julie montagu superhrana

Brownieji od crnog graha po receptu Julie Montagu

Julie Montagu rođena je u SAD-u, a poučava jogu i prehranu u vrhunskim londonskim studijima, zvijezda je novog zabavnog programa američke mreže Bravo Ladies of London, „mozak” je u pozadini novog internetskog tečaja prehrane THE FLEXI FOODIE ACADEMY i kreatorica vlastite linije energetskih međuobroka.

Julie Montagu je i autorice jedne od najuspješnijih i najzanimljivijih kuharica zdrave prehrane – Superhrana – koju na hrvatskom jeziku možete čitati u izdanju Nakladničke kuće Planetopija. Ova kuharica je ujedno i vrijedna knjiga koja nas upoznaje s biljnim supernamirnicama koje bismo uvijek trebali imati kod kuće kako bismo održavali stalnu razinu optimalnog zdravlja. Neke su od tih namirnica poznate, dok su druge još uvijek nešto egzotičnije, ali sve pristupačnije.

U kuharici Superhrana autorica nam donosi slasne i originalne, ali jednostavne recepte koje je lako ukopiti u dnevnu rutinu i obiteljski jelovnik. Od doručka do večere, od energetskih napitaka do brzih slastica za podizanje energije i snage, ova knjiga je vodič za cjelovitu gurmansku prehranu, uz koju ćete postići bolju razinu energije, smršavjeti, sniziti razinu kolesterola, držati razinu šećera u krvi pod nadzorom i izgledati osjećati se mlađe. Bez mesa, bez mliječnih proizvoda, bez šećera i bez uskraćivanja.

Sama knjiga/kuharica započinje popisom od 10 zlatnih pravila za koje autorica kaže da ih je osmislila kako bismo se osjećali sjajno svaki dan. U tijelu je 75 trilijuna stanica koje marljivo rade na održavanju našega života. Sve te stanice apsorbiraju hranjive tvari iz hrane koju jedemo. Da bismo bili što zdraviji, moramo što više pojačati apsorpciju hranjivih tvari kako bismo se svakoga dana osjećali dobro. Ne morate započinjati s nekom ludom dijetom da biste se osjećali sjajno. Počnite se pridržavati ovih 10 pravila i neće biti razloga da s vremena na vrijeme jedete one čokoladne kekse.

julie montagu

Zlatna pravila Julie Montagu za sjajan osjećaj svaki dan

1 Povećajte unos cjelovitih žitarica
U svoju svakodnevnu prehranu uvedite kvinoju, pšenični bulghur, smeđu rižu, tjesteninu od cjelovitog brašna i soba-rezance. Cjelovite su žitarice sjajan izbor hranjivih tvari. Tijelo ih apsorbira polako pa mu stoga daju energiju koja se polako oslobađa, a budući da sadrže vlakna, pomažu kontrolirati razinu šećera i kolesterola u krvi, daju osjećaj sitosti pa jedete manje. Također pomažu i spriječiti zatvor.

2 Povećajte unos slatkog povrća
Kukuruz, mrkva, cikla, bundeva i slatki krumpir doista pomažu iz prehrane istisnuti ne osobito zdravu hranu. Ako ste pomalo ovisni o rafiniranom šećeru kojim zadovoljavate žudnju za šećerom, slatko povrće nije samo krcato hranjivim tvarima nego i zadovoljava želju za slatkim.

3 Povećajte unos tamnozelenog lisnatog povrća
Tamnozeleno povrće poput kelja, špinata, rimske salate i bok choya prepuno je vrijednih hranjivih tvari. Pa ipak, koja hrana najviše nedostaje u suvremenoj prehrani? Tako je! Tamnozeleno lisnato povrće. Dobrobiti te zelene hrane previše su vrijedne da bi ih ignorirali, od čišćenja krvi i poboljšavanja cirkulacije do jačanja imunološkog sustava i poboljšavanja raspoloženja. Bez obzira na to konzumirate li ih u sokovima, smoothiejima, glavnom jelu, prilogu ili grickalicama, jedite ih svakoga dana.

4 Povećajte unos zdravih masnoća
Zdrave su masnoće vaši prijatelji, od avokada i kokosa do orašastih proizvoda i sjemenki. Ti su nam prijatelji potrebni za funkciju mozga, zaštitu zglobova i energiju. Dobre su masnoće najbolji izvor energije, bolji od ugljikohidrata i bjelančevina, a više energije pomaže ubrzati metabolizam.

