12 asana koje reguliraju protok prve čakre
Prva čakra, Muladhara, smještena je na samom korjenu kralježnice, perineumu. Ima najnižu frekvenciju od ostalih energetskih centara, zato joj je i boja crvena (najniža vidljiva frekvencija boje) Element joj je zemlja.
Ova čakra je povezana s najosnovnijim čovjekovim potrebama: sigurnost, preživljavanje, uzemljenje, posjedovanje. Fizički je povezana s našim nogama, kostima, debelim crijevom i imunološkim sustavom.
Strah je glavni „neprijatelj“ ove čakre, kada ga osjetimo aktivira se nadbubrežna žlijezda koja izlučuje adrenalin i priprema tijelo na reakciju (iako možda nismo u pravoj životnoj opasnosti).
Disbalans ove čakre očituje se i kao:
– manjak energije za svakodnevne obveze i fizičku aktivnost
– depresija i/ili anksioznost
– pretilost (prejedanje kao stvaranje zaštitnog sloja oko sebe)
– išijas, hemeroidi, artritis, zatvor stolice
– osjećaj nepripadnosti bilo kojoj skupini ljudi
– osjećaj žrtve i bespomoćnosti.
Malo drugačiji disbalansi prve čakre su: preveliki osjećaj pripadnosti – naciji, religiji koje graniči s fanatizmom bez razumijevanja i poštovanja drugih, prevelika akumulacija materijalnih dobara (iracionalna potreba za sigurnošću), nefleksibilni svjetonazori….
Za dovođenje prve čakre u balans zapravo je dobra bilo koja tjelovježba – trčanje, ples, pokret, fitness, a yoga ima pregršt smirujućih, osnažujućih i stimulirajućih asana za prvu čakru.
Prije nego što krenemo na asane htjela bih napomenuti dvije bitne stvari:
1. Iako je Muladhara prvi centar s „najnižom“ frekvencijom ona je jednako, ako ne i najbitnija čakra koja nam mora biti u balansu kako bi živili normalan, zdrav život. Mnogi ljudi koji počnu ulaziti u spiritualnost žele što prije „otvoriti treće oko“ ili im je fokus na višim energetskim centrima, no moramo uzeti u obzir da je balansirana korijenska čakra ključna i za naš duhovni razvoj, jer je materija naša realnost u ovoj razini naše evolucijske svijesti.
2. Iako se u ovom članku prikazuju asane koje pomažu regulaciji i stimulaciji muladhare, moramo znati da sami položaji neće nužno odmah popraviti stanje disbalansa čakre (u nekim slučajevima možda i hoće), ali izazovu pristupamo holistički – osvještavanjem i mijenjanjem uvjerenja koji nas koče u ona koja nas podržavaju, stvaranjem osjećaja sigurnosti i povjerenja u sebe i u život, povezivanjem s ljudima koji su nam podrška, provođenjem vremena u prirodi, vježbanjem pronalaska zahvalnosti za jednostavne stvari itd…
U yogi nam za balansiranje prve čakre pomažu sve asane koje su „uzemljujuće“ i osnažavajuće asane kao što su stojeće pozicije i stojeći balansi ,ali i one smirujuće kao što su pretkloni i rotacije kukova. Slijede neke od njih.
12 asana koje reguliraju protok prve čakre
1. Sukhasana
Ovaj položaj je najčešći prije prakse joge ili u meditaciji. Kad zauzmemo položaj, smještamo se s pažnjom iza očiju i promatramo dah. Ukoliko želimo stimulirati prvi centar, fokusiramo se na osjećaj stabilnosti i sigurnosti koju nam pruža zemlja ispod nas. Osjetimo gravitaciju i kako „prištekavamo“ sjedne kosti u pod dok s krunom glave rastemo prema nebu. Ako nas muči anksioznost ili nemir povećamo glasnoću disanja i produžavamo izdah u odnosu na udah ili čak – izadhnemo kroz usta. Ostanemo barem 10 dubokih udaha i izdaha.
Modifikacije: staviti jastučiće ili deku ispod stražnjice.
2. Balasana
S raširenim koljenima spustimo se s torzom i čelom na pod. Ruke mogu ili ispred tijela ili iza za još više uzemljujuć efekt. Namjera nam je bitna: opuštanje. Opustiti ramena, glavu, osjetiti dekompresiju donjeg dijela leđa, postajemo teški, tonemo u kukove. Ova asana aktivira parasimpatikus i otpušta stres.
3. Pretklon (Paschimottanasana)
Dva načina da se ova asana izvede: aktivni i pasivni. U aktivnom su nam leđa ravna, koljena mikrosavinuta, noge aktivne, stopala zategnuta i prsima idemo u preklon snažnog centra. U drugoj pasivnoj varijanti, samo se opustimo u preklon. Bitno je da ne guramo, ne tiskamo, ne forsiramo nego dopuštamo gravitaciji da odradi posao, a naš je samo da dišemo. Osjetimo dijelove tijela koji nas zatežu, šaljemo dah u njih i svakim izdahom probamo otpustiti neku mikronapetost. Ova asana smiruje, otpušta stres, stimulira jetru, bubrege, uterus, poboljšava probavu, stimulira endokrine žlijezde.
