i vitamin B6 i vitamin B12 doprinose normalnoj psihološkoj funkciji, normalnom funkcioniranju živčanog sustava te smanjenju umora i iscrpljenosti.
Bioandina Crna maca kompleks su kapsule koje sadrže aktivirani ekstrakt crne mace (15:1) i vitamina B6 i B12. Vitamin B6 doprinosi regulaciji hormonske aktivnosti, dok i vitamin B6 i B12 doprinose normalnoj psihološkoj funkciji, normalnom funkcioniranju živčanog sustava te smanjenju umora i iscrpljenosti.
Crna aktivirana Maca prah – kutija 150g (30x5g) – BIO PRAH CRNE želatinizirane (aktivirane) MACE pakiran je u 30 praktičnih vrećica od 5 g, što je ujedno i preporučena dnevna doza. Kod Bioandina želatinizirane Mace aktivirani su sekundarni metaboliti (macamidi i macaeni) koji su jedinstveni za biljku macu. Ona je i 4 puta koncentriranija od praha sirove mace te je puno blažeg i ugodnijeg okusa. Nema veze sa životinjskom želatinom pa je pogodna za vegetarijance i vegane.
Crvena aktivirana Maca prah – kutija 150g (30x5g) – BIO PRAH CRVENE želatinizirane (aktivirane) MACE pakiran je u 30 praktičnih vrećica od 5 g, što je ujedno i preporučena dnevna doza. Kod Bioandina želatinizirane Mace aktivirani su sekundarni metaboliti (macamidi i macaeni) koji su jedinstveni za biljku macu. Ona je i 4 puta koncentriranija od praha sirove mace te je puno blažeg i ugodnijeg okusa. Nema veze sa životinjskom želatinom pa je pogodna za vegetarijance i vegane.
Kako korijen mace dodati svojoj dnevnoj rutini
Maca korijen se obično uzima u obliku kapsula koju jednostavno popijete ili u obliku praha koji se dodaje pićima, poput smoothieja i proteinskih shakeova. Neki ljudi koriste macu u prahu za pripremu toplih napitaka poput vruće čokolade. Maca prah se također može umiješati u hranu poput zobene kaše, jogurta i domaćih energetskih kuglica. Ima okus poput maslaca pa se dobro slaže sa slatkim sastojcima poput voća i kakaa.
Za ponijeti sa sobom
Svojstva na potenciju maca duguje spojevima jedinstvenima za macu – macamidima i macaenima. Osim toga, pozitivan utjecaj imaju i važne aminokiseline: fenilalanin, tirozin, histidin te arginin koji potiču nastajanje dušičnog oksida koji opušta i širi krvne žile. Važno je naglasiti kako se najveća koncentracija macamida i macaena nalazi u aktiviranoj maci koja je podvrgnuta procesu želatinizacije, a na hrvatskom tržištu takav oblik mace nudi Bioandina.
Uz kod BUDIDOBRO10 ostvarite popust od 10 % na kupovinu cijelog Bioandina asortimana u njihovom web shopu.
Sadržaj je nastao u suradnji s brendom Bioandina
Foto: Freepik, Bioandina
Literatura:
Stojanovska L, Law C, Lai B, et al. Maca reduces blood pressure and depression, in a pilot study in postmenopausal women. Climacteric. 2015;18(1):69-78.
Meissner HO, Mscisz A, Reich-Bilinska H, et al. Hormone-Balancing Effect of Pre-Gelatinized Organic Maca (Lepidium peruvianum Chacon): (II) Physiological and Symptomatic Responses of Early-Postmenopausal Women to Standardized doses of Maca in Double Blind, Randomized, Placebo-Controlled, Multi-Centre Clinical Study. Int J Biomed Sci. 2006;2(4):360-374.
Meissner HO, Reich-Bilinska H, Mscisz A, Kedzia B. Therapeutic Effects of Pre-Gelatinized Maca (Lepidium Peruvianum Chacon) used as a Non-Hormonal Alternative to HRT in Perimenopausal Women – Clinical Pilot Study. Int J Biomed Sci. 2006;2(2):143-159.
POST COMMENT