5 Povećajte unos mahunarki i graha
Od slanutka i mungo-graha do leće i crnog graha, ova je hrana vrhunski biljni izvor bjelančevina. Vrsta je toliko mnogo i moguće ih je pripremati na toliko mnogo različitih načina da vam nikada neće dojaditi. Meni sigurno nisu!

julie montagu superhrana

Planetopija

6 Smanjite unos rafiniranog šećera
Rafinirani šećer, koji je kemijski prerađen i doslovce lišen svih blagotvornih hranjivih tvari, izgladnjuje mozak, podržava upalu, ubrzava starenje kože i narušava hormonsku ravnotežu. Fuj. Umjesto šećera kušajte datulje, šećer kokosove palme, med i javorov sirup kako biste uz sladak okus unijeli zdrave hranjive
tvari.

7 Smanjite unos rafiniranog ulja
Proces rafiniranja ulja jednak je rafiniranju šećera i cjelovitog brašna kako bi se dobila „bijela hrana“. Zamislite to ovako: iz savršeno dobre hrane, prepune prirodnih vitamina, minerala i enzima, uklone se sve te tvari. Iz svoje prehrane zauvijek izbacite rafinirano biljno, šafranikino i suncokretovo ulje.

8 Eksperimentirajte s nemliječnim alternativama
Biljna mlijeka sjajna su alternativa kravljem mlijeku. Te nemliječne alternative ne sadrže kolesterol i laktozu (šećer u životinjskom mlijeku), bogate su masnim kiselinama te prepune vitamina i minerala. U današnje vrijeme na raspolaganju je mnogo različitih vrsta uključujući bademovo, kvinojino, kokosovo, rižino, zobeno i lješnjakovo mlijeko. Hajde, kušajte ih!

9 Eksperimentirajte sa superjunacima superhrane
Određeni superjunaci superhrane su iznimno dojmljiva, svemoćna, superkoncentrirana i hranjivim tvarima bogata hrana. Ti nas superjunaci hrane duboko iznutra, poboljšavaju naše zdravlje, smiruju upalu, pojačavaju imunološki sustav i alkaliziraju tijelo. Oslobodite superjunaka u sebi eksperimentirajući s kakaom, goji-bobicama, baobabom, spirulinom, cvjetnim prahom i, da, čak i s algama.

10 Jedite manje mesa, mliječnih proizvoda, šećera i pakirane ili prerađene hrane
Ta je hrana lukavo osmišljena tako da aktivira područje našega mozga koje se bavi prepuštanjem užicima, ispere nam mozak i potakne nas na loše prehrambene izbore. Dakle, što je jednostavno rješenje? Jedite više biljaka. Znam da ovo može zvučati zastrašujuće, ali deseto zlatno pravilo ne oduzima sve to nego samo potiče na spremnost da krenete u novu pustolovinu i eksperimentirate, proučavate i otkrijete cjelovitu hranu u njezinu prirodnom stanju. Amen.

julie montagu superhrana

Recept: Brownieji od crnog graha s chia sjemenkama

Crni grah u čokoladnim browniejima? Dakako! I nevjerojatno ih je lako pripremiti – da i ne spominjemo koliko su ukusni i zdravi. Svatko na svojem jelovniku želi brownieje koje je moguće jesti
bez osjećaja krivnje.

Sastojci za 12 brownieja:
– 2 žlice chia-sjemenki
– 6 žlica vode i još 2 žlice po potrebi
– 400 g crnog graha iz limenke, ocijeđenog i ispranog
– jedva 1 šalica (90 g) sirovog kakaova praha
– 3 žlice kokosovog ulja, rastopljenog
– 1 žličica ekstrakta vanilije
– 1 1/2 žličica praška za pecivo
– ½ šalice (100 g) šećera kokosovepalme

Postupak:

Jedna posuda za pečenje (23 × 30 cm), lagano zamašćena kokosovim uljem
Chia-sjemenke namačite 10 minuta u zdjelici u 6 žlica vode
Zagrijte pećnicu na 180 °C.
Stavite crni grah, namočene chia-sjemenke, kakaov prah, kokosovo ulje, ekstrakt vanilije, prašak za pecivo i šećer kokosove palme u multipraktik i izmiksajte. Ako je tijesto previše gusto, dodajte nekoliko žlica vode i ponovno promiješajte.
Tijesto ravnomjerno rasporedite na pripremljeni lim za pečenje i u prethodno zagrijanoj pećnici pecite 20 do 25 minuta. Izvadite iz pećnice i ostavite da se ohladi prije no što narežete kvadrate. Trebali bi biti ljepljivi i topiti se u ustima.
Crni je grah osobito bogat folatom i željezom pa je izvrstan za trudnice.

 

Druge fine i zdrave recepte potraži u rubrici DOBRA HRANA.

Prijedloge kuharica zdrave hrane potražite ovdje. 

 

Foto: Planetopija

POST COMMENT

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.