Pitali smo Mirelu Ilenić kako smanjiti izloženost endokrinim disruptorima i zaštiti zdravlje

Endokrini disruptori su tvari koje ponekad trajno ometaju prirodno funkcioniranje endokrinog sustava, a prisutni su svuda oko nas — od kuhinje do vrta, a načini na koji se mogu odraziti na naše zdravlje brojni su. Ove tvari mogu imitirati ili ometati rad hormona, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući promjene u plodnosti, metaboličke poremećaje i povećani rizik od karcinoma, posebno karcinoma dojke.

O ovoj važnoj temi pitali smo Mirelu Ilenić, jednu od najistaknutijih formulatorica za istraživanje i razvoj kozmetike u Hrvatskoj, koja je u svom dva desetljeća dugom razdoblju rada s kozmetikom, osmislila već brojne cijenjene formulacije. Mirela je i fitoterapeutkinja, a u svom radu kombinira farmaceutsko znanje i moć ljekovitog bilja.

Gdje se skrivaju endokrini disruptori u svakodnevnom životu?

“Ovi štetni spojevi mogu se naći u svakodnevnim proizvodima: plastici u koju ponekad pakiramo hranu, u hrani putem pesticida, kozmetici te industrijskim kemikalijama poput dioksina i polikloriranih bifenila (PCB). Primjerice, bisfenol A (BPA) se koristi u pakiranju hrane, a PFAS (per- i polifluorirani alkilni spojevi) u neljepljivom posuđu. Ostaci pesticida također mogu biti prisutni u voću i povrću, što dodatno povećava rizik od izloženosti ovim tvarima.” – ističe Mirela Ilenić, a osobito napominje kako se endokrini disruptori često nalaze u losionima za tijelo, dezodoransima, ruževima za usne. Samim time, nanosimo ih na kožu, putem koje se apsorbiraju u naš krvotok, a putem krvi u sve ostale organe.

“Potrebno je učiti i informirati se, čitati sitna slova i deklaracije. Nisam za aplikacije, jako su isključive, ali edukacija – uvijek pomaže.”

Praktični savjeti za smanjenje izloženosti štetnim kemikalijama u kući, kuhinji i kozmetici

Jasno nam je svima da se zaštititi u potpunosti ne možemo, ali postoji nekoliko načina za smanjenje izloženosti endokrinim disruptorima. U kuhinji se preporučuje korištenje staklenih ili keramičkih posuda umjesto plastičnih, a izbjegavanje konzervirane hrane može smanjiti unos BPA. U kupaonici pažljivo biranje proizvoda za njegu tijela može pomoći u izbjegavanju kemikalija koje ometaju hormone.

U vašem domu, osobito prilikom kupnje novog namještaja, tepiha i tepisona, redovito prozračivanje i korištenje prirodnih materijala smanjuje rizik od izloženosti štetnim kemikalijama. U vrtu, preporučuje se izbjegavanje pesticida i korištenje organskih gnojiva, što može značajno umanjiti prisutnost ovih tvari.

Što se tiče kozmetike, budite zaista oprezni, ali i radoznali i postavljajte pitanja. Danas postoji pregršt brendova divnog sastava. Samo ih treba prepoznati. Zaista sam ostala iznenađena prije mjesec dana, kada smo pustili edukaciju koja je trebala trajati 2 sata, a na kraju smo se sastajali još 2 puta, koliko su ljudi (žene) imali pitanja oko sastava i što koji sastojak znači. Mislim da je to izuzetno važno, jer na taj način možemo pametno birati sastojake i sastave one kozmetike kojoj želimo povjeriti svoju kožu, povjerenje pa na kraju krajeva i zdravlje.

Za ponijeti sa sobom

Smanjenje izloženosti endokrinim disruptorima ključno je za zaštitu vlastitog zdravlja i zdravlja obitelji. Iako učinci ovih kemikalija nisu uvijek jasno definirani kao kod poznatih kancerogena, jasna je povezanost između izloženosti i rizika od raka dojke. Sve više studija ukazuje i dokazuje o vezi određenih grupa tvari i pojave karcinoma dojke. Pokušajte samo izračunati koliko ste puta nanijeli dezodorans na područje pazuha do danas. I ono još bolje, kada ste krenuli. Aluminij, parabeni pa čak i fenoksietnanol…Edukacija o ovim opasnostima i poduzimanje proaktivnih koraka za minimiziranje izloženosti mogu značajno doprinijeti očuvanju zdravlja, a u ovom mjesecu borbe protiv raka dojke na nama je da još jednom uputimo apel – brinite o sebi na svim mogućim raznima.

 

Samopercepcija oboljelih od raka dojke

6 najčešćih endokrinih disruptora i kako ih izbjeći

Sastojci koje ne želite u svojoj boji za kosu

 

 

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)