Za modifikaciju sjesti na povišeno (jastučić, dekica) ili saviti koljena.
4. Pretklon u dijamant položaju
Spojimo tabane dalje od zdjelice, kukovi otvoreni, s torzom odemo u pretklon. Pokušamo više „u dalj“ nego u pretklon, zatim se opustimo, slušamo dah. Ostanemo 10-tak udaha i izdaha.
5. Anjaneyasana – niski lunge
Lijeva noga ispred lijevog kuka, desna iza desnog. Stražnje koljeno u podu, prednje iznad gležnja. Ruke, uši, ramena i kukovi su otprilike u istoj liniji. Asana nije pasivna: „magnetiziramo nogu nozi“ odnosno guramo ih u zemlju i jednu prema drugoj, jakog centra rastemo prema gore, izdužujemo kralježnicu, kruna glave prema nebu/stropu.
Ova asana jača i isteže mišiće kukova, nogu, abdomena, leđa i centra, stimulira reproduktivne organe i probavni sustav i ima terapeutski učinak na živas ischiadicus.
Za modifikacije staviti podložak ispod koljena.
6. Visoki lunge
Vrlo moćna asana. Osnažuje noge, isteže fleksor stražnje noge, poboljšava balans. Bitno je kao i u niskom lunge-u: magnetizirati noge, izduživati se prema gore jakog centra (ne naslanjati na lumbalni dio kralježnice). Ukoliko je ova asana još izazovna ili teška, modificirati s koljenom na podu (br. 5.) Ostati 5-10 udaha i izdaha i promijeniti strane.
7. Ratnik 2
Desna noga naprijed, lijeva nazad – pete su u istoj liniji. Stražnje stopalo malo manje od 90° otvorena, koljeno mu gleda u istom smjeru gdje i prsti. Prednje koljeno iznad gležnja (ne smije „bježati“ unutra). Uši, ramena i kukovi u liniji, torzo gleda u smjeru gdje i kukovi, rotacija jedino u vratu (pogled prema prednjoj ruci). Ruke čvrste u visini ramena. Osjetimo snagu u nogama, stabilnost i dišemo 5-10 udaha i izdaha. Promijenimo stranu i ponovimo.
8. Raznožni pretklon (Prasarita Padottanasana)
Stanemo u širinu jedne naše noge, stopala paralelna (pete malo van). S mikrosavijenim koljenima i jakim centrom idemo u pretklon inzistirajući na ravnim leđima. Zaustavimo se na našoj granici, smjestimo oči u jednu točku i dišemo 5-10 udaha i izdaha. U povratku gore, malo savinuti koljena i stisnuti centar.
9. Drvo (Vrksasana)
Prebacimo težište na jednu nogu, stopalo druge noge namjestimo na list ili na unutrašnjost bedra (samo ne na koljeno), pritisnemo stopalo u nogu, izdužimo krunu glave gore, ruke ispred srca (namaste). Zagledati se u jednu točku i slušati disanje, primjetiti treskanje i kalibracije tijela. Ostati 5- 10 udaha i izdaha i promijeniti strane.
10. Malasana
Oba stopala na podu (ne dižemo pete) spustimo se u sjed, sa savijenim laktovima guramo savijena koljena (i obrnuto). Leđa ravna, sjedne kosti guramo nazad, a srce naprijed. Osjetiti da smo na vanjskom bridu stopala. Ova asana jača noge, intenzivna je za kukove i bitno je osjetiti svoju granicu i duboko disati (5-10 puta).
11. Rag doll
Stanemo u širinu kukova, malo savijemo koljena i opustimo torzo u preklon, uhvatimo se rukama za suprotni lakat i ostanemo visiti. Noge su aktivne i jake dok se gornji dio tijela opušta. Osjetimo gravitaciju, opustimo nožne prste i duboko dišemo. Smirimo se i ostanemo onoliko koliko nam je ugodno.
12. Shavasana – položaj mrtvaca
Naizgled jednostavna asana, nekima najteža upravo zbog opuštanja i prepuštanja. Legnemo raširenih nogu, dlanovi otvoreni prema stropu, prepustimo se gravitaciji, opustimo dio po dio tijela, slušamo dah. Misli će dolaziti i odlaziti, jer je to priroda uma, no na nama je da se uvijek vratimo na osjećaj u tijelo i disanje. Ostati barem 5 minuta.
Više o jogi potraži u rubrici SKLADNO TIJELO.
Arijana Smit
– Učiteljica sam glazbe i yoge (i studentica istih), glazbenica i meditant. Volim s ljubavlju dijeliti svoje gore navedene strasti kroz zabavan, kreativan, razigran način kako bi se iscijelili te dublje povezali sa sobom, drugim živim bićima i Majkom Zemljom.
Foto: Mladen Ognjenović
POST COMMENT